Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Hotovo. Sparta může začít chystat nový stadion na Strahově

30. květen 2024
Sdílejte:
Valná hromada Fotbalové asociace ČR jednohlasně schválila nabídku Sparty na budoucí využití pozemků, které asociaci patří na Strahově. Na místě sešlého Stadionu Evžena Rošického by tak měla v příštích letech vyrůst aréna pro zhruba 35 tisíc lidí.
Foto: Profimedia

Dohoda mezi Spartou a Fotbalovou asociací ČR by měla vést k tomu, že Sparta do poloviny roku 2030 získá pro stadion stavební povolení a do dalších pěti let dokončí stavbu. V tu dobu by tak z Letenských měli být Strahovští.

FAČR na pozemky pod Stadionem Evžena Rošického vypsal soutěž, Sparta byla jediná, kdo se o ně přihlásil. Plánuje na jeho místě vybudovat novou arénu pro 35 tisíc lidí, kterou postaví z prostředků svého majitele za zhruba 4,5 miliardy korun.

Sparta tak reaguje na stárnutí Letné, kde už dnes nestačí kapacity. Na permanentky má Sparta momentálně na čekací listině 10 tisíc lidí a zápasy pravidelně vyprodává. A podle zástupců Sparty nejde stadion na Letné rozšířit.

Sparta podle schválené dohody s FAČR bude za užívání pozemků asociaci platit postupně peníze, jejichž celková hodnota v současných cenách dělá zhruba 1,1 miliardy korun (dalších 150 milionů je pak započítáno jako úspora FAČR za zápasy národního týmu, za které Sparta nebude účtovat asociaci nájem). Předpoklad je teď takový, že smlouva mezi Spartou A FAČR bude doladěná někdy na začátku roku 2025 a po podpisu Sparta zaplatí prvních 95 milionů korun jako poplatek za exkluzivitu.

Pak bude mít Sparta pět let na to, aby si zajistila všechny potřebná povolení pro stavbu (lhůta se dá prodloužit) a v momentě, kdy zahájí stavbu (předpoklad je v půlce roku 2030), začne FAČR platit takzvaný stavební plat, který v dnešních cenách dělá 32 189 300 korun ročně. Za domluvených 30 let placení Sparta takto zaplatí 965 679 000 korun v dnešních cenách.

Součástí dohody je i inflační doložka. Takže stavební plat se bude postupně indexovat (už od roku 2025) podle inflace v každém předchozím roku. Kdyby se inflace dlouhodobě pohybovala kolem 2 %, což je úroveň, na kterou cílí ČNB, dostane FAČR za 30 let na stavebním platu 1,453 miliardy korun. Po uplynutí 30letého období se Sparta stane majitelem pozemku.

Proč Sparta řeší stěhování z Letné? Důvodů je víc. Na Strahově už má tréninkové centrum na velkém spartakiádním stadionu, na Strahově také není třeba řešit zdlouhavou změnu územního plánu, když tamní pozemky jsou určeny pro sportoviště. Na Letné podle sparťanského vedení velký a moderní stadion vybudovat nejde a najít jinde v Praze vhodné pozemky je obtížné.

„V současném územním plánu Prahy je vhodných pozemků pro podobný stadion minimálně. Zvažujeme různé varianty, ale prioritou je Strahov,“ řekl generální ředitel Sparty Tomáš Křivda loni v podcastu Livesport Daily.

„Když se bavíme o stadionu s kapacitou minimálně 30 tisíc diváků, ale spíš 35 až 40, tak je to na současném místě stadionu na Letné nereálné. Samozřejmě by byly varianta postavit ho na druhé straně Letenské pláně, v Letenském parku. Tam se ale rozcházíme s představiteli městské části Prahy 7 a předpokládám i celého města. To místo je totiž určeno jako volnočasová zóna a nikoli jako sportoviště. Tímto směrem tedy už neuvažujeme,“ dodal Křivda.

Partner Football Clubu

Betano je hlavním partnerem sekcí Cesta na EuroSpartaGirlPowerSázkařský koutek.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s