Feyenoord s Hanckem míří k titulu. Trefil přestupový jackpot

08. duben 2023
Sdílejte:
Nizozemskou Eredivisie možná už brzy čeká zemětřesení. Dominantní pozici Ajaxu ohrožuje jeho úhlavní rival Feyenoord, který má obrovskou šanci získat po dlouhé době ligový titul. Podíl na tom má i bývalý sparťan Dávid Hancko, který hned v první sezoně v Rotterdamu zažívá výjimečnou jízdu.
Dávid Hancko v červenobílem dresu Feyenoordu, kde mu to okamžitě sedlo.Foto: Profimedia

V Nizozemsku nenajdete větší zápas než De Klassieker. Souboj Ajaxu a Feyenoordu není jen duel dvou velkých týmů, ale taky střet různých světů. Na jedné straně Amsterdam, hlavní město proslavené otevřeností, kulturou a bohatou historií. Na straně druhé Rotterdam, největší přístav v Evropě, který si prošel peklem za druhé světové války. Rivalita obou měst má hluboké kořeny a zdaleka není jen o fotbale. Jak říká jedno nizozemské rčení: „Zatímco Amsterdam sní, Rotterdam pracuje.”

Rozdílný duch obou měst patří i k jejich klubům. Zatímco hra Ajaxu proslula elegancí a stylem, Feyenoord vždy zdobila hlavně neústupnost a bojovnost. I proto se fanouškům rotterdamského týmu přezdívá Het Legioen, tedy Legie. Během 115 let existence klubu už toho s ním zažila hodně: domácími i evropskými trofejemi ověnčenou éru v 60. a 70. letech, vítězství v Poháru UEFA v sezoně 2001/02 nebo 15 ligových titulů. Ale taky sportovní úpadek, finanční problémy a dominanci rivala z Amsterdamu.

Jednu takovou éru zažíval nizozemský fotbal v posledních letech. Od roku 2010 dokázal Ajax vyhrát hned sedm ligových titulů a mohl mít ještě o jeden víc, kdyby nebyla sezona 2019/20 zrušena kvůli epidemii koronaviru. Konkurenti ho dokázali občas přibrzdit, PSV za tu dobu získalo tři trofeje a jednou uspěl i Feyenoord, který v ročníku 2016/17 vyhrál ligu po dlouhých 18 letech. O hlavní síle v Eredivisie ale obvykle nebylo pochyb. Také poslední tři tituly se slavily v Amsterdamu, jehož celek navíc v nedávných letech zářil i na evropské půdě. Jenže nic netrvá věčně. Zvlášť když vám konkuruje klub, který se nevzdává.

Rotterdam v plamenech

Neděle 19. března 2023. Feyenoord jede na půdu Ajaxu hájit těsný tříbodový náskok na čele ligy. V amsterdamské aréně jde sice už po pěti minutách do vedení, domácí ale ještě do poločasu skóre otáčí a v tu chvíli se provizorně dotahují na první místo. Feyenoord dokáže na začátku druhé půle srovnat, ve vyrovnaném zápase se ale šance na výhru přelévají ze strany na stranu.

Až do 86. minuty. To si na rohový kop naběhne Dávid Hancko, posune hlavou míč za sebe a spoluhráč Lutsharel Geertruida ho zblízka usměrní do brány Ajaxu. Feyenoord po 18 letech vyhrává v Amsterdamu a zdvojnásobuje náskok na čele Eredivisie. Po návratu do Rotterdamu hráče vítá zář světlic a legie fanoušků.

Video: Rotterdam, nebo Mordor? Velkolepá oslava fanoušků šla vidět přes celé město

Velká výhra, velké uvítání. Feyenoord vyloupil Amsterdam a pak slavil.

Přečíst

Shrnout letošní sezonu Feyenoordu do jednoho zápasu by nebylo fér, není ale pochyb o tom, že jestli se na nějaký duel bude vzpomínat, bude to právě ten z nedávného 26. kola. Ajax šel do utkání jako favorit a v případě výhry by dost možná zlomil vyrovnaný boj o titul ve svůj prospěch. Místo toho ale přišel historický triumf rotterdamského týmu, díky kterému se bíločervení na prvním místě dostali do trháku.

Ten navíc zvýšili hned v následujícím kole, kdy venku porazili městského rivala Spartu 3:1. Potrestali tak zaváhání Ajaxu proti Go Ahead Eagles (0:0) a jejich náskok na čele ligy vzrostl už na osm bodů. Do konce Eredivisie v tuto chvíli zbývá sedm kol a málokdo pochybuje o tom, že se na konci května bude v Rotterdamu slavit mistrovský titul.

Hotovo ještě není, těžko se ale hledá důvod, proč Feyenoordu nevěřit. Celek z přístavního města totiž letos těžké momenty zvládá, v Eredivisie zatím prohrál jeden jediný zápas a třeba v únorové další klíčové bitvě proti PSV v posledních minutách dotáhl dvougólovou ztrátu. A jeho neústupnost slaví úspěch i mimo Nizozemsko. V podzimní základní skupině Evropské ligy Feyenoord dvakrát nezářil a v posledním zápase doma potřeboval v přímé bitvě porazit Lazio Řím.

