Pojmenovávání pozic ve fotbale je jednoduše řečeno zmatečné. Naráží na sebe totiž několik metod, které se navzájem překrývají. Herní role na hřišti lze rozdělit dle základních čtyř typů po vzoru angličtiny - tedy forvard, halv, bek a brankář. K tomuto základu, jenž popisuje vertikální postavení hráčů, se dá doplnit jejich horizontální postavení, tedy zda hrají blíž středu, pak jsou střední, nebo jednomu z krajů, pak jsou pravý a levý.
Na první pohled jsme takto schopni bez větších problémů pojmenovat veškeré posty. Na hřišti se mohou sejít dva týmy, které oba mají brankáře, střední obránce, pravé beky, levé beky, střední záložníky, pravé záložníky, levé záložníky a útočníky. Jenže toto platí prakticky jenom pro standardní rozestavení, jako je 4-4-2, nebo 4-5-1.
V momentě, kdy se posouváme k modernějším formacím, je situace obtížnější. Třeba u 4-3-3 musíme řešit pojmenování krajních útočníků, kteří nejsou tou typickou devítkou, jak si útočníka nejčastěji představujeme. Používáme tak pro ně název křídla. Složitější je také nazývání prostředního záložníka z halvové trojice. V tomto ohledu si můžeme pomoci využitím čísel, která jsou pozicím tradičně přidělena. Toto značení však není univerzálně sjednoceno. Například Jižní Amerika hráče na pozici defenzivního záložníka značí jako čtyřku, zatímco v Evropě se zažilo číslování šestkou.
Číselné značení jde ale nejlépe využít právě v záloze, kde tím lze dobře oddělit pozice šestky, osmičky a desítky na základě jejich očekávaného zapojení do útoku a do obrany.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!