Německo to nebude, Belgie taky ne. Dva z deseti největších favoritů, aspoň podle kurzů vypsaných před turnajem bookmakery, skončili už ve skupině.
Dvacáté druhé mistrovství světa začíná vyřazovací fázi. Kdo čtyřikrát vyhraje, ovládne Katar. Kurzy dál dávají největší šance Brazílii.
Souhlasí s tím většinou i experti oslovení redakcí Football Clubu. Na rozdíl od sázkovek ale velká část z nich dává minimálně na stejnou úroveň obhájce z Francie (třeba Fortuna má na Brazílii kurz 3,2, pak je Argentina s 6 a až za ní Francie s 6,5).
Oba týmy chtějí zastavit dlouhá počítání. Brazilci čekají už dvacet let na svůj šestý titul mistrů světa. Francouzi zase chtějí být prvním úspěšným obhájcem od roku 1962, kdy se to podařilo právě Brazílii.
Mimochodem platí, že Brazílie se může s Francií potkat až ve finále, pavouk v Kataru je tak nastavený. Vypadá to tedy na finále snů.
Naopak Anglii, která může ve čtvrtfinále narazit na Francii, „naši“ experti většinou nevěří. Její čekání na první velkou trofej od roku 1966 tak podle nich bude pokračovat. „Na jména výborný tým, ale něco mi říká, že prožijí další zklamání,“ říká třeba trenér mládeže Tomáš Podvín.
Ptáme se: Kdo podle vás mistrovství v Kataru vyhraje? Kdo vás zatím nejvíc zaujal? A je naopak nějaký favorit, kterému nevěříte?
publicista, spoluautor podcastu Kontrapresink
Baví mě výkony obhájců z Francie. Kylian Mbappe je pravděpodobně nejtalentovanějším fotbalistou současnosti a zatím to vypadá, že Katar bude jeho turnaj. Když se k tomu přidá vždy příkladně týmový Olivier Giroud, konečně zdravý rychlík Ousmane Dembele či elitní levý bek Theo Hernandez, nebezpečí pro soupeřovu branku je zaručeno.
Líbí se mi i to, jak trenér Deschamps využívá Antoina Griezmanna. V roli volně se pohybující osmičky tento mnohými už zatracovaný hráč znovu ožil a i jeho zásluhou Francouzům střed hřiště funguje i bez absentujících Pogby a Kanteho.
Papírově největším favoritem na titul je stále Brazílie. Bylo by ale záhodno, aby se do hry co nejdříve vrátil zraněný Neymar. Výjimečných talentů má kouč Tite v kádru dva tucty, muž s číslem 10 je však pro své mužstvo stále nepostradatelný. Také bych si přál, aby více prostoru ve středu pole dostal Bruno Guimaraes, kterého považuji za asi nejlepšího hráče dosavadní sezony Premier League.
Příliš nevěřím Anglii. Kane, Bellingham, Rice nebo Saka jsou sice prvotřídní, stále mám ale pochybnosti o hře stoperské dvojice Maguire – Stones. Přemýšlím i nad in-game managementem a taktickou vyspělostí Garetha Southgatea. Trochu se obávám, aby ho trenéři jako Deschamps, Flick nebo Luis Enrique ve vzájemném souboji nepřekoučovali.
komentátor Nova Sport
Před turnajem jsem, jako většina, favorizoval Brazílii. Bez Neymara ale nepůsobila tak dobře a posunul bych výše obhájce titulu z Francie. V prvních dvou zápasech, ve kterých hráli v nejsilnější sestavě, ukázali ofenzivní sílu. A nevýrazné Polsko na úvod vyřazovací části by jim mělo ještě víc zvednout sebevědomí.
Pokud se budeme bavit o zklamání, moc ve vyřazovací části neočekávám od Portugalska. Ať už narazí na kohokoliv ze skupiny G, budou mít problémy proklouznout do čtvrtfinále (komentář vznikl před dohráním skupin - poznámka redakce). V prvních dvou zápasech pokaždé měli problém dostat se do tempa a v rozhodující fázi turnaje by mohlo být fatální, zapnout jen na poslední půl hodinu.
bývalá reprezentantka, asistentka trenéra reprezentace a ženského týmu Slavia Praha
Letošní mistrovství světa nemá nouzi o překvapení a myslím, že se ho dočkáme i v závěrečné fázi turnaje. Obecně mě zaujaly především reprezentace z Asie. To, co jsme vždy obdivovali třeba na Španělech - jejich velkou technickou vyspělost - teď můžeme pozorovat i u nich. Ale oproti Španělsku navíc hrajou rychle, a to s míčem i bez míče.
