Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Ještě jeden útočník k Jurečkovi s Chytilem? Slavia ho využije, říká Podaný

29. květen 2023
Sdílejte:
Jsou klokani překvapením sezony? Proč Slavii nestačí Jurečka s Chytilem? Půjdou do další sezony zase jako největší favorité sešívaní? A má zůstat nadstavba? Na ligové otázky po závěrečném kole odpovídáme s Jakubem Podaným.
Václav Jurečka, král střelců české ligy za sezony 2022/23 a 2023/24.Foto: Profimedia / Milan Kammermayer

Je pro vás čtvrté místo klokanů a jejich návrat do evropských pohárů po 36 letech největším překvapením sezony?

Ano, nikdo asi nečekal, že bude Bohemka hrát takto nahoře. Zaslouží si to, zvládli to i přesto, že jim v půlce sezony odešli klíčoví hráči – Květ do Plzně a Hronek do Slavie. Dokázali je nahradit a i tomu lehce uzpůsobili systém hry. Jaroslav Veselý udělal velmi dobrou práci.

Je úspěch Bohemians daný tím, že trenér Veselý našel ideální systém pro hráče, které měl k dispozici?

Ano, našel ideální herní variantu a navíc ji ještě vylepšil tím, že svým hráčům dokázal přesně popsat, co od nich čeká a jak se ve kterých situacích mají chovat. Bylo vidět, že když byla Bohemka v komfortu a nemusela zápas dotahovat, tak byla pevná vzadu a defenzivní blok nehrála ani úplně nízko. Ofenzivním hráčům nechal Veselý volnost a oni pak ukázali své kvality a šance řešili efektivně. Platný byl víceméně každý hráč na hřišti.

Dá se ofenzivní styl Bohemians popsat jako nekomplikovaná hra založená na cílených nákopech za obranu?

Bylo to hodně pragmatické, i když úplně všechno o nákopech nebylo. Pravda ale je, že ve střední pasáži Bohemka nepotřebovala hrát úplně kombinačně, ale chtěla vyvinout tlak co nejvíc u branky soupeře a tam už ofenzivní hráči vynikali. Drželi dost míč vzadu, hráli pragmaticky, ale věděli kudy ten útok nakonec povede, nebyla to hra na náhodu. Byli například velmi dobře v ofenzivě srovnaní na odražené míče, které následovaly po nákopech a z nich pak efektivně útočili. Tím také Bohemka eliminovala ztráty v přechodové fázi, kdy je obrana otevřená a soupeř to může trestat.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Václav Jurečka dal čtyři góly Slovácku, dohromady jich v této sezoně nastřílel 20 (ve 27 ligových zápasech) a je králem střelců. Do Slavie přichází Mojmír Chytil z Olomouce. Mluví se o tom, že sešívaní chtějí přivést ještě jednoho útočníka. Potřebují ho? Neměli by Jurečkovi víc věřit a nechat to na něm?

Viděli jsme, jak vypadaly zápasy, ve kterých Slavia ztrácela. Pro ně bude potřebovat na hrot bijce. Chytil tomu má z momentální slávistické nabídky útočníků asi nejblíž, ale i tak si myslím, že ji tahle typologie útočníka stále bude chybět. Jestli Slavia má tu možnost takového útočníka přivést, tak by to udělat měla. Má na to finance i reputaci, co se týče atraktivity i pro zahraniční hráče. Samozřejmě Slavia musí myslet na to, že když už do takového útočníka zainvestuje, tak mu musí najít prostor, aby ho dokázala využívat pravidelně, aby nehrál jen v těch zápasech, kde budou sešívaní dobývat nízký defenzivní blok. Jinak ten hráč nebude spokojený a nebude do zápasů chodit v ideální formě.

Slavia chce hrát minimálně celý podzim evropské poháry, startovat bude ve 3. předkole Evropské ligy, takže by k dispozici měla mít zápasů dost na to, aby všichni útočníci byli spokojení.

Ano, předkola budou nesmírně důležitá a už do nich musí Slavia jít v totální síle. Určuje se v nich podstatná část úspěchu celé sezony. V Evropě zviditelňujete a zhodnocujete své hráče, kvalifikací do skupiny také klub získá podstatné peníze z hlediska provozu.

S čím se půjde do příští ligové sezony. Půjde do ní Slavia, i když skončila dvakrát druhá nejdřív za Plzní, teď za Spartou, znovu jako největší favorit na zisk titulu?

Myslím si, že Slavia má pořád nejsilnější a nejkvalitnější kádr. Vždy si trenér Trpišovský mohl vybírat z dostatečného počtu hráčů na lavičce, sešívaní v tom mají náskok. Také hrají pod stejným trenérským týmem už šestým rokem a takto dlouhé vazby v týmu nejde natrénovat během jedné sezony. Když to dám do konfrontace se Spartou, tak jí titul a šance na Ligu mistrů pomůže v příchodech nových hráčů, především ze zahraničí. Z mého pohledu se musí zaměřit na hotové hráče do základní sestavy nebo na její pomezí. Potřebuje kádr rozšířit, už teď má jistou minimálně skupinu Evropské konferenční ligy, takže ví, že širší kádr „uživí“. Když to shrnu: Slavia je teď nejsilnější, ale před námi je přestupové okno a Sparta už do nové sezony půjde silnější, má na čem stavět. Uvidíme, zda a jak to dokáže posunout.

Bude vám v lize chybět Zbrojovka Brno, která jen remizovala se Zlínem a sestoupila?

Brno by obecně v lize, co se síly toho města týká, být mělo. Ale když se podíváme na hřiště, tak v nadstavbě Zbrojovka hrála s přímými konkurenty o sestup a nedokázala ani jednou vyhrát. Bohužel pro ně tak sestupují po právu.

Fanoušci Baníku na protest proti nadstavbě včera opustili na chvíli stadion, proti ní dlouhodobě vystupují i někteří výrazní fanoušci fotbalu na Twitteru a proti je i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík. Je jasné, že se ve stávajícím modelu bude hrát i další ročník, nad možnými změnami od ročníku 2024/25 má probíhat mezi kluby debata po této sezoně. Jak to vidíte vy, nechal byste nadstavbu, nebo byste ji zrušil?

Před sezonou se určí pravidla, která jsou jasně daná a každý tým je dopředu zná. Z tohoto pohledu je vše fér. Změny ve fotbale se dělají z jednoho prostého důvodu, aby to co nejvíc bavilo fanoušky. Mě třeba momentální nadstavba baví v tom, že se na konci soutěže potkávají ve vzájemných duelech týmy, které jsou na stejné výkonnostní úrovni a je pořád o co hrát. Ano, stalo se teď, že se v krátké době hrála tři velká pražská derby. Možná už tím někdo byl přesycený, ale mě ty zápasy bavily. Ale dělá se to pro fanoušky, a pokud s tím většina fandů má problém, tak si troufám tvrdit, že nějaká změna od té sezony 2024/25 přijde. Ať už půjde o změnu nadstavby na formát, kdy se bude hrát skupina o titul ve čtyřech týmech a každý s každým se utká dvakrát doma a venku, aby to bylo maximálně spravedlivé, nebo se liga vrátí ke standardu, který tu byl dřív a bude se hrát zase jen dvakrát patnáct kol.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu