Berbr u soudu přehledně. Proč se tam neřeší i Slavia se Spartou?

21. duben 2023
Sdílejte:
U plzeňského soudu začal velký proces, jehož hlavním aktérem je někdejší místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr. V průvodci shrnujeme, o co jde, kdy zhruba čekat rozsudek i to, proč se u soudu řeší jen zápasy nižších soutěží a ne podezření na manipulace v nejvyšších patrech klubového fotbalu. Zeptali jsme se státního zástupce.
Roman Berbr u plzeňského soudu.Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Kdy bude jasno o vině, nebo nevině?

Soudní jednání je naplánované na celkem 45 dní až do prosince. Soudce Žák ale v týdnu agentuře ČTK řekl, že si začíná myslet, že do konce roku se rozsáhlý případ nepodaří uzavřít. „Trochu se nám to zvrtává,“ uvedl v jednací síni ve středu v narážce na pomalejší průběh líčení, než bylo původně v plánu.

O co v celé kauze jde a jaké tresty obžalovaným hrozí?

Kauzu odstartoval v říjnu 2020 policejní zásah na několika místech včetně pražského sídla Fotbalové asociace ČR (FAČR). Roman Berbr putoval na čtvrt roku do vazby, stejně jako někdejší sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz. Do vazby soud poslal také rozhodčího Tomáše Grímma a bývalého prvoligového hráče Michala Káníka.

Státní zástupce Jan Scholle kromě jiného Berbra viní z toho, že využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích především na utkání Slavoje Vyšehrad podle Rogozových požadavků. Vybraní sudí a delegáti pak za úplatek v řádech desítek tisíc až po víc než stotisícové částky pomáhali Vyšehradu k výhře ve vybraných zápasech, říká obžaloba.

Rogozovou motivací byl postup klubu ze třetí ligy do druhé a jeho udržení v druhé lize, což by klubu přineslo vyšší prestiž, výnosy i vyšší hodnotu jeho hráčů, uvádí státní zástupce v obžalobě. Berbr podle něj řídil činnost celé této skupiny lidí.

Berbr, který byl do podzimu 2020 místopředsedou asociace, ale fakticky fotbalu v Česku vládl, čelí u plzeňského soudu také obvinění, že podvodným jednáním společně s dalšími obviněnými připravil Plzeňský krajský fotbalový svaz, jehož byl šéfem, o víc než 2,32 milionu korun. Mělo jít například o nákup sportovního vybavení či fiktivní pořádání seminářů pro rozhodčí, ke kterým nedošlo.

Státní zástupce Jan Scholle považuje jednání obviněných za činnost organizované zločinecké skupiny. Pro Berbra navrhl sedmileté vězení a pokutu ve výši šesti milionů korun. Nepodmíněné tresty navrhl také Rogozovi (sedm let a pokuta 350 tisíc korun) a Káníkovi (čtyři roky a pokuta 504 tisíc korun). Vedle toho hrozí Grímmovi, který spolupracuje s vyšetřovateli, půlroční podmíněný trest a podmíněné tresty hrozí i dalším 17 obžalovaným, což jsou vesměs bývalí rozhodčí nebo funkcionáři. Někteří s vyšetřovateli spolupracují. Pro klub Slavoj Vyšehrad, který už byl v minulé sezoně potrestán etickou komisí FAČR přeřazením z třetí ligy do pražského přeboru, u soudu Scholle žádá pokutu ve výši 900 tisíc korun.

Jak se hájil Roman Berbr?

Hlavní aktér celé kauzy před Okresním soudem v Plzni vypovídal v úterý. Během čtyřhodinové řeči několikrát zopakoval, že jakoukoli vinu odmítá.

„Neexistovala skupina rozhodčích řídících zápasy na zakázku, nebyl jsem žádnou hlavou ničeho. Dlouhodobě jsem bojoval proti sázkám,“ hájil se Berbr.

Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   „Co se snaží žaloba prezentovat jako trestný čin, svědčí o nepochopení fotbalového prostředí,“ řekl. „Bylo by dobré na celou problematiku nahlížet objektivně. Za celou dobu, co jsem byl místopředseda svazu, jsem žádné peníze ani úplatky v jakékoli formě nedostal.“

   U obvinění z ovlivnění pěti utkání České fotbalové ligy (tedy třetí nejvyšší soutěže) Berbr vysvětloval, že nasazování rozhodčích pro amatérské soutěže se naprosto odlišuje od nasazování v profesionálních soutěžích a dochází pak logicky ke změnám delegací. „To policie bohužel naprosto nebrala v potaz. Profi komise rozhodčích nasazuje sudí vždy po každém kole. Komise rozhodčích pro Čechy na celý měsíc dopředu. Třeba proto, že na utkání, které nevypadalo třaskavě, byl nasazen slabší rozhodčí, ovšem to utkání se během měsíce třaskavým stalo. Proto docházelo ke změně,“ zaznamenali Berbrova slova reportéři deníku Sport.

   Na rozdíl od Berbra další z obžalovaných Káník už částečnou vinu v některých případech přiznal a stejně jako třeba Grímm rovněž projevil zájem o uzavření dohody o vině a trestu. Káník se v přípravném řízení doznal třeba k podílu na zpronevěře prostředků Plzeňského krajského fotbalového svazu.

   I v tomhle případě ale Berbr dál vinu odmítá. „Plzeňský svaz jsem miloval, byl jsem v jeho čele dvacet let. V roce 2000 jsme začínali se čtyřmi sty tisíci na účtu, v roce 2013 jsme už měli patnáct milionů,“ uvedl při výpovědi. „Policie měla při svém megazásahu udělat fotky na Viktorce, ve skladu v Sušické ulici a ve firmě v Nýřanech. Musela z odposlechů vědět, že máme tři sklady. Policie sklady nenafotila a já již více důkazů nemám. Ale nemá je ani policie,“ prohlásil.

   „Každý obžalovaný má právo hájit se, jak uzná za vhodné. Může i lhát, fabulovat, vykládat jednotlivá fakta ve svůj prospěch. S tím orgány činné v trestném řízení počítají a budou je ověřovat v dalších fázích řízení, reagoval státní zástupce Scholle na Berbrovu řeč.

   Kdo bude v nadstavbě doma? A o jaké evropské poháry se hraje? Průvodce k ligovému finále

   Do konce dubna bude jasno, kdo půjde do nadstavby s výhodou domácího prostředí a během května se pak rozhodne o mistrovi, vítězi poháru, účastnících evropských pohárů i sestupujících. Bude to frmol. Tady je jeho jízdní řád.

   Proč mezi obžalovanými nejsou zástupci Slavie, Sparty, Baníku nebo Plzně, o kterých se v odposleších také mluvilo?

   Do médií se už dřív dostaly části odposlechů spojené s kauzou, která je teď u plzeňského okresního soudu. Mediálně vděčné byly zvlášť ty části, kdy se s obžalovanými baví někdejší sportovní ředitel Slavie Jan Nezmar, nebo když obžalovaní mezi sebou řeší, jak to mají se Spartou, Plzní nebo Baníkem. Vše už dříve popsal na webu Seznam Zprávy fotbalový reportér Luděk Mádl v textech Policie zjistila nové detaily o Slavii a ovlivňování rozhodčích nebo Glosář: Rudoch si musí najít jiný kmen, velel Náčelník. Pak dorazil Krula.

   Mádl kromě jiného píše o na veřejnost uniklé komunikaci, v níž si Berbr u Nezmara opakovaně nárokoval jakési významnější finanční plnění. Policie podle Mádla pracovala s hypotézou, že by mohlo jít o milionovou prémii za Berbrův podíl na zisku mistrovského titulu sešívaných v sezoně 2018/2019. Slavia tento výklad rozhodně odmítla.

