Koupit předplatné webu

Není na finále brzy? Zjišťovali jsme, proč se rozhodující derby hraje na úvod nadstavby

10. květen 2023
Sdílejte:
Hned ve druhém kole z pěti je tu souboj prvního s druhým. Proč ho vedení ligy nechává v nadstavbě hrát tak brzy? A chystá v příštích letech nějaké změny? Zeptali jsme se.
Chcete u toho být? Připlatíte si.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

V sobotu od 18 hodin čeká českou ligu další svátek. Derby Sparty se Slavií, které bude výrazně promlouvat do boje o titul. Zatím trumfy drží Sparta, která před sešívanými vede čtyři kola před koncem ligu o dva body a má také výhodu týmu s lepším postavením po základní části, což znamená, že kdyby na konci nadstavby měla obě pražská S stejně bodů, titul bere kvůli prvenství po základní části Sparta.

Třetí derby na Letné za poslední měsíc se hraje už ve druhém kole z pěti ligového finále. Stejný model byl už i v předchozích třech ročnících nadstavby. Proč je los udělaný takto a nehrají spolu první s druhým po základní části třeba až na úplném konci ligy, v posledním kole? Neříkáme tím, že je něco lepší nebo horší, ale zajímali nás myšlenky, se kterými je los ligového finále udělaný tak, jak je.

„Rozlosování je vždy navrženo a schváleno ještě před zahájením soutěžního ročníku, což z pohledu regulérnosti soutěže považujeme jednoznačně za správné. Není tedy proto možné v jeho průběhu reagovat na aktuální bodové rozdíly týmů v tabulce,“ reaguje Štěpán Hanuš, ředitel komunikace Ligové fotbalové asociace (LFA).

„Načasování vzájemného duelu mezi prvním a druhým týmem na druhé kolo nadstavbové části, tedy čtyři kola před koncem soutěžního ročníku, je z našeho pohledu ideální. Jak se ukazuje i na letošním příkladu, jakýkoliv výsledek sobotního derby ještě o titulu nerozhodne a zachová atraktivitu boje o prvenství v lize i v dalším průběhu nadstavbové části. Současně je pro nás důležité, aby první i druhý tým po základní části končily sezonu na domácím stadionu, a mohly tak slavit zisk mistrovského titulu v domácím prostředí,“ dodává Hanuš.

Bude se ve stejném modelu ligové finále hrát i příště? „V tuto chvíli je dané, že soutěžní ročník 2023/24 bude odehrán ve stejném herním modelu s nadstavbovou částí. Vzhledem k pěti českým účastníkům v evropských pohárech UEFA v sezoně 2024/25 bude mít vítěz prostřední skupiny právo sehrát vyzývací zápas proti čtvrtému týmů skupiny o titul o účast v Evropské konferenční lize,“ odpovídá Hanuš.

A co bude s nadstavbou od sezony 2024/25? „Po skončení aktuálního soutěžního ročníku zahájíme debatu mezi kluby o budoucnosti herního modelu Fortuna ligy, na základě které LFA určí, zda a jak dojde ke změnám v herním formátu od sezony 2024/25,“ říká Hanuš.


Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Jednu Spartu, prosím. Proč fotbal láká miliardáře, i když prodělají

Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.

Peníze

Fotbaloví důchodci. Pět hvězd, které zastavily čas

Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci. A pokud nejste fotbalová hvězda, máme pro vás pár rad, jak si pohlídat klidný důchod.

Spolupráce

Haló, co se děje? Zdeněk Folprecht radí, jak zlepšit VAR

Povedená fanzóna i dlouhé čekání na VAR. Zdeněk Folprecht vyrazil na fotbal do Teplic a radí českému fotbalu, co opsat z Anglie, aby byl o další krůček dál.

Střed(a)
Popup se zavře za 8s