Koupit předplatné webu

Dres za deset milionů, ubytování i setkání s idoly. Jak český fotbal pomáhá Ukrajině

10. květen 2023
Sdílejte:
Tři kluby, tři příběhy pomoci Ukrajině. Stejně jako velká část naší země, i český fotbal se zapojil do pomoci státu ničeného ruskou agresí. A ukázal, že když je potřeba, dokáže potenciál nejpopulárnějšího sportu u nás naplno využít pro dobrou věc.
V den, kdy Rusko zahájilo válku na Ukrajině, vedl Slavii jako kapitán do zápasu s Fenerbahce ukrajinský obránce Taras Kačaraba. Žluté dresy se vydražily a peníze z nich šly na pomoc uprchlíkům.Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

24. února 2022 zahájilo Rusko po anexi Krymu a osm let trvajícím konfliktu na Donbasu invazi i na zbytek území Ukrajiny. Válka, která měla podle odhadů agresorů trvat tak krátce, že ji ani válkou nenazvali, se protáhla na víc než rok. A trvá dodnes. Přinesla podle nejvyšších odhadů až 100 tisíc obětí mezi civilisty a další desítky až stovky tisíc mezi vojáky na obou stranách. Zničila ekonomiku Ukrajiny, poškodila infrastrukturu, zlikvidovala celá města a ze země vyhnala přes osm milionů lidí.

Válka na Ukrajině ale vyvolala také nebývalou vlnu solidarity, do které se významně zapojilo i Česko. A to jak na mezistátní úrovni, tak na úrovni firem, spolků a jednotlivců. Češi přispěli finančně, materiálně, a především podporou pro víc než půl milionu lidí, kteří u nás zakotvili na svém útěku před válkou. A tuzemský fotbal, od asociací přes profesionální kluby až po amatéry, napsal řadu příběhů, z nichž některé můžou brzy dojít k až nečekaně dobrému konci. Trojici z nich mapujeme v následujícím textu.

Související články

Jednu Spartu, prosím. Proč fotbal láká miliardáře, i když prodělají

Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.

Peníze

Fotbaloví důchodci. Pět hvězd, které zastavily čas

Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci. A pokud nejste fotbalová hvězda, máme pro vás pár rad, jak si pohlídat klidný důchod.

Spolupráce

Haló, co se děje? Zdeněk Folprecht radí, jak zlepšit VAR

Povedená fanzóna i dlouhé čekání na VAR. Zdeněk Folprecht vyrazil na fotbal do Teplic a radí českému fotbalu, co opsat z Anglie, aby byl o další krůček dál.

Střed(a)
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.