Z 80 milionů korun na 260 milionů a nové jméno pro první i druhou ligu. Takový je výsledek tendru Ligové fotbalové asociace (LFA), ve kterém soutěžili zájemci o generální partnerství s profesionálním fotbalem v Česku.
Teď se první a druhá liga od sezony 2018/19 jmenují po Fortuně, která měla možnost nabídku Chance dorovnat a být tak dál generálním partnerem ligy, ale nevyužila toho. Pro sezony 2024/25 až 2028/29 si tak ligu pojmenuje konkurenční Chance, tedy druhá značka Tipsportu.
Podle Tipsportu se jmenuje hokejová extraliga a Chance liga je teď název první hokejové ligy. Dá se čekat, že stejný nebo velmi podobný název bude chtít vítěz tendru použít pro nejvyšší fotbalovou soutěž. Je pak otázka, zda bude měnit název první hokejové ligy. „Názvy jednotlivých lig jsou v tuto chvíli předmětem jednání, ladíme poslední detaily,“ řekla Football Clubu Markéta Světlíková, mluvčí Chance.
LFA oznámila, že Chance bude od ročníku 2024/25 jako generální partner prvních dvou lig vyplácet českému profesionálnímu fotbalu každoročně částku, která přesáhne čtvrt miliardy korun. Už dřív jsme psali, že Chance hned v prvním kole tendru nabídla 260 milionů korun. Tuto částku už nikdo ve druhém kole nenavýšil.
Další nabídky z prvního kola vypadaly takto: ČSOB – 100 milionů, Fortuna – 95 milionů, Betano - 37,9 milionu korun.
Vítězná nabídka je pozoruhodná z pohledu navýšení oproti předchozímu plnění od Fortuny, ale i třeba ve srovnání s Francií. Ligue 1 nedávno uzavřela novou smlouvu s McDonald´s, podle které se bude jmenovat minimálně příští tři roky a dostávat za to má podle mediálních spekulací zhruba 20 milionů eur ročně. Tedy asi jen dvakrát tolik, kolik bude platit Chance v Česku.
„Chtěl bych poděkovat všem subjektům, které vyjádřily seriózní zájem a do tendru se zapojily. Je skvělé sledovat, že celá řada významných firem má chuť a zájem spojit své jméno s českým profesionálním fotbalem, který prožívá skvělé období. Bereme to jako ocenění práce profesionálních klubů a LFA samotné,“ řekl Daniel Hajný, obchodní a marketingový ředitel LFA Daniel Hajný.
„V nejbližší době nás směrem k další sezoně čeká ještě celá řada důležitých kroků včetně dotažení tendru na vybraná audiovizuální práva pro zahraniční trhy. Souběžně s tím se ale naplno koncentrujeme na úspěšné dokončení probíhajícího ročníku se současným generálním partnerem společností Fortuna,“ dodal Hajný.
„Chápeme to jako ‚chanci‘ pro český fotbal i pro naši ‚druhou‘ sázkovku,“ řekl Petr Knybel, generální ředitel skupiny Tipsport, jejíž je Chance součástí. „Investicí chceme jednak podpořit kvalitu nejsázenějšího sportu, který má pořád obří potenciál k dalšímu růstu. A zároveň pomoci Chanci vytáhnout se na pozici dvojky na českém trhu,“ dodal. Tipsport je v Česku suverénní jedničkou, druhá nejoblíbenější u sázkařů je Fortuna.
Český profesionální fotbal tak má za sebou druhý úspěšný tendr během několika měsíců. V rámci prvního na vybraná audiovizuální práva (především televizní a bettingová) pro domácí trh získal částku přesahující 430 milionů korun. Dohromady s tendrem na generální partnerství bude český profesionální fotbal od sezony 2024/25 pracovat s částkou blížící se 700 milionů korun.
Navíc výběrová řízení na audiovizuální práva pro zahraniční trhy jsou ještě v procesu vyhodnocování a čeká se částka kolem 50 milionů korun.
V součtu si tak kluby první a druhé ligy budou od příští sezony rozdělovat v příštích pěti letech zhruba 750 milionů korun ročně namísto dosavadních zhruba 230 milionů korun (150 za audiovizuální práva + 80 za generální partnerství).
Zástupci klubů teď jednají, jak si mnohem vyšší porci peněz budou dělit. „Probíhala debata, ale zatím nejsou odsouhlasena konkrétní čísla. Solidarita mezi první a druhou ligou nebude horší než dosud, druhá tedy nedostane míň jak 15 % z celého balíku,“ řekl na začátku dubna po ligovém grémiu předseda LFA Dušan Svoboda.