   „Neposkytl jsem Romanu Berbrovi žádné finanční prostředky a nedopustil jsem se žádného porušení zákona. Slavia tituly vyhrávala proto, že byla poslední 4 roky prokazatelně nejlepší sportovní klub v zemi. Nepotřebovali jsme, aby nám rozhodčí či kdokoli další jakkoli pomáhal, a také se to na hřišti nedělo. Nevolili jsme Romana Berbra a šli jsme proti kontinuitě berbrovských poměrů,“ vyjádřil se k tomu tehdy, tedy v prosinci 2021, pro Seznam Zprávy slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

   Ve druhém zmíněném textu Mádla se objevují zmínky z odposlechů, které se týkají Baníku, Plzně a Sparty a zaznamenává je takto:

   „Za každou cenu zajdeš za Brabcem a budeš ho ode mě pozdravovat…yes???“ úkoloval Berbr rozhodčího Emanuela Marka před utkáním Baník Ostrava-Sparta (3:2) v dubnu 2018.

   Marek v utkání posoudil Barošův pád kousek za šestnáctkou jako faul, z trestného kopu Baník skóroval. A za Barošův ostrý zákrok na Frýdka nepřišla ani žlutá karta. Baník, který bojoval o záchranu, vyhrál zápas 3:2. Po utkání následoval další rozhovor dvojice Berbr-Marek.

   RB: Dobrá práce.

   EM: Díky, rudoch nám trochu pláče.

   RB: Na indiány se*, musí si najít jiný kmen.

   EM: Taky to tak cítím. Pěkný večer a makám dál!

   Pozoruhodné je, že když jel v květnu pískat do Ostravy zápas s Libercem (1:1) sudí Pavel Franěk, dostal od Berbra velmi podobné zadání: „Musíš za každou cenu najít Brabce a pozdravovat ho ode mě.“

   Václav Brabec je majitelem Baníku, ze spisu ještě víme, že se v březnu 2018 setkal s Romanem Berbrem v nespecifikované restauraci. Což samozřejmě není trestné. Na oběd nejspíš chodil s mužem přezdívaným Náčelník kdekdo. A zprávy s prosbou o pomoc, nejspíš fotbalovému Slovácku, mu psal dokonce i bývalý kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.

   Ale zpět k Baníku. Dělat z toho malička, co víme, jakékoli závěry, je samozřejmě ošidné, až nemožné. Policejní vyšetřovatel se podle své poznámky sice klonil k výkladu, že jde z Berbrovy strany o šifru, která sudí nabádá, aby Baníku pomohli. Ale kdo ví, třeba jen trpěl extrémním společenským nutkáním vlastníka ostravského klubu přes každého rozhodčího pozdravovat.

   Do části spisu popisující instalování Jozefa Chovance do role loutkového šéfa rozhodčích, tedy v létě 2018, si policejní orgán poznamenal, že s týmem FC Viktoria Plzeň měl Roman Berbr dlouhodobě nadstandardní vztahy. „A to samé v těchto sezonách i s týmem SK Slavia Praha fotbal.“

   I Berbrovy poznámky z komunikace se sudím Emanuelem Markem o sparťanech, tedy rudoších, indiánech, kteří si mají hledat jiný kmen, svědčí, že se Spartou neměl v té době Roman Berbr, přezdívaný Náčelník, zrovna ty nejlepší vztahy. Do jeho kmene tehdy Sparta nepatřila.

   Když ale v roce 2020 před finále Mol Cupu mezi Libercem a Spartou úkoloval Berbr sudího Pavla Královce, foukal už, zdá se, vítr odjinud. Připomeňme si ten příběh:

   „Jenom jednoduše, jenom jednu politickou věc potřebuju, jo? Ty to pochopíš. V pondělí byl za mnou Pepa Krula,“ zmínil Roman Berbr člena managementu Sparty, bývalého rozhodčího. Královec odvětil, že chápe.

