Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Evropské poháry se změní. Průvodce v otázkách a odpovědích

17. únor 2023
Sdílejte:
UEFA loni představila nový model evropských pohárů, který spustí od sezony 2024/25. Všechny tři soutěže bude hrát ve skupinách o čtyři týmy víc. Jde o odpověď na Superligu, která se nedávno zase přihlásila o slovo. Ideální čas podívat se na reformované evropské poháry a vysvětlit si, co přináší takzvaný švýcarský model.
Bude ještě nablýskanější? Ilustrační snímek s ušatou trofejí pro vítěze Ligy mistrů.Foto: Michal Šula / Mafra / Profimedia

Co se od sezony 2024/25 změní?

UEFA od sezony 2024/25 zvýší počet účastníků ze současných 32 na 36 týmů. Týká se to Ligy mistrů, Evropské ligy i Evropské konferenční ligy.

Ve všech třech soutěžích se změní také skupinový formát. Týmy už nebudou rozděleny do osmi skupin po čtyřech, ve kterých teď odehrají s každým soupeřem dvojzápas doma/venku. Nově v takzvaném švýcarském modelu bude jedna společná tabulka pro každou soutěž.

Kolik zápasů budou kluby nově v evropských pohárech hrát?

Každý tým ve skupině Ligy mistrů a v Evropské ligy odehraje osm zápasů s osmi různými soupeři, čtyři zápasy budou doma, čtyři venku. Celkový počet zápasů ve skupině Ligy mistrů a Evropské ligy se zvýší ze současných 125 na 189.

V konferenční lize zůstane počet zápasů stejný, protože tam i přes změnu formátu budou týmy dál hrát šest utkání, ale nově s šesti různými soupeři (tři zápasy doma, tři venku).

Napříč poháry zůstane rozdělení do různých výkonnostních skupin a každý tým bude hrát postupně proti soupeřům ze všech těchto košů. Dál tedy bude platit, že nejsilnější týmy se nemohou vyřadit v případě nepříznivého losu mezi sebou navzájem už ve skupině.

Kolik týmů bude postupovat ze skupin?

Prvních osm týmů v celkové tabulce se na konci skupinové fáze kvalifikuje přímo do osmifinále, dalších 16 týmů se v play-off utká o dalších osm míst v osmifinále.

Těšíte se na reformované evropské poháry?

Podobně se už dnes po skupinách hraje play-off hraje v Evropské a konferenční lize, jen je to vždy souboj mezi třetími týmy z vyšší soutěže a druhými týmy z dané soutěže, takže třeba play-off Evropské ligy proti sobě hrají druzí z Evropské ligy a třetí z Ligy mistrů.

V novém modelu tedy zmizí tyto přestupy o soutěž níž a play-off spolu budou hrát vždy týmy z původních soutěží. Devátý tým z Ligy mistrů proti 24. týmu z Ligy mistrů atd., a to samé v Evropské i konferenční lize.

Týmy na 25. až 36. místě v základní skupině budou vyřazeny.

Co je švýcarský model?

Jde o princip jedné tabulky, ve které ale mezi sebou soupeři nehrají systémem každý s každým. Už jsme si ho výše popsali. Pochází z šachových turnajů, ale UEFA si jeho fungování trochu upravila. Šachový formát rozhoduje o dalších soupeřích po každé sadě zápasů znovu, zatímco ve fotbalových pohárech budou všechna utkání skupinové fáze známa už na začátku sezóny.

Jaké byly důvody pro reformu Ligy mistrů a dalších pohárů?

UEFA se chtěla zbavit současného skupinového režimu, který je někdy nudný a docela často je v něm už dvě kola před koncem jasno o některých postupujících. Nikdo ale dopředu vlastně neví, zda nový systém v tomto bude atraktivnější, zvlášť když týmy budou dál rozdělováni do výkonnostních košů, takže se dá předpokládat, že mezi postupujícími ze skupiny Ligy mistrů dál budou giganti evropského fotbalu.

Hlavně reforma přinese víc zápasů a tím pádem víc peněz pro UEFA a kluby. Se zaručenými osmi zápasy namísto současných šesti se pojí vyšší příjmy z televizních práv, prodeje vstupenek a sponzoringu. Zatím se ale přesně neví, jak se peníze v novém systému budou dělit, proto třeba z českého fotbalu zatím nezní žádné oslavující hlasy, i když by se na první pohled mohlo zdát, že změna je jednoznačně k lepšímu, když základní skupiny evropských pohárů bude hrát víc klubů.

