Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Už žádná nenávist. Tvrdík se Šádkem chtějí v sobotu férový souboj

08. březen 2023
Sdílejte:
Poslední souboje Slavie s Plzní měly často nechutnou dohru. V sobotu to chceme jinak, říkají šéfové i kapitáni obou klubů.
Adolf Šádek loni v květnu opouští Eden. Už se to nestane?Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

V sobotu od šesti hodin večer proti sobě v Edenu nastoupí první Slavia proti druhé Plzni. V nedávné minulosti z toho často byl zápas, který se dohrával ještě dlouho po posledním hvizdu sudího.

Naposledy na podzim Plzeň podávala trestní oznámení na neznámého pachatele, když slávistický kotel obviňovala například z házení matic a šroubů na okolo sedící plzeňské příznivce nebo z toho, že na ně hostující příznivci lili z kelímků moč. Zástupci Viktorii těmito tvrzeními reagovali na rozhořčení slávistických příznivců, kteří si především na sociálních sítích ve velkém stěžovali na neadekvátní přístup pořadatelů před zápasem – hostující fanoušci se v dešti před stadionem museli zouvat.

Velmi vypjatý byl i závěr květnového nadstavbového duelu, kdy po dvou penaltách v nastavení a několika strkanicích vše skončilo prostředníčkem Adolfa Šádka vztyčeným ke slávistickým tribunám. A už o na podzim 2021 zápas v Edenu končil pomalu jako na bitevním poli a po něm Jhon Mosquera uvedl, že ho slávistický asistent Pavel Řehák rasisticky urážel, když ho měl nazvat opicí. Zástupci Slavie to tenkrát dementovali. „Je pro nás složitě představitelné, že hráč Jhon Mosquera nereagoval na takto závažnou urážku, ke které mělo dojít v průběhu zápasu, okamžitě po jejím vyslechnutí,“ uvedli sešívaní v prohlášení k zápasu a naopak Mosquerovi vyčetli surovou a nebezpečnou hru.

Nic takového se teď nemá opakovat. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík už dřív oznámil, že v hostujícím sektoru sundá plot a doufá, že příznivci obou klubů ukáží, že fanoušci nepřišli bojovat jinak než hlasivkami.

„Chceme jako Slavia usilovat o to, aby fotbal byl nejsledovanější, nejrespektovanější a nejpopulárnější český sport. Musíme být schopni sebereflexe a pozitivně měnit fotbalovou kulturu. Nenávist v jakékoliv podobě do fotbalu nepatří. Hodnoty fair play, vzájemného respektu a úcty k soupeři jsou pro nás trvalou výzvou a povinností stanovenou zakladateli klubu. Vážím si dohody s vedením Viktorie Plzeň. 'Bojovat do krve' chceme jen na fotbalovém trávníku. Společně jsme se také dohodli, že zápas věnujeme nadaci Donor. Věřím, že v tomto snažení získáme podporu fanoušků obou našich klubů,“ řekl dnes Tvrdík.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   „Jsem rád, že došlo k jednoznačné shodě a součinnosti obou klubů. Chceme dát společně jasný signál, že si přejeme, aby se boj odehrál čistě jen na fotbalovém trávníku, což k takovému zápasu jednoznačně patří, a naopak na tribunách a mezi fanoušky panovala dobrá atmosféra bez zbytečných excesů. Jsem si jistý, že tento krok dvou nejúspěšnějších klubů posledních let je jasným poselstvím a mělo by přispět i do budoucna ke kultivaci celého fotbalového prostředí. Tento apel a výzvu budeme komunikovat i směrem k našim příznivcům a věřím, že nás čeká zajímavý zápas ve skvělé atmosféře,“ řekl Adolf Šádek, generální ředitel Viktorie Plzeň.

   Tvrdík s Šádkem dnes v rámci dohody o klidu zbraní zorganizovali setkání kapitánů obou týmů.

   „Zápas vnímám jako velmi prestižní. Věřím, že oba fanouškovské tábory vytvoří na stadionu skvělou atmosféru a budou svůj tým podporovat od první do poslední minuty a přeji si, aby se na tribunách vše odehrálo v maximální rovině fair play. My samozřejmě uděláme na hřišti maximum pro vítězství,“ říká kapitán Viktorie Lukáš Hejda.

   „Na zápas se moc těšíme. První s druhým v tabulce. Věřím, že tomu bude odpovídat i utkání. Těšíme se na jedinečnou atmosféru vyprodaného stadionu a věřím, že i vítěznou náladu po utkání,“ říká kapitán Slavie Tomáš Holeš.

   Kdo bude mistr?


   Související články

   Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

   Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

   Koeficienty

   Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

   V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

   Přímák

   Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

   Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

   Druhá liga
   Popup se zavře za 8s