A uspěl. Útočník Santiago Gimenez doslova dotlačil míč do brány a zařídil bíločerveným výhru 1:0 a postup do osmifinále. V něm Feyenoord prohrával na půdě Šachťaru 0:1, těsně před koncem ale vyrovnal a v domácí odvetě ukrajinského soupeře spláchl 7:1. Příští týden ho tak čeká čtvrtfinále proti AS Řím, kterému bude chtít vrátit porážku z loňského finále Evropské konferenční ligy.

Ne všechno se Feyenoordu letos povedlo. V domácím poháru se probojoval do semifinále, tam ale před vlastními fanoušky na De Kuipu padl s Ajaxem 1:2. Porážka od rivala se vždycky kouše těžko, v tomto případě ji ale ještě umocnily události z druhého poločasu, které udělaly Feyenoordu ostudu doma i ve světě.

Předmět hozený z tribuny totiž trefil do hlavy hostujícího Davyho Klaassena a způsobil mu silné krvácení. Po dlouhém přerušení se zápas nakonec trochu překvapivě dohrál (už bez Klaassena, který musel krátce po restartu střídat), Feyenoord ale velmi pravděpodobně čeká v příštích dnech tvrdý trest.

Mladí a kvalitní

I přes pohárové zklamání ale není pochyb o tom, že Feyenoord letos prožívá výjimečnou sezonu.

Z pohledu na soupisku nizozemské reprezentace pro Mistrovství světa 2022 by přitom málokdo poznal, kdo je aktuálně v zemi hlavní aspirant na titul. Na seznamu Louise van Gaala se ocitla šestice hráčů Ajaxu, trojice z PSV a pouze jeden zástupce Feyenoordu. Gólman Justin Bijlow navíc na turnaji neodchytal ani minutu.

Absence hráčů rotterdamského klubu ale vlastně není takové překvapení. Jeho zástupce byste totiž marně hledali i mezi nejlepšími střelci či nahrávači Eredivisie. V těchto statistikách září hvězdy konkurentů, například Xavi Simons z PSV nebo Dušan Tadić z Ajaxu.

Feyenoord nemá kádr plný hráčů, kteří by suverénně vládli statistikám a říkali si o milionové přestupy. Výjimkou je určitě Orkun Kökcü, 22letý středopolař, bez kterého si sestavu bíločervených letos nejde představit. O tureckého reprezentanta se dlouhodobě zajímají evropské velkokluby, nedávno například médii proběhly spekulace o přestupu do Liverpoolu.

Kökcü mimochodem do většiny letošních zápasů přivedl Feyenoord jako kapitán, což vzhledem k jeho věku stojí za pozornost. Neplatilo to v říjnovém utkání proti Alkmaaru, pro který Kökcü odmítl z náboženských důvodů obléknout duhovou pásku. Sklidil za to kritiku doma i ve světě, na jeho pozici kapitána se to ale nepodepsalo.

Někoho možná překvapí, že v tak velkém klubu nosí kapitánskou pásku teprve 22letý hráč. Dává to ale smysl. S věkovým průměrem 23,6 let disponuje Feyenoord jedním z nejmladších kádrů v nizozemské lize a v jeho obvyklé základní jedenáctce bychom našli jen jednoho fotbalistu přes třicet. Hráči jako brankář Justin Bijlow (25), stoper Lutsharel Geertruida (22), pravý bek Marcus Pedersen (22), ofenzivní záložník Sebastian Szymanski (23) či útočník Santiago Gimenez (21) jsou stále v úvodní fázi kariéry, patří ale mezi klíčové členy sestavy.

Přestupový jackpot

Oporou je také 25letý slovenský reprezentant Dávid Hancko. Bývalá hvězda Sparty se okamžitě po letním příchodu zařadila do základní sestavy a na pozici stopera či výjimečně levého beka zatím nevynechala zápas. Kromě stabilních výkonů v defenzivě navíc přidává i důležité góly, naposled třeba v neděli proti Spartě Rotterdam. Za zmínku mimochodem stojí, že Hancko v dosavadních 35 startech v bíločerveném dresu obdržel jednu jedinou žlutou kartu.

Feyenoord v létě zaplatil Spartě za Hancka odhadem osm milionů eur, případný další přestup slovenského stopera se ale bude pohybovat ve výrazně vyšší hladině. Transfermarkt jeho aktuální hodnotu odhaduje na 20 milionů eur, což je druhá nejvyšší částka v kádru lídra Eredivisie. Není tak pochyb o tom, že Feyenoord nákupem Hancka trefil jackpot. A nebyl jediný.

