Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Berbr u soudu přehledně. Proč se tam neřeší i Slavia se Spartou?

21. duben 2023
Sdílejte:
U plzeňského soudu začal velký proces, jehož hlavním aktérem je někdejší místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr. V průvodci shrnujeme, o co jde, kdy zhruba čekat rozsudek i to, proč se u soudu řeší jen zápasy nižších soutěží a ne podezření na manipulace v nejvyšších patrech klubového fotbalu. Zeptali jsme se státního zástupce.
Roman Berbr u plzeňského soudu.Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Kdy bude jasno o vině, nebo nevině?

Soudní jednání je naplánované na celkem 45 dní až do prosince. Soudce Žák ale v týdnu agentuře ČTK řekl, že si začíná myslet, že do konce roku se rozsáhlý případ nepodaří uzavřít. „Trochu se nám to zvrtává,“ uvedl v jednací síni ve středu v narážce na pomalejší průběh líčení, než bylo původně v plánu.

O co v celé kauze jde a jaké tresty obžalovaným hrozí?

Kauzu odstartoval v říjnu 2020 policejní zásah na několika místech včetně pražského sídla Fotbalové asociace ČR (FAČR). Roman Berbr putoval na čtvrt roku do vazby, stejně jako někdejší sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz. Do vazby soud poslal také rozhodčího Tomáše Grímma a bývalého prvoligového hráče Michala Káníka.

Státní zástupce Jan Scholle kromě jiného Berbra viní z toho, že využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích především na utkání Slavoje Vyšehrad podle Rogozových požadavků. Vybraní sudí a delegáti pak za úplatek v řádech desítek tisíc až po víc než stotisícové částky pomáhali Vyšehradu k výhře ve vybraných zápasech, říká obžaloba.

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.