Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Feyenoord s Hanckem míří k titulu. Trefil přestupový jackpot

08. duben 2023
Sdílejte:
Nizozemskou Eredivisie možná už brzy čeká zemětřesení. Dominantní pozici Ajaxu ohrožuje jeho úhlavní rival Feyenoord, který má obrovskou šanci získat po dlouhé době ligový titul. Podíl na tom má i bývalý sparťan Dávid Hancko, který hned v první sezoně v Rotterdamu zažívá výjimečnou jízdu.
Dávid Hancko v červenobílem dresu Feyenoordu, kde mu to okamžitě sedlo.Foto: Profimedia

V Nizozemsku nenajdete větší zápas než De Klassieker. Souboj Ajaxu a Feyenoordu není jen duel dvou velkých týmů, ale taky střet různých světů. Na jedné straně Amsterdam, hlavní město proslavené otevřeností, kulturou a bohatou historií. Na straně druhé Rotterdam, největší přístav v Evropě, který si prošel peklem za druhé světové války. Rivalita obou měst má hluboké kořeny a zdaleka není jen o fotbale. Jak říká jedno nizozemské rčení: „Zatímco Amsterdam sní, Rotterdam pracuje.”

Rozdílný duch obou měst patří i k jejich klubům. Zatímco hra Ajaxu proslula elegancí a stylem, Feyenoord vždy zdobila hlavně neústupnost a bojovnost. I proto se fanouškům rotterdamského týmu přezdívá Het Legioen, tedy Legie. Během 115 let existence klubu už toho s ním zažila hodně: domácími i evropskými trofejemi ověnčenou éru v 60. a 70. letech, vítězství v Poháru UEFA v sezoně 2001/02 nebo 15 ligových titulů. Ale taky sportovní úpadek, finanční problémy a dominanci rivala z Amsterdamu.

Související články

Nudná hra favoritů! Proč se na Euro nedalo koukat?

Mistrovství Evropy je za námi a z trofeje se radují Španělé. V novém vydání Football Clubu podcastu si s Janem Pikousem a Michalem Řežábkem rozebereme výkony nových šampionů, ale i Anglie, Francie nebo Německa.

Podcast

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.