Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Na Spartu jsme neměli. Víkendová liga očima trenérů

10. duben 2023
Sparta vyhrála v Pardubicích a je první. Přeskočila Slavii, která remizovala v Boleslavi. Plzeň obrátila zápas s Jablonecem a Baník s Libercem ukončily dlouhé série (oba sedm zápasů) bez výher. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Radoslav Kováč v zápase se Spartou.Foto: Michal Beranek / CNC / Profimedia

FC Slovan Liberec – FC TRINITY Zlín 2:1 (0:0)

• branky: 71. Rondič z pen., 87. Olatunji – 90.+3 Cedidla
  • diváci: 1692

Luboš Kozel (trenér Liberce): „Věděli jsme, že se pro nás jedná o velice důležité utkání. Myslím, že to bylo na nás hlavně v první půli vidět. Byli jsme zbytečně nervózní, hrozně jsme kazili. Spíš jsme se prali sami se sebou. Byl jsem docela spokojený s tím, jak jsme se vyrovnali s předností Zlína - rychlým protiútokem. Dopředu jsme se ale museli zlepšit, pomohl nám střídající Olatunji o půli. Náš výkon byl v druhém poločase lepší. Bylo to spíše ubojované vítězství, ale za gólem jsme šli. Myslím, že díky druhé půli je vítězství i zasloužené. Je to trochu úleva. Se Slavií jsme tu odehráli dobré utkání, bod z Ostravy měl taky svoji cenu. Ale říkal jsem klukům, že pokud to dnes nepotvrdíme vítězstvím, nebude to mít žádnou hodnotu.“

Pavel Vrba (trenér Zlína): „V prvním poločase hrála obě mužstva spíš opatrně a do šancí se moc nedostávala. My jsme měli tři, čtyři situace, po kterých jsme mohli jít do přečíslení, ale nedohráli jsme to. U těchto zápasů rozhoduje první gól a ten jsme kolem 70. minuty dostali my. Najednou se hřiště natáhlo a otevřelo, bylo tam více prostoru. Dostat takovéhle góly je obdivuhodné. Hlavně situace před druhým gólem. Stopeři utekli pryč a vytvořili prostor na to, aby šel soupeř sám na gólmana. To bylo úplně neuvěřitelné. Obrovské chyby zapříčinily, že jedeme z Liberce bez bodu. Je to nahoru dolů. Máme podařený zápas, vysoko vyhrajeme, a když to máme tady potvrdit, tak to nepotvrdíme. Samozřejmě zklamání. Ale pořád věřím, že se zachráníme.“

1. FC Slovácko – FC Baník Ostrava 0:1 (0:1)

• branka: 30. Bitri
  • diváci: 6250

Martin Svědík (trenér Slovácka): „Nejen první poločas, ale po celé utkání se projevila naše největší bolest, a tou je proměňování šancí. Vytvořili jsme si dost příležitostí, ale špatně je řešíme, tudy cesta k úspěchu nevede a budeme to muset během letní přestávky zásadně řešit. Dostali jsme gól ze standardky, v tom je Baník hodně silný a ovlivnilo to celý zápas. Nedostali jsme se do kombinace, centry z naší strany neměly kvalitu. Máme za sebou anglický týden, ale kondičně jsme dnes nezaostávali, prohráli jsme to jinými věcmi, o kterých jsem mluvil.“

Pavel Hapal (trenér Ostravy): „Jsem šťastný za sebe, za tým, za celý klub, že jsme konečně vyhráli. Už v předchozích zápasech jsme mohli vyhrát, ale dělali jsme moc chyb, dnes jsme se jich vyvarovali. Z hlediska našeho výkonu to byl dobrý zápas, rvali jsme se o každý centimetr hřiště, celý tým hrál zodpovědně v defenzivě. Věděli jsme, že nás čeká kvalitní soupeř, který má za sebou tři zápasy v týdnu, chtěli jsme ho hodně rozběhat. Jediné, co mě mrzí, je, že jsme nerozhodli dříve a nedali druhý gól, v závěru to byly nervy. Výhra je cenná, ale žádné velké uklidnění pro nás neznamená. Tvrdá práce pokračuje. V lize jsou odskočení jen Sparta a Slavia, jinak může porazit každý každého.“

