Všechno v úvodu popsané se bezpochyby povedlo při posledním Euru konaném v roce 2022. Do karet hrálo, že se turnaj konal v Anglii, kde je fotbal náboženstvím. S odstupem tří let (šampionát byl kvůli pandemii covidu o rok odložen) lze s určitostí tvrdit, že minulé mistrovství Evropy popularitě ženského fotbalu hodně pomohlo.
Anglická fotbalová asociace hlásí, že výrazně narostl počet malých fotbalistek. Ne náhodou primárně v městech, které turnaj hostily.
„Dědictvím tohoto turnaje je změna ve společnosti. Přivedli jsme lidi na stadiony,” řekla v roce 2022 těsně po vyhraném finále, které ve Wembley sledovalo přes 87 tisíc lidí, kapitánka Angličanek Leah Williamson s tím, že teď už je jen na hráčkách a jejich přístupu, aby diváci začali sledovat i ligové zápasy. To se minimálně v Anglii docela podařilo.
Za poslední dvě sezony stoupla průměrná návštěva na zápasech anglické Super ligy z 1924 na 7363. Arsenal, který nově hraje domácí zápasy na Emirates, měl během 11 domácích zápasů poslední ligové sezony průměr lehce přes 30 tisíc.
Fotbalová Anglie tak nasadila méně fotbalovému Švýcarsku v pořadatelství i překonávání rekordů opravdu vysokou laťku. Pro Švýcarky je to navíc teprve třetí Euro, na to předchozí se probojovaly díky těsnému vítězství v baráži až na penalty proti Češkám.
Aby se vše vydařilo, o to se snaží i kapitánka Švýcarek a čerstvá vítězka Ligy mistryň s Arsenalem Lia Wälti, která už rok před začátkem turnaje rozjela Instagram Lia’s Switzerland, kam dává svá osobní doporučení, co v hostitelské zemi navštívit a na co si dát jako turista pozor.
Maskotem Eura je bernardýn jménem Maddli. Bernardýni patří mezi symboly hostitelské země a jméno Maddli odkazuje na Madeleine Boll, oficiálně první registrovanou švýcarskou fotbalistku.
Mezi největší favoritky švýcarského Eura, kterého se účastní 16 národních týmů, hraje od 2. do 27. července a zápasy z něj vysílá stanice ČT Sport, logicky patří hlavně Angličanky a Španělky. První jsou obhajující mistryně Evropy, druhé kralující mistryně světa. Oba týmy už měly tuto sezonu možnost zahrát si proti sobě hned dvakrát v Lize národů, kde každý z týmů vyhrál svoje domácí utkání.
Fortuna je jedním z leaderů v oblasti kurzových sázek a online her, na českém trhu působí už od roku 1990. Kromě špičkového produktu a zákaznického servisu se dlouhodobě zaměřuje i na podporu sportu, včetně toho ženského. Mimo jiné je tradičním partnerem reprezentačního týmu žen, před startem letošní sezony se stala titulárním sponzorem nejvyšší ženské fotbalové soutěže, která nese jméno FORTUNA=LIGA.
Obě reprezentace se navíc pyšní těmi největšími hvězdami, které světový ženský fotbal nabízí. Na jedné straně dvojnásobné držitelky Zlatého míče Aitana Bonmatí a Alexia Putellas a další hráčky z Barcelony, která je v prostředí klubových soutěží známá jako Avengers ženského fotbalu. Na druhé strany Angličanky, které mají v kádru hned pět vítězek Ligy mistryň z Arsenalu. Ty doplňují mladé talenty, jako je třeba Aggie Beever-Jones.
Odchovankyně Chelsea patří mezi nejlepší střelkyně anglické ligy a nedávno zaznamenala první hattrick v národním dresu proti Portugalkám. Vůbec nejlepší střelkyní anglické ligy je ale kanonýrka Arsenalu Alessia Russo. Obě jsou stále při chuti a jistě budou chtít svoji letošní střeleckou bilanci na mistrovství ještě vylepšit.
Kádr Angličanek ale zaznamenal i velké ztráty. Napřed se ze zdravotních důvodů z nominace odhlásila obránkyně a dlouholetá opora Chelsea Millie Bright. Následně svůj definitivní odchod z národního týmu ohlásila gólmanka Mary Earps.
Přestože Earps v poslední době ustupovala do pozadí na úkor nové brankářské hvězdy Hannah Hampton, jde o brankářskou legendu. Byla to právě ona, kdo Angličankám posledně vychytal titul. O její popularitě svědčí i fakt, že BBC na její počest uvedla krátký dokument s názvem Mary, Queen of Stops.
Po Earps následoval ještě odchod útočnice Brightonu Fran Kirby, což už v mnohých vzbudilo otázky, co se v kabině pod vedením koučky Sariny Wiegman děje a jestli není čas na změnu. Právě tuhle otázku pravděpodobně zodpoví výsledek The Lionesses na Euru.
