24. února 2022 zahájilo Rusko po anexi Krymu a osm let trvajícím konfliktu na Donbasu invazi i na zbytek území Ukrajiny. Válka, která měla podle odhadů agresorů trvat tak krátce, že ji ani válkou nenazvali, se protáhla na víc než rok. A trvá dodnes. Přinesla podle nejvyšších odhadů až 100 tisíc obětí mezi civilisty a další desítky až stovky tisíc mezi vojáky na obou stranách. Zničila ekonomiku Ukrajiny, poškodila infrastrukturu, zlikvidovala celá města a ze země vyhnala přes osm milionů lidí.
Válka na Ukrajině ale vyvolala také nebývalou vlnu solidarity, do které se významně zapojilo i Česko. A to jak na mezistátní úrovni, tak na úrovni firem, spolků a jednotlivců. Češi přispěli finančně, materiálně, a především podporou pro víc než půl milionu lidí, kteří u nás zakotvili na svém útěku před válkou. A tuzemský fotbal, od asociací přes profesionální kluby až po amatéry, napsal řadu příběhů, z nichž některé můžou brzy dojít k až nečekaně dobrému konci. Trojici z nich mapujeme v následujícím textu.
Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.
Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci. A pokud nejste fotbalová hvězda, máme pro vás pár rad, jak si pohlídat klidný důchod.
Povedená fanzóna i dlouhé čekání na VAR. Zdeněk Folprecht vyrazil na fotbal do Teplic a radí českému fotbalu, co opsat z Anglie, aby byl o další krůček dál.
Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.
Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.