Rotterdamský celek v létě masivně prodával, za desítky milionů odešli za lepším hráči jako Luis Sinisterra (Leeds), Tyrell Malacia (Manchester United) nebo Marcos Senesi (Bournemouth). Pro klubovou kasu vítaná injekce, pro sportovní ambice velký problém.

Alespoň na papíře. Feyenoord přibližně polovinu získaných peněz reinvestoval do posil a prakticky neminul. Kromě Hancka se parádně povedl třeba nákup 21letého útočníka Santiaga Gimeneze z Cruz Azul za čtyři miliony eur. Mexický reprezentant letos nasázel už 17 gólů a je nejlepším střelcem týmu.

Taktická odvaha

Feyenoordu se tak povedlo něco, v čem konkurence z Amsterdamu pokulhává. Také Ajax v létě opustila řada důležitých hráčů, namátkou třeba Antony, Lisandro Martínez nebo Sébastien Haller. A byť i obhájce titulu velkou část získaných financí využil pro nákupy, jejich úspěšnost zatím nedosahuje té rotterdamské.

Zvlášť když nahrazení té vůbec největší ztráty nebylo otázkou peněz. Ajax po konci loňské sezony opustil uznávaný trenér Erik ten Hag, pod jehož vedením klub slavil tři tituly v řadě nebo účast v semifinále Ligy mistrů. Jako náhrada byl vybrán Alfred Schreuder z belgického Club Brugge, jeho angažmá v Amsterdamu ale těžce nevyšlo a 50letý Nizozemec byl už na konci letošního ledna odvolán.

Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

      To chci!

      Klub tak nyní trénuje Johnny Heitinga, bývalý řízný obránce, jehož hráčská kariéra začala i skončila v dresu Ajaxu. V úvodních sedmi ligových zápasech na lavičce neztratil ani bod, v klíčové přímé bitvě s Feyenoordem ale musel skousnout porážku. Stejně jako v osmifinále Evropské ligy, kde Ajax vypadl s Unionem Berlín.

      Odchod Erika ten Haga do Manchesteru United dočasně v Eredivisie uvolnil pozici holohlavého taktického mága, ta ale nezůstala prázdná dlouho. Na lavičce Feyenoordu totiž najdeme trenérské eso, kterému kvůli výsledkům vlasy určitě nevypadají.

      Arne Slot, 44letý rodák z nizozemského Bergentheimu, si dobré jméno udělal už v předchozím angažmá na lavičce Alkmaaru, se kterým v nedohrané covidové sezoně bojoval o titul. V Rotterdamu ale jeho reputace ještě vzrostla. Loni vyhrál ocenění pro ligového trenéra roku a letos je blízko tomu, aby s klubem slavil první velkou trofej kariéry.

      Jednou ze Slotovových předností je schopnost číst zápas a reagovat na jeho průběh. Názorně to ukázal ve zmiňovaném klíčovém zápase proti Ajaxu, kde neváhal hned ve 25. minutě vystřídat levého beka Quilindschyho Hartmana.

      Velký talent Feyenoordu sice asistencí připravil úvodní gól zápasu, zároveň se ale na své straně trápil s domácím rychlíkem Mohammedem Kudusem a už od sedmé minuty svítila u jeho jména žlutá karta. Když Hartman zanedlouho fauloval znovu a jen se štěstím unikl dalšímu trestu, Slot ani na chvíli neváhal a mladého beka nahradil Marcosem Lópezem. I díky tomu mohl nakonec Feyenoord slavit výhru, která dost možná rozhodla o mistrovském titulu.

      Nadějná budoucnost

      Pokud Feyenoord náskok na čele tabulky udrží, bude v květnu slavit ligový titul číslo 16. Oproti ostatním členům nizozemské velké trojky bude stále trochu chudý příbuzný: PSV vyhrálo 24 šampionátů, Ajax dokonce 36.

      Díky ukončení několikaleté dominance rivala z Amsterdamu ale bude všem v Rotterdamu tato trofej chutnat výjimečně sladce. I proto, že současné rozpoložení klubu dává naději, že by podobné zážitky nemusely být ojedinělou záležitostí.

      Těžko si představovat lepší základy pro dlouhodobý úspěch, než jsou kádr našlapaný talenty a mladý a úspěšný trenér na lavičce.

      Loni ukázal tým Arneho Slota sílu při tažení do finále Evropské konferenční ligy, letos se posunul k boji o ligový titul a dobrým výsledkům v Evropské lize. A nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být vše. Rotterdam může teď díky Feyenoordu nejen dřít, ale i snít.


      Související články

      Trouba to byl! V cestě ke zlatu stál v Chile i ruský rozhodčí, vzpomínají vicemistři světa

      V roce 1962 se touto dobou hrál československý šampionát snů. Odepisovaní reprezentanti porazili slavné Španěly a nastartovali jízdu až do finále mistrovství světa v Chile. Vítejte ve fotbalovém světě bez teplé vody, s tajnými policisty ve výpravě či směšnými odměnami za finále.

      Historie

      Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

      Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

      Anketa

      Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

      Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

      Zprávy
      Popup se zavře za 8s