Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Jak říkat krajním obráncům? Rozplétáme džungli fotbalového názvosloví

04. leden 2023
Sdílejte:
Mistrovství světa znovu otevřelo debatu ohledně pojmenování pozice krajních hráčů ve tříobráncovém rozestavení. Může to působit jako drobnost, tento detail ale ukazuje na obecné problémy s kategorizací pozic ve fotbale, do kterého vnášejí zmatek třeba i tvůrci počítačových her. Kdo je halvbek a proč nehraje na straně?
Dnes něco k přemýšelní.Foto: Shutterstock

Pojmenovávání pozic ve fotbale je jednoduše řečeno zmatečné. Naráží na sebe totiž několik metod, které se navzájem překrývají. Herní role na hřišti lze rozdělit dle základních čtyř typů po vzoru angličtiny - tedy forvard, halv, bek a brankář. K tomuto základu, jenž popisuje vertikální postavení hráčů, se dá doplnit jejich horizontální postavení, tedy zda hrají blíž středu, pak jsou střední, nebo jednomu z krajů, pak jsou pravý a levý.

Na první pohled jsme takto schopni bez větších problémů pojmenovat veškeré posty. Na hřišti se mohou sejít dva týmy, které oba mají brankáře, střední obránce, pravé beky, levé beky, střední záložníky, pravé záložníky, levé záložníky a útočníky. Jenže toto platí prakticky jenom pro standardní rozestavení, jako je 4-4-2, nebo 4-5-1.

V momentě, kdy se posouváme k modernějším formacím, je situace obtížnější. Třeba u 4-3-3 musíme řešit pojmenování krajních útočníků, kteří nejsou tou typickou devítkou, jak si útočníka nejčastěji představujeme. Používáme tak pro ně název křídla. Složitější je také nazývání prostředního záložníka z halvové trojice. V tomto ohledu si můžeme pomoci využitím čísel, která jsou pozicím tradičně přidělena. Toto značení však není univerzálně sjednoceno. Například Jižní Amerika hráče na pozici defenzivního záložníka značí jako čtyřku, zatímco v Evropě se zažilo číslování šestkou.

Číselné značení jde ale nejlépe využít právě v záloze, kde tím lze dobře oddělit pozice šestky, osmičky a desítky na základě jejich očekávaného zapojení do útoku a do obrany.

Související články

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Další stanice Liga mistrů. Priske Spartu pořád zlepšuje

Obhajobě titulu položila Sparta lepší základy v prvních poločasech, jejím fanouškům pokazil oslavy tvrdý zákrok policie a Zlín už se možná v lize kalibrované čáry nedočká.

Glosář

Bundesligová tečka: Legendární Leverkusen, nováček do Evropy a záchrana na poslední chvíli

Bayer Leverkusen je definitivně neporaženým mistrem, Stuttgart s Hoffenheimem sestřelily Bayern na třetí místo, Heidenheim míří do Evropy a v Berlíně se bude Bundesliga hrát i příští sezonu. To nejdůležitější z posledního bundesligového kola přináší další díl seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.