Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Tady Sparta potřebuje posílit. Máme tipy pro Rosického

13. červen 2023
Sdílejte:
Pravý bek, alternativa na stopera i kraj obrany, střílející desítka a pojistka za Jana Kuchtu. To jsou pozice, na které by se Sparta v létě měla prioritně zaměřit podle názoru taktického experta Football Clubu Vojtěcha Mrklase. V komentáři vysvětluje, jak to vidí.
Tomáš Rosický, sportovní ředitel SpartyFoto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Sezona skončila, oslavy titulu utichají, kocovina odeznívá. Je čas pracovat.

O pár hráčů Sparty bude zájem ze zahraničí, tohle léto by ale nemělo být jen o jejich nahrazování, pokud chtějí letenští udělat další krok nahoru. Právě naopak. Proto navrhuji čtyři hráčské profily, které by sportovní ředitel Tomáš Rosický měl získat nehledě na odchody opor.

Sparťany v nadcházející sezoně čeká obhajoba titulu v lize, domácí pohár a kvalifikace do evropských pohárů. V Evropě přitom mají jistou minimálně skupinu Konferenční ligy, program tak bezesporu bude bohatý. Trenér Brian Priske nemusí být největším fanouškem rotace, na podzim ale bude nutná.

Předpokládám, že Sparta bude na podzim hrát zejména 3-4-3 a 4-3-3. Obě tato rozestavení přinášejí jiné systematické prvky, pro obě zároveň má tým základy a potřebuje v nich zejména zaplnit a zkvalitnit některá místa, zkrátka kádr rozšířit a přinést víc variant.

Navrhuji rozdělení přestupových cílů na dvě kategorie. Ty, které jsou nutné nehledě na odchody opor a ty, které opory nahrazují. Dnes se budu věnovat první zmíněné, náhrady si probereme jindy. Stejně tak nebudu zmiňovat konkrétní jména, jako spíš skautingová zadání.

1. Pravý bek

Pravý bek je specifický v tom, že na tuto pozici jsou na Letné hráči, a teoreticky i správné profily, chybí jim nicméně kvalita a mají oba příliš velké slabiny. Kompatibilnější se Spartou je Tomáš Wiesner, který navíc podepsal novou smlouvu. Očekávám tedy jeho setrvání.

S Janem Mejdrem by se Sparta měla rozloučit, není přitom nutné znovu rozebírat okolnosti jeho příchodu, jeho kvality apod. Svůj podíl na titulové sezoně jistě má a toto je dobrý moment získat upgrade. Co se týče nového hráče, nebránil bych se tomu, kdyby byl primárně wingbekem.

Musí splňovat aspekty, jako je rychlost, chytré náběhy na útočné polovině a také musí mít solidní kopací techniku pro centry. Zároveň je však nutné, aby se nenechával izolovat na kraji hřiště. Je tedy potřeba, aby měl širokou rotaci těla a technickou a fyzickou kvalitu.

Ideální by bylo, kdyby dokázal do hry přinést i prvky kreativity, ať už to bude schopnost hrát 1 proti 1, nebo spíš rychlé kombinace v krajích hřiště a stahování se do středu. Trenér Priske rovněž ocení výšku, neměla by však být základním požadavkem.

Priorita beka je nejvyšší, na příchod kvalitního hráče na tuto pozici si Sparta musí vyčlenit dostatečné finance a být připravena jít klidně výš, než je u nás obvyklá cena. Rovněž platí, že v lize aktuálně ideálního hráče nenajde. Nalákat hráče z menší ligy a klubu na Evropu se zdá být realistickým zadáním.

Ideálně by mělo jít o fotbalistu před vrcholovým obdobím, který může být na Letné dopilován a zviditelněn pro následující přestup do prestižnější soutěže. Sparta tak musí hledat hráče s obrovským potenciálem, ale zároveň už schopného na této pozici fungovat a brzy se adaptovat.

Jsem velkým fanouškem Davida Pecha, který šel v zimě do Slavie. Jeho profil je relevantní i pro Spartu. Zejména potom jeho klid na balonu, navážení míče na střed hřiště, dynamické náběhy a schopnost kombinovat ze stoje + zrychlení v momentě startu. Podobné aspekty by měla hledat.

2. Hybridní stoper/pravý bek

Tenhle profil možná mnohé překvapí, podle mě se přitom jedná o elegantní řešení dvou problémů naráz. Sparta má stopery, pouze Asger Sørensen je však dostatečně komplexní. Pokud by se navíc schylovalo k odchodu kapitána Ladislava Krejčího, rozhodně za něj musí přijít náhrada.

