Po 33 letech míří za italským titulem SSC Neapol. V Serii A zbývá odehrát 11 kol, ale nikdo nepochybuje, že neapolští poprvé od éry Diega Maradony zase ovládnou Itálii. Na prvním místě mají 19 bodů náskok na druhé Lazio a z 27 zápasů jen dvě remízy a stejný počet proher.
Před sezonou to přitom nikdo nečekal. Neapol opustily dlouholeté opory Kalidou Koulibaly, Lorenzo Insigne a Dries Mertens. Místo nich přišli neznámý korejský stoper Kim Min-če z Fenerbahce za 18 milionů eur nebo křídelník Chviča Kvaracchelija z Dinama Batumi za 11,5 milionu eur (částky jsou z Transfermarktu).
„Nikdo nečekal, že se přestavba týmu povede tak rychle. Pro staré páky Insigneho, Mertense a Coulibalyho to může vypadat až tragikomicky. Roky se snažili o titul a když odejdou, tak se to podaří,“ říká v FC podcastu, který je celý věnovaný současnému italskému fotbalu, novinář Jan Pikous.
Chválí práci sportovního ředitele Cristiana Giuntoliho, který je v Neapoli od roku 2015, za skvěle vytipované posily. „Nový stoper Kim je vynikající a dvaadvacetiletého Kvaraccheliju neznali ani fotbaloví experti a hned z něj má Neapol jednoho ze třech nejlepších křídelníků ligy. To je neskutečné,“ říká Pikous, který italskou ligu dlouhodobě sleduje.
Mladý Gruzínec má zatím ve 23 zápasech v Serii A 12 gólů a stejný počet asistencí. „Navíc si skvěle rozumí s Victorem Osimhenem, který je s 21 brankami nejlepším střelcem italské ligy,“ dodává Pikous, který pro Football Club píše pravidelnou rubriku Albion a je spoluautorem podcastu Kontrapresink.
Neapoli v aktuální sezoně vychází vše. Trenér Luciano Spalletti, který SSC vede od začátku minulé sezony a loni s Neapolí skončil v Serii A třetí, moc netočí základní sestavu. „Ale když mu někdo vypadne, tak má hráče připravené zaskočit. Když to vezmeme od hrotu, tak Osimhen je úžasný, komplexní útočník, kterého chce Chelsea nebo United. Když ale vypadne, tak je tam Giovanni Simeone, syn slavného trenéra Atlética Madrid. Není to top útočník, ale když jde na hřiště, tak umí dávat vítězné góly, jako na hřišti AC Milan nebo proti AS Řím,“ říká Pikous, který Neapol chválí i za to, že hraje atraktivní fotbal.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.
A v čem je tenhle tým jiný než ten s Markem Hamšíkem, který v Neapoli působil v letech 2007 až 2019 a vyhrál „jen“ dvakrát italský pohár, jednou superpohár a k tomu má čtyři druhá místa v Serii A? „Může to být trochu věc psychiky, že ta „stará“ Neapol si sebou nesla nálepku věčně druhých. A pojďme si to říct na rovinu, v Serii A je teď slabší konkurence. Juventus byl v předchozím desetiletí stroj na vítězství, teď má problémy. Když Neapol vypadala, že by tehdejší Juventus mohla předstihnout, tak jim z Turína vykoupili Gonzala Higuaína. Aktuálně jsou slabší i milánské týmy,“ odpovídá Pikous.
„Na špici je italská liga nejslabší za zhruba deset let, ale zároveň Neapoli před sezonou nikdo nevěřil. Když jsem psal preview před startem aktuálního ročníku, tak jsem Neapol nezmínil ani do vyzyvatelů v boji o titul. Odešlo jim hrozně moc opor a nedokázal jsem si představit, že budou mít tak skvělé přestupové období a trefí každého hráče. Měli podle mě nejlepší přestupové okno v celé Evropě a je neskutečné, jak rychle si ten tým sedl,“ říká druhý z hostů FC podcastu Bartoloměj Černík z webu iRozhlas.cz, který rovněž italský fotbal dlouhodobě sleduje.
„Možná že i Neapol ukazuje na současný problém Italů, kteří nedokážou vychovat vlastní hráče. Žádný z tahounů až na Mattea Politana není Ital. V záloze je Kamerunec, Slovák, Polák, vepředu Nigerijec, Gruzínec, vzadu Portugalec, Korejec, Mexičan,“ říká Černík.
Neapoli se vedle italské ligy daří i v Lize mistrů, kde ji ve čtvrtfinále čeká dobře známý AC Milán. Úspěšný ročník znamená i to, že o neapolské hráče je velký zájem. „Bude zajímavé sledovat, jak se po sezoně neapolský tým, který je teď možná nejlepší v Evropě, promění. Italská liga nemůže odolat finanční síle Premier League,“ říká Pikous, ale dodává, že paradoxní výhodou neapolského klubu může být složitá povaha jejího majitele Aurelia De Laurentiise.
„Špatně se s ním jedná. Není náhoda, že Koulibaly do Chelsea přestoupil až za svým zenitem. Myslím, že v létě pustí třeba jednoho hráče. Určitě bude zájem o Kvaraccheliju a Osimhena. Nigerijec je za mě nejzajímavější hrotové jméno na trhu,“ říká Pikous.
A dodává: „Ale přál bych Neapoli, aby si ještě aspoň jeden rok v této sestavě dala, protože na ten jejich fotbal se opravdu dobře kouká. A přál bych jim, aby došli co nejdál v Lize mistrů, kde jsou výrazným oživením. Už jen kvůli fanouškům, pro které je současná sezona zázrak a fotbal je pro ně náboženstvím.“
Francie, nebo Chorvatsko, Černá Hora, Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou soupeři Česka v kvalifikaci o mistrovství světa 2026. Hrát se začne v březnu 2025, rozhodnuto bude nejpozději za rok. Řekneme si podrobně, jak to vše bude probíhat a kolik míst má na rozšířeném šampionátu Evropa.
Evropská liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? Jaké další zápasy a kdy nás čekají? A jak blízko či daleko mají k postupu Plzeň se Slavií?
Jen jedna „česká“ výhra a Turecko je zase o kousek blíž v bitvě o deváté místo, které dává lepší startovní pozici v pohárech pro vicemistra. Projdeme si kromě samotné situace v tabulce národních koeficientů i postupové šance českých týmů před závěrem ligových fází v Evropě.