FC Zbrojovka Brno – FC Hradec Králové 1:2 (1:1)

• branky: 19. Alli – 40. Vašulín, 52. Ryneš
  • diváci: 3155

Richard Dostálek (trenér Brna): „Šlo nám o hodně, věděli jsme, že potřebujeme uhrát body. Určitá nervozita z naší strany tam byla, ne všechny věci se podařily. Dali jsme gól, ale vyrovnávací branka nás přibrzdila a gól z velké dálky nás srazil dolů. Snaha tam byla, ale chyběla kvalita do finální fáze, řešení před šestnáctkou byla opakem toho, co jsme potřebovali hrát. Chyběla nám větší podpora hrotových hráčů, Alli zaměstnával obranu v podstatě sám, ztráceli jsme odražené míče. Zápas jsme nezvládli.“

Stanislav Hejkal (asistent trenéra Hradce): „Pan Koubek se dostal do covidové situace, na taktice jsme se domluvili předem a odpracovali jsme to do puntíku. Mrzí mě, že jsme dostali laciný gól z první akce soupeře. Ale dokázali jsme do přestávky vyrovnat, což bylo klíčové. Matějovi (Rynešovi) říkáme 'střílej, máš ránu jako z děla', ale on se k tomu nestavěl, dnes se to však vyplatilo. Po druhém gólu jsme soupeře do ničeho nepustili. Potřebovali jsme zabrat, nebezpečně se nám blížila skupina o udržení. Chceme to potvrdit doma, kde jsme šestkrát po sobě prohráli.“

FC Viktoria Plzeň – FK Jablonec 3:2 (1:0)

• branky: 77. a 82. Vydra, 45.+3 Sýkora – 66. Král, 74. Polidar
  • diváci: 8309

Michal Bílek (trenér Plzně): „Věděli jsme, že program Jablonce je náročnější než náš, protože hráli v týdnu zápas. Chtěli jsme hodně běhat, přenášet těžiště hry. Myslím, že jsme to dělali, vytvářeli si situace, pak ke konci dali gól. Takže první půle byla z naší strany velmi dobrá. Ve druhé jsme udělali pár zbytečných ztrát, soupeř se dostal do hry a dostali dvě hloupé branky. Ale jsem rád, že jsme utkání otočili z několika důvodů. Samozřejmě body potřebujeme, dál jsme ve hře o nejvyšší příčky a není jednoduché otočit zápas, když prohráváte 2:1 a v naší ne úplně ideální situaci, protože jsme v posledních zápasech neměli výsledky. To, že se nám utkání podařilo dotáhnout do vítězného konce, svědčí o tom, že síla tady je. Věřím, že nás to hodně povzbudí do dalších zápasů, sebedůvěra bude větší a výsledky budeme mít zase dobré.“

David Horejš (trenér Jablonce): „Dneska jsme tady sehráli dva úplně odlišné poločasy. První byl z naší strany velmi nervózní. Hrozně jsme kazili, domácím jsme to ztrátami strašně ulehčovali. Vyhazovali jsme jednoduché balony a dostávali jsme se sami pod tlak. Ve druhé půli jsme dokázali zápas otočit krásnými góly a soupeře měli na lopatkách. Místo toho, abychom to drželi, byli zodpovědní a pokorní směrem dozadu, tak vymýšlíme kraviny a soupeři darujeme vyrovnání, když hrajeme patou. To mě hrozně mrzí, protože kluci ve druhém poločase předvedli skvělý výkon. Bohužel domácí to potom otočili a my už nedokázali vstřelit vyrovnávací branku, i když jsme měli jasnou příležitost.“

SK Dynamo České Budějovice – FK Teplice 0:3 (0:1)