Do čela profesionálního fotbalu si má po americkém vzoru stoupnout výkonný komisař, který by měl ligu táhnout kupředu. Reforma LFA prošla. Řeší se i dělení zhruba tři čtvrtě miliardy korun na každý rok z tendrů.
I v rámci první ligy bude podle něj zachovaný výrazně solidární přístup. „Cíl není takový, že se prostředky budou rozdělovat pouze na základě sportovních výsledků nebo mediálního či fanouškovského zájmu. Princip solidarity tam bude velmi výrazný. Naším společným cílem je, že musíme mít soutěž, která bude sportovně vyrovnaná. Jen to je z mého pohledu situace, která je schopná generovat úspěšné zástupce v evropských pohárech,“ řekl Svoboda.
Že tendry z letošního roku zvednou pro příštích pět let jisté příjmy klubů na trojnásobek předchozí částky se obecně moc nečekalo. Takto odvážně o tom mluvil slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, ostatní ale v odhadech zůstávali víc při zemi. A třeba i Ondřej Kania, nový většinový vlastník Liberce, nedávno mluvil o tom, že je to příjemný start do jeho působení ve Slovanu, když s takovým navýšením prostředků od LFA nepočítal.
„Tendr byl přitom pro některé fotbalové činovníky ještě donedávna div ne sprostým slovem. Z minulosti byli zvyklí na jiné metody a nechtěli je měnit. Nakonec však pod nátlakem slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka, ke kterému se postupně přidávaly i ostatní silné české kluby, ze svého původně odmítavého stanoviska ustoupil i Dušan Svoboda, úřadující předseda Ligové fotbalové asociace,“ psal nedávno fotbalový reportér Luděk Mádl.
„Dostáváme se do doby, kdy pro kluby bude objektivně mnohem jednodušší naplnit vlastní rozpočty. Financovat své výdaje a opravdu na jejich krytí lépe vidět. Věřte mi, že dobře vím, o čem mluvím. Shánět se v prosinci po penězích, které jsou nutné na výplaty a na další provoz, o přestupech vůbec nemluvím, je zničující. Mít tuhle starost buď za vyřešenou, nebo za významně ulehčenou, a to v podstatě plošně, je skvělá zpráva pro český fotbal,“ píše v komentáři pro Football Club Jan Podroužek, který nedávno pracoval jako sportovní manažer v českobudějovickém Dynamu.
„Řeč je zejména o spodních dvou třetinách prvoligových klubů, pro něž je složitější shánět partnery, investory, sponzory. Hlavně ty teď dostanou příležitost přiblížit se správným řízením ke zlatému středu, tím se může celkově zvýšit konkurence v soutěži. Její kvalita se určuje průměrnou schopností všech, nejen tím, co odtáhne Sparta, Slavia nebo Plzeň,“ dodává Podroužek.
Jakému fotbalovému klubu fandí Včelka Mája? Bavte se spolu s dětmi nad fotbalovými pohádkami Zdeňka Folprechta. Úspěšná kniha je v prodeji zde s dopravou zdarma.
Když to vezmeme zjednodušenými počty, tak průměrně doteď z audiovizuálních práv a generálního partnerství šlo na jeden prvoligový klub zhruba 12 milionů korun, nově to bude nějakých 40 milionů korun. Jsou to navíc peníze, se kterými se dá najisto počítat. Když máte rozpočet někde kolem 100 milionů korun, což je běžná úroveň průměrných prvoligových klubů, máte nově zhruba 40 % vyřešeno a nemusíte proto už nic dělat. Nebo si můžete říct, že zainvestujete třeba do stadionu, mládežnické akademie nebo zvýšíte rozpočet a pořídíte si kvalitnější hráče.
I na druhou ligu, kde se rozpočty pohybují od nějakých 12 milionů korun (Vlašim) do vyšších desítek milionů (třeba Dukla je na 57 milionech), zbyde podstatně víc než nyní. „Teď do Táborska dostáváme na rok 2,4 milionu korun. Nově by to mohlo být 4,6 a když se nám podaří vybojovat pět milionů, bude to fajn,“ počítal to nedávno v rozhovoru s FC Martin Vozábal, výkonný ředitel aktuálně třetího týmu druhé ligy.
Prvoligové kluby se také mohou těšit na rostoucí platby od UEFA. A to i ty, které nehrají evropské poháry. V rámci takzvaných solidárních plateb si v posledních dvou letech přišly na šest a deset milionů korun a za sezonu 2025/26, kdy český mistr bude hrát jistě Champions League, tahle platba vzroste někam k 20 milionům korun, jak nedávno uvedl Jaroslav Tvrdík.
První liga tak celkově z pohledu finančního získává pro příští roky úplně jiný náboj. Jednoduše bude bohatší.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.