Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Kudy do Evropy? Přehled kvalifikací pro čtyři české pohárové vyslance

29. květen 2023
Sdílejte:
Nadstavba české ligy skončila a kromě jiného je tak už jasné, které týmy z ní se pokusí v létě přes předkola evropských pohárů dostat do základních skupin. Tím by si zajistily minimálně celý podzim v Evropě a prémie v řádech nejméně desítek milionů korun. Tady je stručný souhrn pro jednotlivé kluby.
Ilustrační snímek.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Sparta je českým mistrem a zahraje si 3. předkolo Ligy mistrů, kde bude nenasazená. Mezi nejsilnější soupeře, které může potkat, patří Dinamo Záhřeb, FC Kodaň nebo Galatasaray. Sparta má už na startu jistou nejhůře skupinu Evropské konferenční ligy (kdyby neuspěla ve 3. předkole Ligy mistrů ani v play-off o Evropskou ligu).

Slavia bude jako vítěz českého poháru hrát 3. předkolo Evropské ligy. V této soutěži se neprovozuje nasazování dle koeficientu, Slavia se ve 3. předkole Evropské ligy jistě utká s jedním z poražených z nemistrovské části 2. předkola Ligy mistrů. Tam budou hrát zřejmě například vicemistři Belgie, Ukrajiny, Řecka a Švýcarska. Situace je tu otevřená nejen ohledně týmů, které na těchto pozicích ve svých ligách skončí, ale také v tom, kdo vyhraje Evropskou ligu (finále AS Řím – Sevilla) a Evropskou konferenční ligu (finále Fiorentina – West Ham) a kam se tito vítězové kvalifikují z vlastní ligy. Slavia každopádně nemá jistou základní skupinu a musí alespoň jedno předkolo vyhrát.

Viktoria Plzeň jde ze třetího místa ligy do 2. předkola Evropské konferenční ligy, kde bude nasazená. Její koeficient by měl stačit pro nasazení i v dalších dvou předkolech. Pro postup do skupiny musí Plzeň projít třemi předkoly v řadě bez zaváhání.

Posledním českým pohárovým účastníkem je tým Bohemians, který začne stejně jako Plzeň ve 2. předkole konferenční ligy a pro postup do skupiny musí třikrát v řadě postoupit. Při losování budou klokani téměř jistě nenasazení.


Zdroj informací: specializovaný twitterový účet FC Koeficient


Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s