Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Zázrak ze západu pokračovat nebude. Šádek už Bílka v Plzni nechce

09. květen 2023
Sdílejte:
Ještě na podzim to vypadalo na nerozlučné pouto, teď je vše jinak. Michal Bílek v Plzni po sezoně skončí. Klub neprodlouží jeho smlouvu, i když na to měl opci.
Před rokem mistrovská pohádka, teď konec.Foto: Profimedia

Viktoria Plzeň bude mít po konci letošní sezony nového trenéra. Klub dnes oznámil, že neprodlouží smlouvu s Michalem Bílkem, která končí právě po aktuální sezoně, v níž zbývají dohrát čtyři ligová kola. Květen je tak pro Bílka v Plzni rozlučkový. Viktoria zároveň ještě neoznámila jméno jeho nástupce.

„V první řadě bych chtěl Michalu Bílkovi poděkovat. Přišel k nám ve chvíli, kdy se nám nedařilo a byli jsme ve velkých problémech. Dokázal celý tým zmobilizovat, zachránit sezonu a v té nadcházející nás dovedl jak k senzačnímu mistrovskému titulu, tak i účasti v prestižní Lize mistrů,“ uvedl generální ředitel klubu Adolf Šádek.

„Prožili jsme s Michalem neuvěřitelně silný příběh, který se nesmazatelně zapsal do klubové kroniky a on na tom měl obrovskou zásluhu. Nyní jsme se však rozhodli, že se naše cesty rozdělí a nebudeme uplatňovat opci. Na základě tohoto rozhodnutí se po sezoně bude řešit i budoucnost ostatních členů realizačního týmu,“ dodal Šádek.

Michal Bílek povede Viktorii z lavičky ve všech zbývajících utkáních Fortuna ligy, ve kterých Plzeň čekají třeba souboje na Spartě a na Slavii, které mohou spolurozhodovat bitvu o titul mezi pražskými S. „Náš cíl je jasný, chceme sezonu dohrát co nejlépe, tedy posbírat co nejvíc bodů, zajistit si definitivně třetí příčku zaručující účast v evropských pohárech a důstojně se rozloučit jak s celým fotbalovým ročníkem, tak i s trenérem,“ řekl Šádek.

Bílek přišel do Viktorie Plzeň před dvěma lety, kdy převzal tým po Adrianu Guľovi a dokázal jej v sezoně 2020/2021 dotáhnout na příčky zaručující účast v předkolech Evropské konferenční ligy. V její kvalifikaci následně plzeňský klub vypadl s CSKA Sofia a byl bez evropské skupiny. Tehdy se spekulovalo, že šéf klubu Šádek neměl daleko k tomu s Bílkem spolupráci předčasně ukončit.

Bílka ale zachránili dobré výsledky v lize, které skončili nečekaným mistrovským titulem, když Plzeň v loňské nadstavbě dokázala přeskočit Slavii. Následně Viktoria dokázala postoupit ze 2. předkola až do skupinové fáze Ligy mistrů, kde narazila na evropské giganty Bayern Mnichov, FC Barcelona a Inter Milán.

Bílek tím kromě jiného Plzeň pomohl vytáhnout z finančních těžkostí. Dotace z Ligy mistrů ve výši téměř půl miliardy korun dala Šádkovi víc času na hledání nového plzeňského majitele, které zatím stále nebylo úspěšné. Teď je Plzeň stále bez nového majitele, ale od nové sezony bude mít nového trenéra.

Je to důsledek nepovedeného jara. Viktoria do něj vstupovala s dvoubodovým náskokem na druhou Slavii a sedmibodovým na třetí Spartu po 16 kolech. Teď už má čtyři kola před koncem jistotu, že titul neobhájí. Téměř jistě skončí třetí a v létě půjde s novým koučem do druhého předkola konferenční ligy.

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s