Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Jurásek a mnohé další ligové hvězdičky dozrávají ve Vlašimi. Co platí Slavia a co štika druhé ligy?

05. duben 2024
Sdílejte:
Sníme o první lize, říká ve velkém rozhovoru Jan Jícha, sportovní ředitel aktuálně čtvrtého týmu druhé ligy. Do detailu s ním probíráme spolupráci Vlašimi se Slavií a dostane se i na trenéra Martina Hyského. Dozvíte se také, s jakým rozpočtem ve Vlašimi druhou ligu dělají.
Radost borců z Vlašimy.Foto: Kristýna Hejnová / FC Sellier & Bellot Vlašim

Před dvěma lety už si baráž o postup do nejvyšší soutěže vyzkoušeli, letos na ni ve Vlašimi útočí znovu – po 20 kolech jsou čtvrtí, dva body za třetím Táborskem. Ve středočeském městě s 12 000 obyvateli se druhá liga hraje stabilně a nepřetržitě od roku 2009, kdy Vlašim vyhrála ČFL. A vrátila se tak do druhého nejvyššího patra tuzemského fotbalu, ve kterém už historicky, o tři desítky let dřív, působila.

Od roku 2016 funguje úzká spolupráce mezi klubem a firmou Sellier&Bellot, která je generálním partnerem klubu a figuruje i v jeho oficiálním názvu.

Pro firmu, vyrábějící střelivo, pracují shodou okolností i nejvyšší představitelé fotbalového klubu. A to jak předseda představenstva Petr Lajda, tak i jeho zástupce Jan Jícha, který zároveň funguje i jako sportovní ředitel klubu.

Právě Jan Jícha poskytl Football Clubu rozhovor, ve kterém prozradil mnohé o intenzivní spolupráci s pražskou Slavií. A řeč se stočila i k investicím do zkvalitňování vlašimského stadionu.

Jak byste popsal strategické plány vašeho klubu?

Chceme hrát v co nejvyšších patrech. V dlouhodobém plánu sníme i o první lize, byť víme, že jsou s tím spojené určité podmínky, které sice nejsou nesplnitelné, ale – řekněme – složité, zvlášť pro Vlašim, která třeba co do počtu obyvatel nepatří mezi největší města v republice. Chceme hrát atraktivní fotbal, který bude bavit nejen naše fanoušky. Máme radost z toho, když se mladí hráči, které známe z vlašimského dresu, posouvají posléze do ligy. Ať už jde o kmenové hráče Slavie, kteří u nás působí na hostování, nebo o naše odchovance, z jejichž dalších přestupů máme finanční přínos. Prostředky, které takto získáme, jdou pak na další rozvoj našeho klubu.

Pracujete s opravdu velmi mladým kádrem, pro řadu hráčů znamená působení ve Vlašimi poslední přípravnou fázi před jejich vstupem do první ligy. Nesnižuje ale tahle strategie pravděpodobnost vašich postupových ambic?

Je pravda, že každého půl roku tu máme velkou obměnu kádru, hráči se posouvají do první ligy, výjimečně i do zahraničí, trenéři to v tomto ohledu u nás nemají jednoduché. Snažíme se mít tuhle složku vybalancovanou i s našimi sportovními ambicemi. Chceme být štikou soutěže a držet se v tabulce nahoře. Samozřejmě nám dělá i radost, když vidíme, jak se posléze z našich chlapců stávají v lize chlapi a ligové hvězdy.

Stačí možná připomenout pár jmen, jež se ve vlašimském dresu objevila před dvěma lety v baráži proti Teplicím: Vágner, Icha, Jurásek, Rigo, Zlatohlávek, Gning… V poslední době také Halinský, Prebsl, Alijagič, Višinský či Surovčík. Ještě na podzim u vás působili Singateh, Kričfaluši nebo Labík. Kdo se ve fotbalu jen trochu orientuje, vnímá sílu té přehlídky mladých hvězd, generované zejména z vaší spolupráce se Slavií. Jak ji v této fázi z pozice vlašimského klubu hodnotíte?

Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.