Norky ani Švédky podle bookmakerů nepatří mezi top favoritky, podceňovat je ale nemůže nikdo. Švédky získaly bronz na posledním mistrovství světa před dvěma roky. Letošní Euro bude posledním turnajem pro kouče Petera Gerhardssona, kterému do kompletní sbírky drahých kovů s národním týmem chybí jen zlato (kromě bronzu z MS, má olympijské stříbro z roku 2020).
Loučit se bude i kapitánka Kosovare Asllani, která před startem poslední sezony přestoupila z AC Milán do druholigového London City Lionesses a pomohla mu, rovněž jako kapitánka, k postupu do nejvyšší soutěže.
Švédský tým je plný stálic svých klubů v top ligách. Nemálo z nich má za sebou titulové oslavy. Jmenovat můžeme trio Magdalena Eriksson, Linda Sembrant a Julia Zigotti Olme, které ovládly Bundesligu s Bayernem. Johanna Rytting Kaneryd a Nathalie Björn získaly s Chelsea anglický treble a Stina Blackstenius svým gólem rozhodla finále Ligy mistryň a vykopala Arsenalu vysněný evropský titul. V Barceloně, která rovněž slaví domácí treble, zase nosí žlutomodrý dres Fridolina Rolfö. Ta se ale zranila během posledního zápasu proti Dánkám a přestože v nominaci nechybí, její start je nejistý.
Kdo Švédkám chybí jistě, je jejich tradiční brankářka. Zećira Mušović přerušila kvůli těhotenství kariéru a její náhradou je Jennifer Falk z göteborgského Häckenu. Přestože má zkušenosti pouze se švédskou ligou, podařilo se jí vychytat Švédkám historicky první postup do semifinále Ligy národů. Pro dvaatřicetiletou brankářku sice Euro nebude prvním mezinárodním turnajem, doteď ale většinu zápasů sledovala z lavičky. Bude to tak její premiéra v roli turnajové jedničky.
Norky braly na velkém turnaji zlato naposledy na Olympiádě v roce 2000. Tým vedený Maren Mjelde a Adou Hegerberg, historicky první držitelkou Zlatého míče, má podobně jako Švédky ve svém týmu hvězdy z velkých klubů a navíc má oproti Švédsku papírově slabší soupeře ve skupině.
Čtrnácté mistrovství Evropy žen se ve Švýcarsku hraje od 2. do 27. července, zápasy z něj vysílá stanice ČT Sport. Česko se na turnaj opět nedostalo, když vypadlo v baráži s Portugalskem. Na turnaji hraje 16 týmů rozdělených do čtyř skupin, ze kterých postupují vždy první dva týmy do čtvrtfinále. Titul mistryň Evropy obhajují Angličanky.
Pro Polsko a Wales půjde o vůbec první účast. A upřímně jde o týmy, u kterých nemá nikdo moc vysoké očekávání. Navíc mají oba celky dost složité soupeře ve skupině. Na Polky čekají Švédky s Dánkami a hvězdné Němky, které mají na kontě nejvíc evropských titulů. Na Velšanky si brousí zuby Angličanky, Francouzsky a Nizozemky.
Oba týmy ale mají potenciál překvapit. Naše severní sousedky vede velká hvězda evropského fotbalu Ewa Pajor. S 25 góly v uplynulé sezoně je nejlepší střelkyní španělské Ligy F, kde jí konkurují i takové hvězdy jako Aitana Bonmatí nebo Alexia Putellas. V brance Polkám navíc bude krýt záda Kinga Szemik, jednička anglického West Hamu a za zmínku stojí i Paulina Dudek, dlouholetá opora PSG.
V Polsku není ženský fotbal zatím zrovna populární - sledovanost tamní ženské ligy je nízká. Divácký rekord v aktuální sezoně stanovily mistryně z Katowic, jejichž zápas vidělo 4474 lidí. Pro srovnání, ve čtyřikrát menším Česku je ligový rekord 6322 diváků - číslo, které padlo letos v posledním derby v Edenu. I přesto ale se ale Polky dostávají do elitních evropských lig a klubů.
Vedle velkých hvězd, jako jsou už zmíněné Leah Williamson, Alessia Russo, Ewa Pajor, Alexia Putellas nebo třeba dánská kapitánka Pernille Harder, dává turnaj fanouškům možnost sledovat mladé talenty, o kterých bude v následujících letech ještě hodně slyšet.
O vycházející anglické hvězdě Aggie Beever-Jones už řeč byla. Útočnice Chelsea ale není jediné eso v rukávu, kterým Sarina Wiegman disponuje. Kádr doplňují i další mladé hvězdy, jako jsou Grace Clinton nebo Michelle Agyemang. Zatímco první jmenovaná je pravidelnou oporou Manchesteru United a povedlo se jí probojovat do základní sestavy už i v národním dresu, devatenáctiletá Agyemang zatím tolik zkušeností nemá.
