V Nizozemsku nenajdete větší zápas než De Klassieker. Souboj Ajaxu a Feyenoordu není jen duel dvou velkých týmů, ale taky střet různých světů. Na jedné straně Amsterdam, hlavní město proslavené otevřeností, kulturou a bohatou historií. Na straně druhé Rotterdam, největší přístav v Evropě, který si prošel peklem za druhé světové války. Rivalita obou měst má hluboké kořeny a zdaleka není jen o fotbale. Jak říká jedno nizozemské rčení: „Zatímco Amsterdam sní, Rotterdam pracuje.”
Rozdílný duch obou měst patří i k jejich klubům. Zatímco hra Ajaxu proslula elegancí a stylem, Feyenoord vždy zdobila hlavně neústupnost a bojovnost. I proto se fanouškům rotterdamského týmu přezdívá Het Legioen, tedy Legie. Během 115 let existence klubu už toho s ním zažila hodně: domácími i evropskými trofejemi ověnčenou éru v 60. a 70. letech, vítězství v Poháru UEFA v sezoně 2001/02 nebo 15 ligových titulů. Ale taky sportovní úpadek, finanční problémy a dominanci rivala z Amsterdamu.
Co dnes dělá nejmladší vítěz titulu ve stoleté historii ligy? Jak vzpomíná na svoji kariéru? A jaké rady má pro mladé talenty, kteří se chtějí prosadit v dospělém fotbale? Přečtěte si rozhovor s bývalým fotbalistou Tomášem Junem, který letos oslavil dvaačtyřicáté narozeniny.
Italský brankář PSG Donnarumma nechtěl mnichovskou hvězdu Jamala Musialu zranit, přesto mu tvrdým zákrokem zlomil nohu a dost možná ukončil sezonu, která v podstatě ani nezačala. Ptáme se, jak byste jeho zákrok posoudili být v kůži rozhodčího.
Jeden z nejkrásnějších gólů historie mistrovství světa dnes slaví 27 let. Pusťte si video nezapomenutelného momentu, kdy nizozemský kanonýr Dennis Bergkamp potupil obranu Argentiny.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!