Také se o dva až čtyři zápasy za sezonu (v Lize mistrů a Evropské lize) zvýší vytížení hráčů, i když si mnozí trenéři už nyní stěžují na příliš mnoho zápasů.

Co se změnilo oproti původním plánům?

Původní plány na nový formát oznámené už v roce 2021 se lišily v ještě větší porci zápasů ve skupinách – s deseti namísto konečných osmi. A také v klíči, podle kterého se měla rozdávat nová čtyři místa v Lize mistrů.

Proti tak značnému nárůstu počtu zápasů se postavila většina národních ligových asociací, protože by v už tak nabitém kalendáři zbylo ještě míň místa pro národní ligy a poháry a možná i míň peněz za televizní práva a od sponzorů.

Možná ještě víc rozruchu vyvolal původní plán UEFA dát dvě ze čtyř nových míst v Lize mistrů klubům, které se nekvalifikovaly do Ligy mistrů prostřednictvím ligy, ale v předchozích pěti sezonách si vedly dobře v evropských pohárech. Měla to být jakási pojistka pro velké kluby, že by měly Ligu mistrů zaručenou i v případě, že se jim jeden rok v domácí lize nepovede. V aktuální sezoně by toto pravidlo do Ligy mistrů například vytáhlo Manchester United, který loni v anglické lize skončil šestý a hraje teď jen Evropskou ligu.

Fanouškovské organizace a některé národní ligové asociace obvinily UEFA z toho, že chce odměňovat nedostatečně výkonné elitní kluby na úkor ostatních a hovořily o Superlize, která se vkrádá zadními vrátky. Kritici odmítali princip uzavřené soutěže pro ty největší, jak s ní počítala Superliga v původním návrhu z roku 2021. Snaha UEFA vyjít vstříc největším klubům, se dá zřejmě vysvětlit právě tím, že hrozba vzniku konkurenční soutěže pro nejbohatší byla u vzniku nového, podle UEFA atraktivnějšího modelu evropských pohárů.

Nakonec tedy nová čtyři místa UEFA rozdělí následovně:

  • jedno nové místo jde do takzvané mistrovské kvalifikace, ze které se teď do Ligy mistrů dostávají čtyři týmy a kterou hraje i český mistr,
  • jedno místo navíc ve skupině LM dostane zástupce pátého státu v žebříčku koeficientů UEFA – dlouhodobě je to Francie,
  • zbylá dvě nová místa budou pro dvě nejlepší země v tabulce koeficientů v jednotlivých sezonách; v aktuální sezoně jsou na tom zatím nejlépe AnglieNěmecko, které by tak v sezoně 2024/25 měly v Lize mistrů o jeden tým víc než teď, tedy místo čtyř pět.

Vzroste šance pro české kluby dostat se do Ligy mistrů?

Teoreticky ano, protože dnes český mistr hraje mistrovskou část kvalifikace, ve které jsou k dispozici čtyři místa ve skupině Ligy mistrů, od sezony 2024/25 to bude míst pět. Zda ale výhoda bude skutečná, o tom rozhodne až detailní podoba nové kvalifikace.


Související články

Plzeňská kometa Šulc. Jak moc dobrý je? A o kolik lepší ještě může být?

Ofenzivní klenot Viktorie je v čele tabulky ligových střelců. Nejen proto z něj je žhavý vývozní artikl a hráč pro reprezentaci. Umí toho hodně. Přitom je mu stále 23 let a má tak velký prostor pro zlepšování. Máme pro vás detailní rozbor jeho hry, který pro Šulce nachází i překvapivou pozici.

Česká liga

Nezmar a Slavia jdou před komisi kvůli odposlechům z kauzy Berbr

Etická komise Fotbalové asociace ČR zahájila disciplinární řízení s Janem Nezmarem a pražskou Slavií. Řešit se budou podezření ze sezony 2018/19, kdy sešívaní vyhráli titul a Nezmar jim dělal sportovního ředitele.

Jan Nezmar
Aktualizováno

Galerie: Rekordní nula. Neuer už vládne žebříčku, kde je vysoko i Čech

Manuel Neuer čerstvě překonal i Ikera Casillase a má nejvíc vychytaných nul v Lize mistrů. V popředí tohoto žebříčku je i česká legenda. Projděte si ho v přehledné fotogalerii.

Liga mistrů
Popup se zavře za 8s