• branky: 22. Fila, 48. Gning, 73. Mareček
  • diváci: 2 615

Marek Nikl (trenér Českých Budějovic): „Ani není co hodnotit. Náš výkon nebyl vůbec dobrý a nepředvedli jsme nic z toho, co chceme hrát, a ještě jsme přidali zbytečné chyby, po kterých padly góly. Musíme to zklamání nějak odbourat a připravit se na další zápasy, protože pokud bychom pokračovali stejně, tak asi nevyhrajeme žádné utkání. Neúčast (potrestaného) Králika byla hodně znát. Od začátku byla vidět nejistota v rozehrávce, kde jsme (s Králikem) byli silní a dokázali si vytvořit situace na přechod do protiútoku. Dneska jsme měli snad jen jednu šanci na vstřelení gólu za každý poločas. Bohužel tam nebyla ani chuť to nějak ukopat, ubojovat a dotlačit tam nějak ten gól. Do druhého poločasu jsme nastupovali s určitým plánem, když jsme prohrávali 0:1. Bohužel jsme si to na začátku druhé půle hned zkazili a soupeř přidal další gól. Ale dneska jsme vůbec neměli šanci pomýšlet na nějaký bod. I tak si musíme pořád uvědomit, že dnešním zápasem nepadáme z ligy, máme pořád soutěž dobře rozehranou. Jen se potřebujeme připravit na zbývající zápasy, abychom je zvládli.“

Zdenko Frťala (trenér Teplic): „Za výsledek jsme rádi a věřím, že jsme udělali radost i fanouškům, kteří nás dneska přijeli povzbudit. Cesta k výsledku vedla přes aktivní obranu všech hráčů. Byli jsme si vědomi síly Českých Budějovic, je to tým, který chce hrát fotbal. Do utkání jsme šli, abychom využili zaváhání v rozehrávce soupeře, což se nám povedlo, a pak jsme ještě přidali další dva góly. Máme k dispozici několik útočníků a ta sehranost je lepší a lepší. Tím se stáváme pro soupeře méně čitelní. Dnešního vítězství si silně vážíme, žijeme tím, ale od úterý už to zase bude něco jiného a začneme se připravovat na dalšího soupeře. Při pohledu na tabulku se nám ale určitě už teď dýchá mnohem lépe.“

FK Mladá Boleslav – SK Slavia Praha 1:1 (1:1)

• branky: 18. Kušej – 32. Zafeiris
  • diváci: 4851

Pavel Hoftych (trenér Mladé Boleslavi): „Vstoupili jsme do utkání krásnou brankou Kušeje, byli jsme aktivní. Škoda, že jsme si nechali relativně brzy vyrovnat. Slavia postupně získávala půdu pod nohama a vyrovnala po krásné brance Zafeirise. Druhý poločas byla Slavia lepší, my jsme už nedokázali tolik udržet balon nahoře. Mára Matějovský je pro nás strašně důležitý hráč. Tyhle zápasy nahoru dolů jsou ale pro něj hodně těžké a hlavně měl žlutou kartu. Věděli jsme, že Slavia je pro něj ještě pořád hadr na býka. Smrdělo to druhou žlutou, tak jsme ho raději vyndali. Bod je pro nás dnes ziskem na rozdíl od zápasu s Plzní, v němž jsme měli udělat tři body. Z mála jsme vytěžili hodně, ale ani Slavia moc šancí neměla. Byli jsme pevní v defenzivě. Šancí jsme si moc nevypracovali možná i proto, že nám chyběl Milan Škoda. Ale já bych ho asi proti Slavii stejně nepostavil.“

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): „Do zápasu jsme vstoupili aktivně, chtěli jsme si vytvořit tlak, jít brzo do vedení. Branku se nám ale nepovedlo vytěžit a naopak z první střely jsme od Kušeje dostali výstavní gól. Potom jsme pokračovali v nátlakovém fotbale. Boleslav se snažila chodit do protiútoků, nám se podařilo po krásné akci Zafeirise vyrovnat na 1:1. Do druhé půle jsme vstoupili relativně aktivní hrou, dvě nadějné situace měl Venca Jurečka. Bohužel se nám to nepodařilo proměnit. Postupem času jsme se už tolik do šancí nedostávali, náš gól na 2:1 pak bohužel kvůli těsnému ofsajdu neplatil. Vítěznou branku se nám nepodařilo vstřelit, i když myslím, že výkon byl z naší strany nátlakový, nadějný a lepší než v těch minulých venkovních zápasech. Venku dostáváme výstavní góly a sami z tlaku dáváme málo branek. Doma se nám více daří proměňovat šance.“

