Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Může mít Křetínský dva kluby v Evropě? Vysvětlíme, proč se sparťani nemusí bát

09. červen 2023
Sdílejte:
Daniel Křetínský se svými společníky vlastní Spartu a značnou část West Hamu. Oba budou hrát příští sezonu znovu v Evropě. Vysvětlíme vám, proč to zatím nenaráží na omezení od UEFA, i co se může změnit, jestli někdy druhý nejbohatší Čech kladiváře ovládne.
Spolumajitel West Hamu Daniel Křetínský se v Edenu raduje z první evropské trofeje kladivářů od roku 1965.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Úspěch West Hamu ve středečním finále Konferenční ligy kromě jiného znamená, že kladiváři budou hrát i v příští sezoně evropské poháry. A do nich se chystá i pražská Sparta. Londýnský klub má jistou skupinu Evropské ligy, Sparta vstoupí v srpnu do třetího kola kvalifikace o Ligu mistrů.

Někteří fanoušci na sociálních sítích už se začali ptát? Můžou oba kluby hrát evropské poháry, když Spartu vlastní Daniel Křetínský a ve West Hamu má víc jak čtvrtinový podíl? Pohled do pravidel UEFA, která evropské soutěže pořádá, říká, že v současném stavu můžou. Ostatně už v právě končicí sezoně 2022/23 se tak stalo, když Sparta hrála předkolo Konferenční ligy a West Ham začínal ve stejné soutěži v základní skupině.

V bodě pět aktuálních pravidel evropských pohárů UEFA řeší situaci, kdy různé kluby mají stejné vlastníky nebo je řídí totožní lidé. Když to trochu zjednodušíme, tak evropské soutěže nesmí hrát v jedné sezoně dva týmy, u nichž platí minimálně jedna z následujících situací:

  • jeden z klubů má vlastnický podíl nebo se podílí na řízení druhého klubu,
  • jakákoli osoba je ve vedení obou klubů,
  • stejná firma nebo osoba vlastní většinu v obou klubech.

Samozřejmě to samé by platilo, kdyby takovýto střet zájmů nastal v jedné sezoně i u víc klubů. Vždy v takovém případě může do evropských soutěží v daném ročníku jen jeden tým ze vzájemně propojené struktury.

Sparta i West Ham tak do Evropy zároveň můžou, protože společnost 1890s holdings vlastní 99,9 % akcií Sparty, ale zároveň drží „jen“ 27% podíl ve West Hamu (pro přesnost dodejme, že 56 % a jednu akcii navrch drží v 1890s holdings Daniel Křetínský a manažeři EPH, zbývajících 44 % minus jednu akcii pak Patrik Tkáč a skupina J&T Equity Group). A do Evropy oba „Křetínského“ kluby můžou i proto, že aktuálně druhý nejbohatší Čech je předsedou představenstva ve Spartě, ale ve West Hamu v klubovém vedení nesedí.

Co by se stalo v případě, že by některé kluby pravidla o společném vlastnictví porušovaly? Pak UEFA počítá s tím, že v Evropě v dané sezoně bude hrát jen ten klub, který hraje vyšší soutěž (jde se dolů od Ligy mistrů, přes Evropskou ligu, po Konferenční ligu). Kdyby oba kluby šly do stejně soutěže, tak ji hraje ten, kdo byl výš v domácí lize a kdyby i tohle kritérium bylo stejné, tak rozhoduje vyšší pořadí v národním žebříčku koeficientů (West Ham by měl jako tým z Anglie před Spartou přednost).

Z tohoto pravidla pak existuje jediná výjimka, kdy bod 5.04 pravidel UEFA říká, že se vyloučení klubu nevztahuje na situaci, kdy se jeden kvalifikuje přímo do skupiny Ligy mistrů a druhý do jakékoli fáze Konferenční ligy.

A co by se stalo, kdyby Křetínský a spol. časem koupili ve West Hamu další část podílu a stali se, stejně jako ve Spartě, většinovými vlastníky? Pak by se v současnosti šlo podle výše zmíněných pravidel. Ale i v nich se dá najít skulina, jako ukazuje příklad klubů ze skupiny Red Bull. Lipsko i Salzburg už od roku 2017 hrají i společně v jedné sezoně evropské poháry. UEFA tenkrát s kluby vedla před případným vyloučením řízení, ve kterém oba kluby doložily, že se, co se vedení obou týče, dostatečně oddělily (změnili se lidé ve vedení i vlastnické struktury). Například přímé přestupy od té doby už nejsou tak časté.

A možné je i to, že UEFA pravidla pro společné vlastníky klubů zjemní. V březnu tohoto roku o tom mluvil Aleksander Čeferin, když se ho na to ptal Garry Neville. Tehdy spolu řešili případného nového vlastníka Manchesteru United, o který se uchází na jedné straně majitel PSG a na straně druhé vlastník Nice.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s