Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Dres za deset milionů, ubytování i setkání s idoly. Jak český fotbal pomáhá Ukrajině

10. květen 2023
Sdílejte:
Tři kluby, tři příběhy pomoci Ukrajině. Stejně jako velká část naší země, i český fotbal se zapojil do pomoci státu ničeného ruskou agresí. A ukázal, že když je potřeba, dokáže potenciál nejpopulárnějšího sportu u nás naplno využít pro dobrou věc.
V den, kdy Rusko zahájilo válku na Ukrajině, vedl Slavii jako kapitán do zápasu s Fenerbahce ukrajinský obránce Taras Kačaraba. Žluté dresy se vydražily a peníze z nich šly na pomoc uprchlíkům.Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

24. února 2022 zahájilo Rusko po anexi Krymu a osm let trvajícím konfliktu na Donbasu invazi i na zbytek území Ukrajiny. Válka, která měla podle odhadů agresorů trvat tak krátce, že ji ani válkou nenazvali, se protáhla na víc než rok. A trvá dodnes. Přinesla podle nejvyšších odhadů až 100 tisíc obětí mezi civilisty a další desítky až stovky tisíc mezi vojáky na obou stranách. Zničila ekonomiku Ukrajiny, poškodila infrastrukturu, zlikvidovala celá města a ze země vyhnala přes osm milionů lidí.

Válka na Ukrajině ale vyvolala také nebývalou vlnu solidarity, do které se významně zapojilo i Česko. A to jak na mezistátní úrovni, tak na úrovni firem, spolků a jednotlivců. Češi přispěli finančně, materiálně, a především podporou pro víc než půl milionu lidí, kteří u nás zakotvili na svém útěku před válkou. A tuzemský fotbal, od asociací přes profesionální kluby až po amatéry, napsal řadu příběhů, z nichž některé můžou brzy dojít k až nečekaně dobrému konci. Trojici z nich mapujeme v následujícím textu.

Související články

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák

Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

Druhá liga
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.