Mladá hráčka Arsenalu strávila uplynulou sezonu na hostování v Brightonu, kde se jí dařilo. Svůj debut za áčko Anglie zažila teprve letos v dubnu jako náhrada za zraněnou Alessiu Russo. Za národní tým zatím odehrála jenom deset minut, za tu dobu ale stihla i trefit svůj první reprezentační gól. Respektive jí na to stačilo pouhých 41 sekund. I to jí dost možná zajistilo místo na Euru.
Nejen ve Švédsku jde řeč o Ellen Wangerheim, dvacetileté hvězdě stockholmského Hammarby. S klubem získala švédský titul, vyhrála pohár a postoupila do Ligy mistryň, kde se rovněž gólově prosadila. K smutku Bajenů, jak si fanoušci Hammarby říkají, ale mladá kanonýrka asi zelenobílý dres moc dlouho už oblékat nebude - údajně o ni mají zájem v Anglii i Německu.
Fotbalistky Islandu rovněž nepatří mezi favoritky, nicméně jejich útočnice Sveindís Jónsdóttir je další na seznamu hráček na sledování. Čtyřiadvacetiletá kanonýrka hráčsky vyrostla ve Wolfsburgu. Upozornila na sebe třeba při posledním ročníku Ligy mistryň, kdy do utkání nastoupila sice až ve druhém poločase, za to se jí podařilo AS Řím nastřílet hned čtyři góly. Nejen díky tomuto výkonu si ji všimlo americké Angel City, jehož dres bude v následující sezoně oblékat.
Kde jednotlivé týmy rozhodně nešetřily kreativitou, bylo oznamování nominací. Sestavu Angličanek vyhlašovaly hvězdy jako Jude Bellingham, Bukayo Saka, Ian Wright nebo David Beckham, což jen potvrzuje, že v Anglii je ženský fotbal brán stejně vážně jako ten mužský. Podobně tomu bylo v Nizozemsku, kde vedle fotbalistů Frenkieho de Yonga a Dirka Kuyta byli zapojeni i významné osobnosti nizozemské kultury, třeba youtuber Enzo Knol.
Úplně z jiného konce se tohoto úkolu zhostili ve Finsku, kde z oznámení nominací udělali rovnou minifilm ve stylu severských pověstí. Podobně tomu bylo v Dánsku, kde se odkazovali na dřívější úspěchy ze 70. let a pokynutím směrem k budoucnosti - teď jste na řadě vy. Naopak švédské oznámení bylo proti tomu klidné a nenápadné - z počátku je slyšet hlas kouče Gerdhardssona, následně je už na divákovi, aby si další jména prošel sám na působivých snímcích.
A že je ženské Euro 2025 opravdu velkou sportovní událostí, ukazuje i firma Topps, která se specializuje na výrobu sběratelských kartiček a samolepek. Pro tento turnaj připravila speciální sběratelské album, jako tomu bývá u mužských turnajů.
Euro začne už ve středu 2. července. V prvním zápase vyzvou ve švýcarském Thunu Islanďanky tým Finska (18:00), následně domácí Švýcarky poměří síly s Norskem (21:00). Reprezentantky které země se stanou královnami Evropy, to se dozvíme v neděli 27. července. Finále se hraje v Basileji od 18:00 hodin. Football Club k němu bude v Praze dělat akci s expertní (a zábavnou) debatou a veřejným vysíláním, na kterou jste srdečně zváni. Sledujte náš web pro další informace.
Další díl Football Club podcastu o ženské lize je s Jiřím Vágnerem, trenérem Slavie. Co mu řekl Petr Rada, když od něj odcházel do Fortuna ligy. A proč bude u slávistických žen pokračovat, i když měl nabídky na návrat do mužského fotbalu. I to se dozvíte...
V Číně proběhl první fotbalový zápas autonomních humanoidních AI robotů. A byla to spíš komická podívaná, která ukázala, že výzkumníci obou zúčastněných univerzity mají ve své práci ještě notné rezervy. Posuďte sami ve videu.
Brian Priske a teď už i Pavel Kadeřábek. To jsou v očích fanoušků Sparty spasitelé letenského klubu, kteří ho po bídě minulé sezony musí dotáhnout zpět do boje o titul. Přečtěte si příběh ztraceného syna a jeho strahovské party ročníku 1992, který se po deseti letech v Německu vrací domů, aby Spartě dodal vítězné DNA.
Který trenér by měl být na lavičce české reprezentace ve zbývajících bojích o mistrovství světa v USA, Mexiku a Kanadě? Přečtěte si názor analytiků Tomáše Daníčka a Vojtěcha Mrklase a hlasujte v naší anketě.