Plzeň hned ve svém historicky prvním čtvrtfinále v evropských pohárech uhrála bod, který Česko potřebovalo k posunu na desáté místo v žebříčku národních koeficientů před Skotsko. S Fiorentinou ve Štruncových sadech ubránila výsledek 0:0 a v souboji s aktuálně desátým týmem italské Serie A stále má i šnaci na postup. Pokud by se to Viktorii podařilo, čeká na ni v semifinále vítěz duelu Bruggy – PAOK (1:0 v prvním zápase).
„Je to tam! Skáčeme na desáté místo v žebříčku koeficientů a je jasné, že příští sezonu se v lize bude hrát o přímý postup do ligové fáze Ligy mistrů!“ shrnuje aktuální stav specializovaný twitterový účet FC Koeficient.
Skotsko mělo na Česko po osmifinálovém vypadnutí Rangers s Benfikou náskok už jen 0,25 bodu, na jehož smazání stačila právě jediná remíza Plzně. Teď má Česko se Skotskem bodů stejně, ale před svého rivala se dostalo, protože v případě rovnosti bodů rozhoduje stav z poslední sezony a tu má Česko senzační.
Další země za Českem mají velký odstup a už rovněž nikoho ve hře. Teoreticky se Česko může ještě posunout na deváté místo před Turecko: to by ale Plzeň musela celou Konferenční ligu vyhrát a ve všech čtyřech zbývajících zápasech od čtvrtfinále až do finále navíc zvítězit. Fenerbahce by k tomu nesmělo otočit svou čtvrtfinálovou bitvu s Olympiakosem (v Řecku turecký tým prohrál 2:3).
„Dostali jsme se mimochodem do stavu, kdy jsme za tuto sezonu získali víc bodů než za předchozí dvě sezóny dohromady,“ dodal FC Koeficient.
Posun na desáté místo koeficientového žebříčku díky poslednímu plzeňskému zisku ocenili i zástupci konkurence. „Nejen že se mistr ročníku 2024/25 naší nejvyšší soutěže kvalifikuje přímo do ligové fáze Champions League, ale díky principu solidarity UEFA klubových soutěží získají ostatní prvoligové kluby, které se ligových fází UEFA klubových soutěží nebudou účastnit, mnohem vyšší finanční podporu,“ napsal na sociální síti X generální ředitel Sparty Tomáš Křivda.
Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavie, solidární příspěvek za sezonu, kdy se český šampion dostane do Ligy mistrů vyčíslil rovněž na bývalém Twitteru na téměř 20 milionů korun pro kluby, které se nebudou hrát základní část evropských pohárů. V minulých dvou sezonách tento příspěvek dělal zhruba 10 a 6 milionů korun.
„Být v koeficientu do desátého místa je sen každé země. Předstihli jsme Skotsko. Český fotbal získá od UEFA stovky milionů korun. Viktorii by měl český profesionální fotbal poděkovat mimořádným způsobem. Jsem šťastný, že jsem mohl fandit,“ napsal Tvrdík k fotce, kde je vidět přímo na stadionu v Plzni.
A radost z rozhodujícího bodu do českého koeficientu měl třeba i kouč Plzně Miroslav Koubek, který na pozápasové tiskové konferenci na dotaz, proč mu včera po závěrečném hvizdu vyletěly ruce do vzduchu radostí, odpověděl: „Nic jsme nevyhráli. Je to 0:0 a jedeme do Florencie. Nic jsme nevyhráli a nepostoupili jsme. Měl jsem radost za mužstvo, že to zvládlo a v tu chvíli jsem myslel na český koeficient. To byla ta radost.“
Jaké šance vidí do odvety? „Bude to určitě těžší utkání, jelikož domácí prostředí je domácí prostředí. Není žádné tajemství, že budeme muset hrát stejně (jako v Plzni) a věříme, že tu přechodovou fázi a větší nebezpečnost dokážeme zlepšit. Je to otevřené,“ řekl Koubek.
