Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Co přehlédl VAR na Letné? První liga s Jakubem Podaným

03. duben 2023
Sdílejte:
Kdo zničil v Edenu Olomouc? A co neviděl VAR na Letné? Aktuální ligové otázky po 25. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.
Hodně věcí k diskuzi bylo včera na Letné.Foto: Michal Sváček / Mafra / Profimedia

Zlín si zastřílel proti oslabeným Českým Budějovicím (5:1) a už není poslední. Jablonec počtvrté v řadě vyhrál a skočil do první půlky tabulky. Baník posedmé v řadě nevyhrál a je znovu blíž k sestupu, Plzeň nevyhrála počtvrté a na pražská S, která obě vyhrála, ztrácí už sedm bodů. Co bylo událostí kola podle vás?

Z pohledu toho, co se dělo na hřišti, to byl vliv Christose Zafeirise na hru Slavie a na její efektivitu po jeho nástupu do zápasu na konci prvního poločasu. Ukázal velmi dobrý výkon, byl to hráč zápasu. Téměř každá ofenzivní akce šla přes něj nebo ji zakončoval. A není to první utkání, kde ukázal kvality, které se v Česku jen tak nevidí. Jeho chuť hrát, kreativita a práce s míčem je výjimečná. V sobotu proti Olomouci se mi třeba konkrétně líbila akce, kdy mu Mick van Buren nahrával na střed velkého vápna a on byl zády k Davidu Juráskovi, který nabíhal z hloubky hřiště na straně, a i tak mu to dokázal velmi rychle dát do ideální pozice na centr, po kterém se pak ve skrumáži prosadil Ondřej Lingr. Ukázalo to Zafeirisův přehled a schopnost skvěle číst hru.

Pojďme na Letnou, tam bylo hodně živo. Začněme také od dění na hřišti. Sparta dostala první gól a během chvíle zápas obrátila. Potvrzuje to, že je ve velké pohodě, vypadala tak?

Bylo vidět, že s ní inkasovaný gól vůbec nezacvičil. Pořád si šla za svým, za vítězstvím v zápase a během chvíle se jí povedl obrat. Nebyl tam ani náznak nějaké křeče. Brněnský gól byl sice sporný, ale rozhodčí u něj postupovali zcela v souladu s pravidly. Záběr možného ofsajdu Jakuba Řezníčka nešel bez kalibrované čáry jednoznačně rozsoudit, proto VAR správně gól nerušil.

Pak přišel na konci prvního poločasu neuznaný gól pro Spartu, kdy asistent rozhodčího možná jako jediný viděl ruku Tomáše Čvančary a hlásil to hlavnímu Markovi Radinovi, který gól neuznal. Na co jste při zkoumání té situace přišel?

Kompletně ji rozebíráme s Davidem Sobiškem ve Footcastu, který vyjde v úterý ráno. Když to vezmu stručně, tak po krásné akci Sparty se dostal míč k Tomáši Čvančarovi, který nedokázal zakončit a následný odkop brněnského Jakuba Šuralu mu trefil obličej a od něj šel míč do země. V ten moment podle mě rozhodčí viděl ruku a gól neuznal. Všechny záběry ze všech možných kamer jsem si pouštěl zpomaleně obrázek po obrázku. Nikde není vidět, že by míč ruku trefil, ale na jednom ta ruka zakrývá míč, když jde od obličeje do země. Není tam vidět, jestli došlo k dotyku, není tam vidět ani změna trajektorie. Ale nejde z toho prokazatelně vyvrátit, že se míč ruky nedotkl. A pak se to podle mě asi vejde pod tu formulku, že hlavní rozhodčí něco odpískal a VAR nemůže jednoznačně říct, že k tomu nedošlo, když má záběr, ze kterého to nejde vyloučit.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Takže jde o postup, který je vlastně v pořádku, protože chceme, aby rozhodovali sudí na hřišti a ne video, pokud není situace úplně jasná. Ale když tedy přijmeme možnost, že se míč od obličeje Čvančary odrazil do jeho ruky, tak je to přestupek na přerušení akce?

Je, protože před gólem nesmí být žádné hraní útočníka rukou, které bezprostředně předchází té gólové akci.

U třetího gólu Sparty, který dal Tomáš Wiesner z ofsajdu po teči od Čvančary, ale VAR už chyboval. Tam si měl všimnout ofsajdu, když rozhodčí na hřišti tu situaci nechávali kvůli tomu, že byla hraniční.

Je to tak. Ta teč byla navíc dost zřetelná, překvapilo by mě, kdyby si jí VAR nevšiml. Za mě se tohle za formulku o neprůkaznosti videozáběru neschová, video po zpomalení to musí vědět. Nešlo o centimetry, a navíc k orientaci velmi pomáhala čára malého vápna. Byl to ofsajd, byla to chyba a byl bych zklamaný, kdyby se komise rozhodčích u tohoto momentu schovávala za to, že šlo o neprůkazné záběry.

(Poznámka redakce: rozhovor vznikl ještě před zveřejněním hodnocení sporných momentů od komise rozhodčích. Podle ní šla situace u třetího gólu těžko vyhodnotit bez ofsajdové čáry.)

Došlo k tomu po poločasové pauze, ve které byl majitel Sparty Daniel Křetínský v šatně za rozhodčími, což sudí Radina uvedl v zápise. To není dobré pro Spartu ani pro celý český fotbal. Co byste mu vzkázal?

Obecně kvituju některé kroky Sparty i Ligové fotbalové asociace (LFA) z poslední doby, které se snaží posouvat fotbalovou kulturu dopředu. Například minulý týden bylo první setkání ke zlepšení podmínek na stadionech pro fanoušky, které si všichni pochvalovali. Předminulou sezonu byl u rozhodčích Miroslav Pelta, klub za to dostal pokutu a jasně se řeklo, že jde o věci, které se nebudou tolerovat. Nemá se to stávat, je to absolutně zbytečné a je dobře, že je to zapsané oficiálně v zápise, že to nevylezlo až zpětně z nějakých zvěstí. Je to chyba, ale nemyslím si, že by zatím bylo něco nekalého. Jak jsem pana Křetínského poznal, tak si myslím, že tam šel i z pozice fanouška Sparty se na to prostě zeptat. Ale zavdal příčinu zbytečnému vyvolávání spekulací a koneckonců síla osobnosti pana Křetínského jako majitele Sparty a vlivného člověka v českém fotbale může na rozhodčího, zvlášť když není úplně zkušený, nějaký tlak vyvinout sama o sobě.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s