SK Sigma Olomouc – Bohemians Praha 1905 2:2 (1:1)

• branky: 37. a 51. Chytil – 25. a 54. Matoušek
  • diváci: 4007

Václav Jílek (trenér Olomouce): „Bylo to atraktivní utkání, v němž mohlo padnout i více branek, duel měl dobrou diváckou kulisu, prostě to byl slušný ligový zápas. Musím kluky pochválit, i když jsme ztratili dva body. Bohemka hrává na brejky, dařilo se nám plnit herní plán, neztráceli jsme balony. Určující byl první gól, ten dala Bohemka, měli jsme to líp pokrýt, stejně tak druhou jejich branku. Dávám ale týmu kredit, že se nepoložil, s elánem a energií jsme to zvládli. Nechtěli jsme se spokojit s bodem, Mojmír Chytil mohl korunovat výkon třetím gólem, Zifčákovi chytil gól Jedlička, ale odpracovali jsme to velmi slušně, tři body nás stály chyby v obraně.“

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians 1905): „V prvním poločase byla lepší Sigma, měla více balon na svých kopačkách, nám to moc neběhalo, paradoxně jsem to čekal obráceně, byli jsme všude druzí a když jsme balon vybojovali, tak nás brzdila nepřesnost. Už jsme zvažovali střídání, ale dali jsme gól z čistého nebe. Mrzí mě, jak jsme inkasovali, jeden z klíčů mělo být dovést poločas do konce ve vedení. Sigmu to nakoplo, inkasovali jsme podruhé, ale vrátili jsme se do zápasu, byli jsme vyrovnaným soupeřem a mohlo to dopadnout všelijak. Oba týmy hrály na vítězství, chtěly to zlomit.“

FK Pardubice – AC Sparta Praha 0:2 (0:2)

• branky: 20. Kuchta, 37. Ladislav Krejčí
  • diváci: 4620 (vyprodáno)

Radoslav Kováč (trenér Pardubic): „Prvních 30 minut jsme byli velmi bojácní, jako kdybychom čekali na gól. Neměli jsme odvahu. Měli jsme herní plán, který se nám nedařil realizovat. Měli jsme hodně ztrát. Prvních 25 minut jsme hráli každý míč dozadu, takže jsme spouštěli presink Sparty a pod tlakem jsme to kopali nahoru, kde máte minimální šanci něco uhrát, protože to jsou skvělí skokani, hlavičkáři a rychlí, důrazní hráči. Po 30. minutě se to trošku zlepšilo, dostali jsme se do hry. Nicméně Sparta pořád hrozila a dala dva góly hlavou. Sparta je tak kvalitní, že si to pohlídala, navíc pořád hrozila. Sparta vyhrála jednoznačně zaslouženě, má kvalitu. Viděl jsem je i z tribuny. Když jsem je viděl od lajny, tak se mi líbili ještě víc, protože hrají rychle a přesně vědí, co chtějí dělat. Kvalita neupadne, ani když vystřídají. Sparta byla jednoznačně nad naše síly. Druhý poločas byl malinko odvážnější, lepší. V neděli v Brně nám jednoznačně začíná play off, máme devět kol do konce. V Brně to bude první zápas, kde budeme hrát o holý život.“

Brian Priske (trenér Sparty): „První poločas byl celkem dobrý, i když si myslím, že do úplně optimálního výkonu nám v obraně i v útoku ještě pár procent chybělo. Nevyužili jsme několik šancí, které jsme měli proměnit, rozhodli bychom jimi o vítězství už s předstihem. Také jsem cítil, že v určitých chvílích jsme byli pasivní v obraně. Musím ale kluky pochválit, během týdne odehráli třetí zápas, ve středu jsme měli semifinále domácího poháru.“

Zdroj citací: web Fortuna ligy