Dlouhodobě jsem zastáncem názoru, aby profi kluby v Česku nedevalvovaly svoji hodnotu nízkým vstupným a pro jejich růst (sportu obecně) je potřeba, aby se dokázaly ocenit a pracovat s příjmy ze vstupného jako s mnohem důležitější položkou rozpočtu.
Svoji hodnotu pro fanoušky a město si očividně FK Pardubice uvědomují. Se samotnou cenou permanentních vstupenek jsem osobně v pohodě, ale respektuju lidi, kterým se to zdá drahý a nechtějí to zaplatit. Pamatujete ale na ty, co kdysi křičeli, že fotbal v TV má být zadarmo a O2 si nekoupí? Kde jsou teď?
Nejdražší permice v sektoru s nejlepším výhledem vychází bez slev na 5900 Kč, při 17 jistých zápasech v sezoně je cena 350 Kč/zápas. Nejlevnější permanentka za branky pak vyjde na 220 Kč/zápas. To mi přijde v pohodě. Pořád je to první liga a fotbal jako takový se tu teď hraje slušný.
Pro srovnání: Hradec Králové prodává na chystaný nový stadion permanentní vstupenky za 2400 až 3800 korun. Permanentky na Baník Ostrava na vítkovický stadion lze pořídit za 2100 až 2900 korun a třeba na Spartu vyjde permanentka nové zájemce na 2900 až 4300 korun.
Jako problematičtější vnímám (hlavně od lidí mimo Pardubice), že oproti jednotlivému vstupu se permenantka cenově nevyplatí už při jedné absenci. De facto si tak platíte permici jen pro jistotu stálého místa. Uvidíme, s čím konkrétně klub přijde ohledně možnosti přeprodeje místa.
Kolik to bude? Vůbec si netroufnu odhadnout, co by dávalo smysl pro fanouška i klub. Vrátí se mi peníze na běžný účet, nebo to bude formou „kreditu“ pro občerstvení, merch apod.? Tohle měl asi klub komunikovat rovnou spolu s cenami, možná by se pak taková vlna nezvedla.
Jde o to, čím klub přesvědčí odpůrce ceny permice, aby si ji teď nebo v budoucnu byli ochotní zaplatit taky. Co za ni dostanou? Fotbal dávno není jen o tom přijít minutu před začátkem na místo a v 90. minutě odejít.
Jak vypadá zápasový den v Pardubicích a kde je prostor na zlepšení? V současnosti mě klub nijak nemotivuje, abych strávil větší množství času před a po zápase u/na stadionu. Občerstvení je pořád stejné, program žádný. Prostor na foodtrucky nebo stánky tam je, klidně pojďme okopírovat Slavii, myslím, že by nám to všichni odpustili…
U cateringu bych se zastavil ještě víc, to bude hlavní úkol FK Pardubice pro sezonu 2023/24. Pokud chtějí 350 Kč za zápas, fakt nemůžu, obzvlášť při velkých zápasech, prostát minimálně 15 minut během hry ve frontě. V létě na celý východ svítí ostré slunce, bez pití to nejde vydržet. Nechci pašovat vlastní.
Fronty u vstupů a značení jsou často na víc než 10 minut, to mi přijde dost (jeden turniket + pán se čtečkou), navíc když pak půlka lidí přede mnou zjistí, že stáli ve špatné frontě. Sváteční diváci pak sedí permanentkářům na místech, protože jsou vevnitř nedostatečně značené sektory…
Tady se projevuje i to, že klub je v určitých věcech limitovaný infrastrukturou stadionu, hlavně co do kapacity občerstvení. Taky technickou úrovní zázemí. Kdyby byl stadion větší, tak by se v ceně permanentek víc projevila možnost rozložení fixních nákladů na víc návštěvníků. A to je primárně chyba města, které postavilo stadion pro 4600 lidí.
Další věcí, na které je třeba zapracovat, je nefunkční zvukový systém. Na většině zápasů nefungovaly repráky pod střechou, na východní tribuně tak bylo spousta lidí, co třeba nemají takový přehled, odkázáno na mobily nebo ostatní fanoušky, co se týče sestav, střídání apod. Ke komfortu diváka tohle taky patří.
Bulletin se prezentuje jako přednostní výhoda pro členy, ale reálně v něm není absolutně nic zajímavého. Polovina obsahu jsou reklamy, zbytek ctrl+c ctrl+v z webu v týdnu před zápasem, všechno už jsem dávno četl. Newslettery vypadají hrozně, ale aspoň jsou už bez hrubek.
Líbí se mi projekt eFKaret, sleva na permici mi ho téměr zaplatí, možnost koupit dvě vstupenky kámošům je fajn. Tady bych ale ještě víc zvýhodnil ty, co mají permici + eFKartu, třeba na Spartu jsem nic navíc pro kamarády nesehnal, může mě předstihnout i někdo, kdo dal „jen“ 590 Kč za základní členství.
Další výhody u eFKarty skrz merch jsou OK, ale… Šála už snad bude klasická pletená, loňská „plastová“ byla katastrofální. Z dresu se mi po dni nošení odlepil klubový znak, potisk na tričku vydržel jedno vyprání. Už jsem pak radši koupil jen kšiltovku, ta je zatím fajn a drží.
Když se vrátím k výši vstupného, tak jsme se u něj vydali na cestu do finanční Evropy, lidi (a pochopitelně) teď řeší kádr a obecně ambice a směřování pardubického klubu. Za tyhle peníze na sebe klub ušil bič, co se týče kvality kádru a konečného umístění. Už tady nemůže být osm hostovaček…
Před FK Pardubice je tedy spousta práce, aby si klub cenu permenantek obhájil. Na jaře jsem toho, kromě dobrých výkonů týmu na hřišti, moc nedostal (fajn byla ještě stadium tour). Za 5900 Kč budou lidi čekat víc, komplexnější zážitek i mimo těch 90 minut. Pak to každý rád zaplatí.
A úplně na závěr pozitivní věc: v Pardubicích je nejlepší maskot nejen v Česku, ale na celém světě – Perníček 08. Na každém zápase na něj stojí fronta dětí, to je výborný počin!
Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu autora.
Liga národů nejsou jen nablýskanější přáteláky. Když se povede, může sloužit jako pojistka baráže na MS 2026.
Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.
Kde nám ujel vlak? A proč bychom se při výchově hráčů měli zaměřit především na hru bez míče? Jaroslav Hřebík ve velkém rozhovoru s FC analyzuje český fotbal.