   „Jenom ho potřebuju, ho pozdravuj potom,“ pokračoval Berbr ve své pozdravovací mánii. „A ze zbytku udělej suchej hajzl.“

   Vy víte, co ten „suchej hajzl“ přesně znamená? Já ne. Každopádně Královec ve finále v Liberci skandálně nevyloučil sparťana Frýdka za to, že se prošel po protihráči. Sparta v jedenácti trofej získala a postoupila díky tomu i do pohárové Evropy.

   „Odmítáme být spojováni s kauzou Romana Berbra. Klub neovlivňoval delegaci sudích na konkrétní zápasy, Sparta si naopak přeje důkladné prošetření celé kauzy a věří, že všichni, kteří se dopustili protiprávního a korupčního jednání, budou potrestáni,“ napsala Sparta tehdy na sociální sítě. Sudí Královec zase den po zápase uvedl, že chyboval, když Frýdka nevyloučil.

   Sparta má slabou lavičku, ukázalo derby. Mabil je problém

   Vede ligu a v derby ukázala sílu, když se dvakrát vrátila do ztraceného zápasu. Velký zápas ale také nasvítil jednu letenskou slabinu. Tady je analýza hráčů z lavičky.

   Přečíst

   Proč se tyhle kauzy z odposlechů teď u soudu neřeší? Nenašly k nim vyšetřovatelé dostatek důkazů, nebo se ukázalo, že šlo jen o plané řeči? Státní zástupce Jan Scholle uvádí, že je vázán povinností orgánů činných v trestním řízení zachovávat mlčenlivost o informacích získaných v trestním řízení, proto nemůže potvrzovat či vyvracet konkrétní okolnosti výše zmíněných příkladů z uniklých odposlechů, na které jsme se ho ptali, a omezil se jen na obecné sdělení.

   „Povinností orgánů činných v trestním řízení je prověřit v co nejširším rozsahu veškeré indicie o spáchání trestné činnosti, o nichž se dozvědí. Tak tomu bylo i v tomto případě. Šetření korupční trestné činnosti je na dokazování náročné tím, že ani jedna ze stran podezřelé transakce zpravidla nemá zájem na jejím odhalení, orgány činné v trestním řízení tak musí nezávisle opatřit konkrétní důkaz o požadavku, nabídce či slibu úplatku. V daném případu byla opatřena řada indicií o ovlivňování rozhodčích jednotlivých zápasů v různých fotbalových soutěžích. Obžaloba však byla podána pouze pro ty skutky, kde byly opatřeny dostatečně silné důkazy o tom, že vliv na rozhodování nasazených rozhodčích byl podpořen nabídkou úplatku, neboť právě a pouze takové jednání je z hlediska trestního práva postižitelné,“ vysvětluje Scholle pro Football Club.

   Berbr je vyšetřován ještě v kauze dezinfekce. Jak to s ní vypadá?

   Vedle současné kauzy u plzeňského okresního soudu běží ještě další vyšetřování možného podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti, ve které kontrolní orgány fotbalové asociace našly důvod domnívat se, že šlo o tunelování kasy FAČR. Policisté v případu loni v létě obvinili šest lidí a čtyři právnické osoby. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let, mezi obviněnými je i Berbr. V případu jde o zakázku za téměř 10 milionů korun, kterou od FAČR získala firma bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha

   Dá se čekat, že i tato kauza skončí u soudu? „Případ dezinfekce fotbalových stadionů je stále ve stadiu vyšetřování. Nebudeme spekulovat o termínu ukončení tohoto vyšetřování,“ řekl Football Clubu Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.


   Nové číslo

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Trouba to byl! V cestě ke zlatu stál v Chile i ruský rozhodčí, vzpomínají vicemistři světa

   V roce 1962 se touto dobou hrál československý šampionát snů. Odepisovaní reprezentanti porazili slavné Španěly a nastartovali jízdu až do finále mistrovství světa v Chile. Vítejte ve fotbalovém světě bez teplé vody, s tajnými policisty ve výpravě či směšnými odměnami za finále.

   Historie

   Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

   Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

   Anketa

   Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

   Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

   Zprávy
   Popup se zavře za 8s