V příští ligové sezoně se nebude hrát jen o přímou účast v Lize mistrů, ale i bonus s tím spojený. Jen za účast UEFA nově od příštího ročníku vyplácí zhruba 470 milionů korun, az každou uhranou remízu je pak dalších zhruba 18 milionů a za výhru 53 milionů korun. K tomu kluby dostanou ještě peníze z televizních práv. Jde tedy z českého pohledu o opravdový poklad, když se roční rozpočty Sparty a Slavie pohybují kolem 800 milionů korun a Plzeň hospodaří ročně se zhruba 300 miliony.
Plzeň je v aktuálním ročníku nejpilnějším sběratelem českých bodů do národního koeficientu. Za svou jízdu přes předkola, skupinu bez ztráty bodu a po dvou remízách v osmifinále se Servette Ženeva už zapsala 22,5 bodu. Slavia přidala 17,5 a Sparta 14. Bohemians po dvou prohrách v předkole s Bodø/Glimt jsou na nule. Sečteno a vyděleno čtyřmi (počet českých účastníků v pohárech v aktuální sezoně) to dělá národní koeficient za tento ročník ve výši vysoce nadstandardních 13,5 bodu. Víc bodů zatím za sezonu 2023/24 získaly jen Itálie (18,429), Německo (16,786), Anglie (16,75), Španělsko (15,063), Francie (14,75) a Belgie (13,6). Platí přitom nové pravidlo, že dvě nejlepší země z každé jednotlivé sezony dostanou po jednom bonusovém místě v Lize mistrů.
Až tak vysoko Česko pomýšlet nemůže. Do příští sezony ale z počítané pětiletky v hlavním koeficientovém žebříčku odepíše ze svého pohledu slabou sezonu 2019/20 a bude do ni vstupovat minimálně z desátého místo, když teď je deváté o 0,450 bodu před desátým Tureckem (to má ve hře ještě Fenerbahce v Konferenční lize). Především ale na jedenáctý Izrael už náskok Česka dělá 4,8 bodu.
Už nyní tak můžeme říci, že v příští sezoně budou české kluby společně hrát nikoliv o pět týmů v evropských pohárech (to už je téměř jistota), ale o udržení přímého postupu mistra ligy 2025/26 do základní skupiny Ligy mistrů sezony 2026/27.
Zbavte se otravných reklam a získejte přístup k prémiovým textům, pořiďte si předplatné webu.
Na konci minulé sezony Česko skončilo těsně před Norskem patnácté a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců (do aktuálního ročníku v Evropě zasáhly čtyři české týmy, když v předkolech byli ještě pražští Bohemians). Česko má zároveň pořád teoretickou šanci i na účast mistra v Champions League v příští sezoně. Týká se to Slavie, pokud by byla českým mistrem, která zároveň musí doufat, že Šachtar nevyhraje ukrajinksou ligu. Jaké všechny okolnosti by se k tomu musely sejít, vysvětluje text Český mistr v Lize mistrů už letos? Rozebíráme všechny šance, které přináší pohárová revoluce.
Pokud chcete vědět, jak se vše počítá nebo jakou roli v dalších sezonách budou hrát vylepšené klubové koeficienty české klubové top trojky, tak pokračujte na tento vysvětlující a podrobný text.
Příští ročník evropských pohárů už se bude hrát v novém formátu. Všechny tři evropské soutěže se ve skupinové fázi rozrostou o čtyři týmy na celkových 36 týmů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v každém poháru do jedné tabulky. Detaily k tomu najdete v textu Poslední skupiny po čtyřech. Projděte si, jak se změní evropské poháry.
Čeští reprezentanti byli po zápase s Ukrajinou zklamaní z malé podpory fanoušků. Je ale opravdu na místě, aby si stěžovali právě oni? Diváky do ochozů nedostanete jen tím, že nastoupíte na trávník.
Nottigham ve čtvrtém kole Premier League vyhrál 1:0 a dosáhl prvního úspěchu na Anfieldu po 55 letech.
Na fotbalové technice se dá pracovat kdekoli. Stačí míče a třeba koš na prádlo. Jak ukazuje video Toniho Kroose se synem Leonem.