Dohoda mezi Spartou a Fotbalovou asociací ČR by měla vést k tomu, že Sparta do poloviny roku 2030 získá pro stadion stavební povolení a do dalších pěti let dokončí stavbu. V tu dobu by tak z Letenských měli být Strahovští.
FAČR na pozemky pod Stadionem Evžena Rošického vypsal soutěž, Sparta byla jediná, kdo se o ně přihlásil. Plánuje na jeho místě vybudovat novou arénu pro 35 tisíc lidí, kterou postaví z prostředků svého majitele za zhruba 4,5 miliardy korun.
Sparta tak reaguje na stárnutí Letné, kde už dnes nestačí kapacity. Na permanentky má Sparta momentálně na čekací listině 10 tisíc lidí a zápasy pravidelně vyprodává. A podle zástupců Sparty nejde stadion na Letné rozšířit.
Sparta podle schválené dohody s FAČR bude za užívání pozemků asociaci platit postupně peníze, jejichž celková hodnota v současných cenách dělá zhruba 1,1 miliardy korun (dalších 150 milionů je pak započítáno jako úspora FAČR za zápasy národního týmu, za které Sparta nebude účtovat asociaci nájem). Předpoklad je teď takový, že smlouva mezi Spartou A FAČR bude doladěná někdy na začátku roku 2025 a po podpisu Sparta zaplatí prvních 95 milionů korun jako poplatek za exkluzivitu.
Pak bude mít Sparta pět let na to, aby si zajistila všechny potřebná povolení pro stavbu (lhůta se dá prodloužit) a v momentě, kdy zahájí stavbu (předpoklad je v půlce roku 2030), začne FAČR platit takzvaný stavební plat, který v dnešních cenách dělá 32 189 300 korun ročně. Za domluvených 30 let placení Sparta takto zaplatí 965 679 000 korun v dnešních cenách.
Součástí dohody je i inflační doložka. Takže stavební plat se bude postupně indexovat (už od roku 2025) podle inflace v každém předchozím roku. Kdyby se inflace dlouhodobě pohybovala kolem 2 %, což je úroveň, na kterou cílí ČNB, dostane FAČR za 30 let na stavebním platu 1,453 miliardy korun. Po uplynutí 30letého období se Sparta stane majitelem pozemku.
Proč Sparta řeší stěhování z Letné? Důvodů je víc. Na Strahově už má tréninkové centrum na velkém spartakiádním stadionu, na Strahově také není třeba řešit zdlouhavou změnu územního plánu, když tamní pozemky jsou určeny pro sportoviště. Na Letné podle sparťanského vedení velký a moderní stadion vybudovat nejde a najít jinde v Praze vhodné pozemky je obtížné.
„V současném územním plánu Prahy je vhodných pozemků pro podobný stadion minimálně. Zvažujeme různé varianty, ale prioritou je Strahov,“ řekl generální ředitel Sparty Tomáš Křivda loni v podcastu Livesport Daily.
„Když se bavíme o stadionu s kapacitou minimálně 30 tisíc diváků, ale spíš 35 až 40, tak je to na současném místě stadionu na Letné nereálné. Samozřejmě by byly varianta postavit ho na druhé straně Letenské pláně, v Letenském parku. Tam se ale rozcházíme s představiteli městské části Prahy 7 a předpokládám i celého města. To místo je totiž určeno jako volnočasová zóna a nikoli jako sportoviště. Tímto směrem tedy už neuvažujeme,“ dodal Křivda.
Celý vývoj dlouhodobě sledujeme a doporučujeme k orientaci v něm následující texty:
Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na Euro, Sparta, GirlPower a Sázkařský koutek.
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.