Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Dopisy z Chapecó. Příběh týmu, se kterým spadlo letadlo

10. prosinec 2017
Sdílejte:
Uplynul rok od letecké havárie, která pohřbila skoro celý brazilský tým Chapecoense. Během té doby jsme si dopisovali s Marinou Faquetti, fanynkou a spolupracovnicí klubu, která zblízka zakouší bolest i radost při snaze města o návrat k životu.
Fanoušci vyjadřují podporu klubu Chapecoense.Foto: A.Ricardo/Shutterstock

„Tyhle Vánoce byly jiné…,“ napsala mi Marina ve svém prvním dopise, měsíc po neštěstí, které dostalo její město na kolena. Všichni víme proč. V listopadu 2016 nešlo přehlédnout zprávu o tom, že se kdesi nad kolumbijskou džunglí zřítilo letadlo s fotbalisty prvoligového klubu Chapecoense.

Chapecó je s dvěma sty tisíci obyvateli na brazilské poměry menší město ve státě Santa Catarina nedaleko hranice s Argentinou. Fotbal se stal v poslední době jeho největší pýchou, neštěstí přišlo během nejúspěšnější sezony v dějinách klubu a málokdo ve městě může říct, že aspoň zprostředkovaně nezná člověka, kterého letecké neštěstí přímo zasáhlo.

Po měsíci od pádu letadla byla tahle ztráta ještě hodně čerstvá, ale prvotní vlna pozornosti a solidarity celého světa pomalu opadala a pro klub nastalo další složité období: řešení běžných provozních problémů fotbalového organismu, paralyzovaného ztrátou na všech úrovních – od prezidenta přes většinu hráčského kádru až po kustody a maséry.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.