Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Může mít Křetínský dva kluby v Evropě? Vysvětlíme, proč se sparťani nemusí bát

09. červen 2023
Sdílejte:
Daniel Křetínský se svými společníky vlastní Spartu a značnou část West Hamu. Oba budou hrát příští sezonu znovu v Evropě. Vysvětlíme vám, proč to zatím nenaráží na omezení od UEFA, i co se může změnit, jestli někdy druhý nejbohatší Čech kladiváře ovládne.
Spolumajitel West Hamu Daniel Křetínský se v Edenu raduje z první evropské trofeje kladivářů od roku 1965.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Úspěch West Hamu ve středečním finále Konferenční ligy kromě jiného znamená, že kladiváři budou hrát i v příští sezoně evropské poháry. A do nich se chystá i pražská Sparta. Londýnský klub má jistou skupinu Evropské ligy, Sparta vstoupí v srpnu do třetího kola kvalifikace o Ligu mistrů.

Někteří fanoušci na sociálních sítích už se začali ptát? Můžou oba kluby hrát evropské poháry, když Spartu vlastní Daniel Křetínský a ve West Hamu má víc jak čtvrtinový podíl? Pohled do pravidel UEFA, která evropské soutěže pořádá, říká, že v současném stavu můžou. Ostatně už v právě končicí sezoně 2022/23 se tak stalo, když Sparta hrála předkolo Konferenční ligy a West Ham začínal ve stejné soutěži v základní skupině.

V bodě pět aktuálních pravidel evropských pohárů UEFA řeší situaci, kdy různé kluby mají stejné vlastníky nebo je řídí totožní lidé. Když to trochu zjednodušíme, tak evropské soutěže nesmí hrát v jedné sezoně dva týmy, u nichž platí minimálně jedna z následujících situací:

  • jeden z klubů má vlastnický podíl nebo se podílí na řízení druhého klubu,
  • jakákoli osoba je ve vedení obou klubů,
  • stejná firma nebo osoba vlastní většinu v obou klubech.

Samozřejmě to samé by platilo, kdyby takovýto střet zájmů nastal v jedné sezoně i u víc klubů. Vždy v takovém případě může do evropských soutěží v daném ročníku jen jeden tým ze vzájemně propojené struktury.

Sparta i West Ham tak do Evropy zároveň můžou, protože společnost 1890s holdings vlastní 99,9 % akcií Sparty, ale zároveň drží „jen“ 27% podíl ve West Hamu (pro přesnost dodejme, že 56 % a jednu akcii navrch drží v 1890s holdings Daniel Křetínský a manažeři EPH, zbývajících 44 % minus jednu akcii pak Patrik Tkáč a skupina J&T Equity Group). A do Evropy oba „Křetínského“ kluby můžou i proto, že aktuálně druhý nejbohatší Čech je předsedou představenstva ve Spartě, ale ve West Hamu v klubovém vedení nesedí.

Co by se stalo v případě, že by některé kluby pravidla o společném vlastnictví porušovaly? Pak UEFA počítá s tím, že v Evropě v dané sezoně bude hrát jen ten klub, který hraje vyšší soutěž (jde se dolů od Ligy mistrů, přes Evropskou ligu, po Konferenční ligu). Kdyby oba kluby šly do stejně soutěže, tak ji hraje ten, kdo byl výš v domácí lize a kdyby i tohle kritérium bylo stejné, tak rozhoduje vyšší pořadí v národním žebříčku koeficientů (West Ham by měl jako tým z Anglie před Spartou přednost).

Z tohoto pravidla pak existuje jediná výjimka, kdy bod 5.04 pravidel UEFA říká, že se vyloučení klubu nevztahuje na situaci, kdy se jeden kvalifikuje přímo do skupiny Ligy mistrů a druhý do jakékoli fáze Konferenční ligy.

A co by se stalo, kdyby Křetínský a spol. časem koupili ve West Hamu další část podílu a stali se, stejně jako ve Spartě, většinovými vlastníky? Pak by se v současnosti šlo podle výše zmíněných pravidel. Ale i v nich se dá najít skulina, jako ukazuje příklad klubů ze skupiny Red Bull. Lipsko i Salzburg už od roku 2017 hrají i společně v jedné sezoně evropské poháry. UEFA tenkrát s kluby vedla před případným vyloučením řízení, ve kterém oba kluby doložily, že se, co se vedení obou týče, dostatečně oddělily (změnili se lidé ve vedení i vlastnické struktury). Například přímé přestupy od té doby už nejsou tak časté.

A možné je i to, že UEFA pravidla pro společné vlastníky klubů zjemní. V březnu tohoto roku o tom mluvil Aleksander Čeferin, když se ho na to ptal Garry Neville. Tehdy spolu řešili případného nového vlastníka Manchesteru United, o který se uchází na jedné straně majitel PSG a na straně druhé vlastník Nice.

Související články

Video: Blesková otočka. Dva góly za tři minuty a Dortmund je v semifinále

Tenhle dvojitý úder Niclase Füllkruga a Marcela Sabitzera posunul Borussii poprvé od roku 2013 do semifinále Ligy mistrů.

Zábava

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava
Popup se zavře za 8s