E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Český fotbal zazářil. Pohár převálcoval i Premier League

06. duben 2023
Sdílejte:
Je nám nejblíž, ale často nad ním ohrnujeme nos. Český klubový fotbal včera ukázal, že skvělou pohárovou středou mohou být i zážitky z MOL Cupu. A fotbalové jaro teprve startuje.
Slávisté slaví obrat proti Bohemians.Foto: Michal Beranek / CNC / Profimedia

Tohle byla pohárová středa jak víno. A to se nehrála Liga mistrů, ale český pohár. Na Letné bylo přes 11,5 tisíce lidí a v Edenu přes 16 tisíc včetně plného kotle fanoušků Bohemians.

Byl to doslova fotbalový svátek.

A to v soutěži, která je v Česku dlouhodobě podceňovaná. Pro příznivce největších klubů nebyl pohár dlouho tak atraktivní, všichni chtějí hlavně ligové tituly. A k prestiži poháru nepřispívá ani přístup pořádající Fotbalové asociace ČR, který byl naposledy vidět, když výkop prvního pohárové semifinále byl nejprve stanoven na pátou hodinu odpolední. To je v Praze v pracovní den ideální čas, jak fanouškům říct, ať radši ani nechodí. Ti se naštěstí ozvali a čas výkopu se posunul.

Český klubový fotbal včera vypadal v top formě. Je totiž v téměř ideální situaci, kdy se o trofeje tělo na tělo přetahují dva největší české kluby. V lize můžeme litovat toho, že obhájce z Plzně na jaře odpadl a vypadá to, že souboj o titul se zúžil na dva týmy. V poháru včera ale pozici vyzyvatele skvěle plnil tým Bohemians. Jeho hráči byli doslova pár vteřin od finále, jeho fanoušci dodali svátečnímu dni glanc už svým laděním na velký večerní zápas při srazu v Ďolíčku.

Pohár teď čeká další svátek ve středu 3. května, kdy se ve finále na Letné utkají Sparta se Slavií. Velké derby, velký zápas. Ale to samé by platilo, kdyby hráči Bohemians poslední akci Slavie včera ubránili a finále se hrálo v Ďolíčku, kam by dorazila Sparta.

Ano, je to špička ledovce, top české klubové scény a na druhé straně se i včera hrála proti poháru ligová dohrávka Jablonce se Slováckem, na kterou přišlo 1620 diváků. Pro jednou si ale pojďme užít pocit, že i v Česku se dá dělat špičkový fotbal, který umí přitáhnout běžného diváka i v den, kdy se proti českému poháru hraje třeba El Clásico nebo dva zápasy Premier League.

A to jaro teprve začíná a na stadionech teď bude krásně. Třeba v Ostravě mají fanoušci topícího se Baníku jedinečnou možnost dokázat, že slova z klubového chorálu „Baníčku, my jsme s tebou, neopustíme tě,“ myslí opravdu vážně. Naposledy proti Liberci to tak nevypadalo, když do Vítkovic přišlo pět tisíc lidí.


Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s