Koupit předplatné webu

Jak říkat krajním obráncům? Rozplétáme džungli fotbalového názvosloví

04. leden 2023
Sdílejte:
Mistrovství světa znovu otevřelo debatu ohledně pojmenování pozice krajních hráčů ve tříobráncovém rozestavení. Může to působit jako drobnost, tento detail ale ukazuje na obecné problémy s kategorizací pozic ve fotbale, do kterého vnášejí zmatek třeba i tvůrci počítačových her. Kdo je halvbek a proč nehraje na straně?
Dnes něco k přemýšelní.Foto: Shutterstock

Pojmenovávání pozic ve fotbale je jednoduše řečeno zmatečné. Naráží na sebe totiž několik metod, které se navzájem překrývají. Herní role na hřišti lze rozdělit dle základních čtyř typů po vzoru angličtiny - tedy forvard, halv, bek a brankář. K tomuto základu, jenž popisuje vertikální postavení hráčů, se dá doplnit jejich horizontální postavení, tedy zda hrají blíž středu, pak jsou střední, nebo jednomu z krajů, pak jsou pravý a levý.

Na první pohled jsme takto schopni bez větších problémů pojmenovat veškeré posty. Na hřišti se mohou sejít dva týmy, které oba mají brankáře, střední obránce, pravé beky, levé beky, střední záložníky, pravé záložníky, levé záložníky a útočníky. Jenže toto platí prakticky jenom pro standardní rozestavení, jako je 4-4-2, nebo 4-5-1.

V momentě, kdy se posouváme k modernějším formacím, je situace obtížnější. Třeba u 4-3-3 musíme řešit pojmenování krajních útočníků, kteří nejsou tou typickou devítkou, jak si útočníka nejčastěji představujeme. Používáme tak pro ně název křídla. Složitější je také nazývání prostředního záložníka z halvové trojice. V tomto ohledu si můžeme pomoci využitím čísel, která jsou pozicím tradičně přidělena. Toto značení však není univerzálně sjednoceno. Například Jižní Amerika hráče na pozici defenzivního záložníka značí jako čtyřku, zatímco v Evropě se zažilo číslování šestkou.

Číselné značení jde ale nejlépe využít právě v záloze, kde tím lze dobře oddělit pozice šestky, osmičky a desítky na základě jejich očekávaného zapojení do útoku a do obrany.

Související články

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.

Dva týmy, jedna vlajka. Derby, které změnilo dějiny

Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.