Jasného favorita zisk titulu mistra světa nevidím. Myslím si ale, že mezi prvními čtyřmi týmy můžeme očekávat i ty, které bychom před začátkem mistrovství neodhadovali. Čekám tam týmy z Asie nebo Afriky. Technicky i takticky dohnali Evropu i Ameriku. Já osobně fandím Španělsku, ale bohužel jsem k jeho roli ve finálových bojích skeptická, a to právě z už zmiňovaného důvodu pomalejší hry.
Zakladatel webu BilyBalet.cz a trenér mládeže SK Čechie Uhříněves
Mezi hlavní favority v tuto chvíli řadím Brazílii a Francii. Oba týmy potvrdily předpoklady, mají velmi kvalitní a vyvážený kádr včetně rozdílových hráčů. Trochu v pozadí nejčastěji zmiňovaných kandidátů, ač to může znít díky přítomnosti Cristiana Ronalda zvláštně, je zatím Portugalsko. Také Portugalci mi ale přijdou velice silní prakticky na všech postech, největším otazníkem je aktuálně pozice brankáře. Věřím nicméně, že i Ronaldova parta dojde daleko.
Naopak nevěřím Argentině, která podle mě doplatí na slabší střed zálohy, horší obranu i přílišnou závislost na Lionelu Messim (rozdíl oproti Portugalsku s CR7). U Nizozemska a Španělska si zase myslím, že kvalita kádru není taková, aby mohli pomýšlet na celkový triumf, i když je nebude snadné vyřadit. Největší dilema mám u Anglie. Na jména výborný tým, ale něco mi říká, že prožijí další zklamání.
autor twitterového účtu Priskeho křídelník a taktický expert Football Clubu
Z taktického hlediska mě nejvíce nadchlo Španělsko. Hraje pro něj aktivní defenziva: technická kvalita a držení míče + výborné napadání. Může mu však chybět výrazný individuální prvek v útočné fázi, kterými naopak disponují všichni ostatní favorité: Francie, Anglie, Brazílie a Argentina.
První tři jsou velmi podobné individuálně excelující týmy, kterým však mohou chybět některé taktické aspekty. Herní styl Anglie a Francie je postavený na excelentní technické kvalitě jejich hráčů. Francie je navíc o něco lépe organizovaná bez míče, ale je otázka, zda Deschampsovi opět vyjde sázka na jeho oblíbence. Ani jeden z týmů potom nedisponuje ideálním presinkem. Brazílie zase může mít problémy s rozehrávkou proti výše presujícím týmům.
Nejméně z výše zmíněných věřím Argentině, která podle mě nemá dostatečně efektivní napadání, mimo Alvaréze jí chybí dostatečný brejkový potenciál a díky nižší průměrné výšce může mít problémy se standardními situacemi.
reprezentant, hráč West Hamu
Fandím Brazílii. Kanárci šlapou, tančí. Doufám, že se Neymar na vyřazovací část uzdraví, Brazilci vyhrají a po 20 letech zase přivezou domů titul mistrů světa a budou k vidění oslavné samby.
Hodně lidí favorizovalo Argentinu. Viděl jsem je hrát se Saudskou Arábií a chvíli s Polskem a úplně mě nepřesvědčili. Třeba se ale rozjedou, mají fotbalového boha Messiho, který je sám schopný čtyři zápasy v řadě vyhrát.
Moc se mi zatím nelíbí ani Angličané. Viděl jsem kousek zápasu s Walesem, kde to bylo lepší, ale s Amerikou to byla vyloženě nuda. Přijde mi, že zatím hrají pod své možnosti. Samozřejmě nevím, jaké úkoly na hřišti mají. Lehce se to zpovzdálí kritizuje, ale je také pravda, že se musí vypořádávat s obrovským tlakem. Mají velmi silnou generaci a celá Anglie od nich očekává velký úspěch.
(Přečtěte si rozhovor s Vladimírem Coufalem. Povídali jsme si o MS, jeho situaci ve West Hamu i angažování hráčů v důležitých společenských tématech, které přesahují sport.)
Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.
Tohle se nedělá! Vyhlášenému kanonýrovi Manchesteru City Erlingovi Haalandovi ruply nervy a v nastavení zápasu Premier League proti Brightonu předvedl v souboji s Nizozemcem Janem Paulem van Heckem hodně nefér zákrok. Hlasujte, jestli za to měl vidět červenou kartu.
Vyhrála mistrovství světa, získala stříbro na Euru a jako první Češka dostala nabídku z italské ligy. Přesto naši nejúspěšnější fotbalistku všech dob nikdo nezná.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?