Pro účely tohoto textu je však důležité zejména to, že na pravé straně neexistuje hráč, který profilově odpovídá jak pravému bekovi, tak pravému stoperovi pro rozestavení se třemi obránci. Jistě, na této pozici může hrát Martin Vitík a na beka by zase měl přijít nový hráč k Wiesnerovi.

Backupem za Vitíka je ale leda tak Patrik Vydra, který podle mě ještě potřebuje získávat zkušenosti zejména z béčka a ideálně z hostování. Filip Panák je příliš slabý v soubojích, aby byl schopný hrát krajního stopera a Wiesner špatně brání. Dobře také víme, že nový hráč se může zranit.

Přivedením hráče na pravého stopera ve trojce by Sparta zvýšila konkurenci pro Vitíka a také na pravém bekovi. Umožnila by si také snazší přechod do 4-3-3, na které nemusí být nový (wing)bek popsaný výše zvyklý. Od hráče by se vyžadovala zejména schopnost se invertovat.

K invertování patří především pauza a přehled na balonu, rotace a otevření se přihrávkám a pro rozehrávku a progresivní nahrávky nebo případně navážení míče. Klíčové by však mělo být skvělé bránění, výška a fyzická stavba vhodná pro stopera, dále přehled a anticipace kolem vápna.

Sparta zkrátka v tomto případě hledá řemeslného obránce, který však přináší dostatečnou kvalitu i na krajním bekovi. Věřím, že tento profil se může nesmírně hodit pro množství náročnějších utkání, které budou tým v příští sezoně čekat. Cenná je navíc variabilita, kterou přinese.

Na trhu bych se zaměřil na hráče, kteří aktuálně nastupují na těchto pozicích a jsou na ně zvyklí. Tento hráč konkrétně může být také zkušenější a klidně už kolem vrcholu nebo dokonce chvíli za ním (stopeři stárnou o něco pomaleji). Podstatná je ale agresivita a aktivita.

3. Desítka

Ačkoliv se to může znát zvláštní, Sparta potřebuje desítku. Je však nutno dodat, že desítku specifickou. Na Letnou není vyloženě nutné přivádět kreativního hráče, který přinese úžasnou vizi, nahrávky a kličky. V tomto případě jde spíše o následující tři aspekty:

  • Pohyb mezi řadami soupeře, spojený zejména se schopností přijímat míč v nebezpečných zónách, a to i pod tlakem.
  • Prostorová kreativita, neboli schopnost pohybem otevírat prostor pro ostatní hráče odtahováním protihráčů a pro sebe pomocí náběhů nebo narážeček.
  • Posledním aspektem je potom gólová hrozba. Sparta je totiž aktuálně příliš závislá na dvojici Jan KuchtaTomáš Čvančara a na centrech. Nová desítka by měla být schopna střílet ze střední vzdálenosti, dobíhat z druhé vlny a narušovat poslední linii soupeře.

Zkrátka a dobře od desítky potřebuje Sparta alternativy k aktuálnímu způsobu tvorby šancí. Nový hráč by měl přispět k efektivnějšímu využívání středu hřiště a přesunout část hrozby z krajů na osu. Nesmí mu chybět aktivita. V lize takový hráč je…

4. Náhradní útočník

Sparta potřebuje alternativu ke Kuchtovi, ideální by potom bylo sehnat hráče, který doplňuje jeho sadu schopností (aby byl kvalitní tam, kde Kuchta ztrácí), zároveň by však měl mít minimálně tyto tři stejné vlastnosti: aktivní presink, náběhy za obranu a gólovou hrozbu.

Kuchtovy slabiny jsou hra zády k brance a link up (spojování hry nahrávkami a nabízením se spoluhráčům níž na hřišti). Nový útočník by tedy měl toto ovládat a zároveň by, klidně v menší míře, měl mít Kuchtovo přednosti. Může se jednat o mladšího hráče, nebo naopak zkušenějšího borce, zkrátka o backup (náhradníka).

Takhle by to mohlo vypadat

To byly čtyři profily, které Sparta potřebuje ještě předtím, než začne prodávat (a nahrazovat) své hvězdy. Na obrázcích si můžete prohlédnout, jak by mohly vypadat sestavy Sparty s novými hráči.

Verze s rozestavením 3-4-3Foto: Vojtěch Mrklas
Verze s rozestavením 4-3-3Foto: Vojtěch Mrklas

Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu autora.


Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s