Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Tvrdík se raduje. Reforma LFA prošla, Svobodova funkce už nebude

04. duben 2024
Sdílejte:
Do čela profesionálního fotbalu si má po americkém vzoru stoupnout výkonný komisař, který by měl ligu táhnout kupředu. Reforma LFA prošla. Řeší se i dělení zhruba tři čtvrtě miliardy korun na každý rok z tendrů.
Ty půjdeš. Jaroslav Tvrdík s Dušanem Svobodou na fotce z roku 2020.Foto: Profimedia / Milan Kammermayer

Zástupci profesionálních klubů dnes odhlasovali změnu stanov Ligové fotbalové asociace (LFA), která změní princip řízení profesionálního fotbalu v Česku. Kdybychom všemu chtěli dát hezkou nálepku, mohli bychom napsat, že Tvrdíkova reforma prošla.

Byl to právě slávistický šéf, kdo změnu v poslední době výrazně podporoval a prosazoval. Začal na ni výrazně tlačit po minulé sezoně, kdy měla Slavia špatný pocit z toho, že ji Sparta vzala titul poté, co v závěru soutěže kopala pravidelně penalty. Červeným hadrem pro Jaroslava Tvrdíka byl Dušan Svoboda jakožto předseda ligového výboru, tedy „hlava“ profesionálního fotbalu. Svoboda přitom je zároveň místopředsedou Sparty.

Odpor vedení Slavie proti dosavadnímu způsobu vedení LFA nezmírňoval ani fakt, že v sedmičlenném ligovém výboru měla svého zástupce – Tomáše Bůzka.

Svobodova funkce se změnou stanov od příští sezony zmizí a na konto toho posílí pozice výkonného ředitele. Favoritem na tuhle funkci je stávající výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta. Volba výkonného ředitele, případně potvrzení Bárty ve funkci, proběhne už v režii nového výkonného výboru. 

„Myslím si, že jde o formální změnu, že se moc nezmění. Už teď zastával výkonný ředitel podobnou roli. Do teď ho pověřoval ligový výbor, teď bude mít pověření k činnosti přímo ve stanovách,“ řekl novinářům Svoboda po dnešním ligovém grémiu.

Významnější podle něj je, že dochází k odpolitizování volby výkonného výboru LFA od příští sezony.

Od té dojde ke změně složení ligového výboru, který sice zůstane jako nyní sedmičlenný, jeho členové však nebudou z většiny voleni, ale nominováni kluby na základě jejich výsledků v první a druhé lize. Tím pádem se složení výboru bude obměňovat po každé sezoně. Dnes je ligový výbor volen na čtyři roky.

Po jednom členovi budou mít zástupci prvních čtyř klubů prvoligové tabulky. Pátého člena pak nominuje nejlépe postavený klub v tabulce druhé ligy, který v této soutěži zároveň zůstává i pro další sezonu. Nebude se tedy jednat o klub, který postoupil do nejvyšší soutěže. Poslední dvě místa v „klouzavém“ výkonném výboru si pak před každou sezonou zvlášť zvolí zbývající kluby v první a ve druhé lize.

„Kluby samy oznámí své delegáty, je to v jejich výlučné kompetenci,“ řekl Svoboda. Výkonný výbor se bude obměňovat po každé sezoně. Naopak výkonný ředitel bude v čele LFA na neurčitou dobu a o změně na této pozici bude rozhodovat výkonný výbor.

Svoboda zároveň novinářům řekl, že neví, co bude dělat poté, co po konci sezony zanikne jeho funkce v LFA. Mluví se o něm jako o možném kandidátovi na předsedu Fotbalové asociace ČR. Petru Fouskovi končí mandát příští rok. Svoboda na novinářský dotaz, zda si dovede představit, že by fungoval v novém výkonném výboru LFA jako případný nominant Sparty, odpověděl, že si to představit dokáže.

„Chceme docílit stoprocentní profesionalizace vedení LFA tak, aby se do jejího každodenního chodu víc zapojil neklubový management, který má jasně stanované a měřitelné cíle, jako jsou například návštěvnost, sledovanost, výnosnost obchodních či marketingových práv a příjmy z dalších aktivit asociace. Jde nám zkrátka o zvýšení hodnoty profesionálního fotbalu v Česku jako produktu,“ řekl pro FC na začátku letošního roku Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavie Praha a jeden z hlavních iniciátorů reformy, kterou dnes tedy zástupci profesionálních klubů odsouhlasili.

Zástupci „velké čtyřky“, tedy pracovní skupiny ve složení Jaroslav Tvrdík (Slavia), František Čupr (Sparta), Adolf Šádek (Viktoria Plzeň) a Václav Brabec (Baník Ostrava), která byla hodně aktivní už v při nedávném tendru na vysílací práva, se na novém modelu fungování asociace dohodly dopředu, což nám už v únoru potvrdil i místopředseda představenstva Sparty Praha Tomáš Čupr: „Na podobě změn v řízení LFA se se zástupci dalších klubů shodujeme. Jednání jsou konstruktivní a postupně dolaďujeme detaily fungování nového ligového výboru a zmiňovaného komisaře, jednoduše široce respektovanou nezávislou osobnost, která by v novém systému zastávala funkci výkonného ředitele.“

Reakce generálního ředitele Sparty...

Na dnešním jednání ligového grémia (na něm se schází a o změnách rozhodují zástupci všech 32 klubů z první a druhé ligy) se jednalo i o rozdělovacím klíči na peníze z tendrů na audiovizuální práva a probíhajícího tendru na generálního partnera první a druhé ligy. „Probíhala debata, ale zatím nejsou odsouhlasena konkrétní čísla. Solidarita mezi první a druhou ligou nebude horší než dosud, druhá tedy nedostane míň jak 15 % z celého balíku,“ řekl Svoboda.

I v rámci první ligy bude podle něj zachovaný výrazně solidární přístup. „Cíl není takový, že se prostředky budou rozdělovat pouze na základě sportovních výsledků nebo mediálního či fanouškovského zájmu. Princip solidarity tam bude velmi výrazný. Naším společným cílem je, že musíme mít soutěž, která bude sportovně vyrovnaná. Jen to je z mého pohledu situace, která je schopná generovat úspěšné zástupce v evropských pohárech,“ řekl Svoboda.

U tendru na generální partnerství teď mají autoři třech nejvyšších nabídek z prvního kola čas do příštího týdne podat ve druhém kole vyšší nabídku. Podle informací Football Clubu se jedná o sázkové kanceláře Chance a Betano a finanční dům ČSOB. Vyhraje ten, kdo dá nejvíc. Když to bude sázková kancelář, má pak současný generální partner, sázková kancelář Fortuna, 15 dnů na případné dorovnání. Kolik kdo v prvním kole nabídl, zjistíte v tomto textu.

Gréminum řešilo i povinnost klubů ve druhé lize, mít v příští sezoně nově stadiony s umělým osvětlením. Kdo to nestihne, dostane ještě jednu sezonu k dobru, ale v takovém případě klud nedostane navýšení peněz z tendrů. „Budou hrát za stejné peníze jako dnes,“ vysvětlil Svoboda.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s