Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

27. květen 2024
Sdílejte:
„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.
Budou z nich Strahovští? Ilustrační snímek.Foto: Sparťanské noviny

Jak se Praha 6 staví k myšlence, že na jejím území bude stát velký sportovní, resp. fotbalový stadion?

Já jsem za to rád. Praha stejně jako Řím má sedm pahorků, kde každý má mít svůj význam a každý něco reprezentuje. V tomhle ohledu Strahov měl vždy reprezentovat sport. A to, že se místo Rošického stadionu umístí nový fotbalový stadion, je vlastně navrácení původní role, kterou vždy měl a i do budoucna má mít. Z mrtvého místa navíc udělá živé.

Tohle samozřejmě sportovní fanoušek slyší rád, ale jakou má jistotu, že pozitivní přístup vás i celého města zůstane i po volbách?

Politická situace je tomu dobře nakloněná. Vždy je potřeba snaha z obou stran. Jak těch, kteří tu záležitost schvalují, tak těch, co to takříkajíc „kopou od sebe“. Myslím, že pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi, protože se tomu snažíme dělat takové podmínky a vstupovat do podoby projektu tak, aby to bylo pro naši městskou část přínosné.

Řešíme například tramvajové spojení až na Strahov, které do budoucna bude schopné zvládnout velkou část dopravy.

Jakub Stárek, starosta Prahy 6 / Zdroj: ODS

Je doprava právě to nejužší hrdlo, které nyní řešíte?

Nejtěžší bude, a to zatím nezvládl nikdo, se nějak vypořádat s budoucností velkého spartakiádního stadionu. Nejde totiž jen o pozemky „Rošičáku“. Část tribun nového stadionu, které by přiléhaly k tomu Masarykovu stadionu, by podle některých myšlenek mohly být využívány pro zázemí, organizaci i další „multifunkční“ záležitosti takové moderní arény. Musíme se ale také bavit o atletech, lukostřelcích, rugby a dalších, kteří mají své zázemí v této oblasti.

Dokážete si ale představit, že by se nejprve řešila stavba nového primárně fotbalového stadionu, kterou zafinancuje Daniel Křetínský a až následně ty návazné věci?

Já si myslím, že se to dokonce tímto způsobem udělat musí. On totiž kdekdo bude říkat, že je to jakási salámová metoda, ale podívejte se na všechny projekty komplexního řešení celé oblasti. Vždyť celý ten Masarykův (spartakiádní) stadion ohrožuje všechny plány dělat něco v okolí. Za posledních 30 let tu byly desítky komplexních studií a úvah. Třeba bývalý primátor Bém navrhoval konverzi na olympijský stadion. Ale po skoro dvacetileté kariéře v politice si myslím, že není možné, aby se to řešilo komplexním způsobem, protože různých vlivů je tam v takovou chvíli tolik, že to prostě není možné zkombinovat dohromady tak, aby se něco skutečně stalo.

Za mě stadion, který bude hostit fotbalové a další kulturní události, definuje to místo. Bude to fungovat, jako když hodíte kámen do zatuchlých vod. Rozjedou se vlnky a okolí se začne modernizovat v návaznosti. Podívejte se na vznik O2 Arény tehdy a na stejnou oblast nyní.

Magazín Football Club

Zajíc na EURO

Nejzábavnější průvodce turnajem od začátku do konce

  • Rozhovory s Patrikem Bergerem, Tomášem Ujfalušim, Jaroslavem Köstlem.
  • Podrobné datové analýzy soupeřů Česka.
  • Cestovatelské tipy pro fanoušky, kteří se na vrchol fotbalové sezony vydají po vlastní ose.
  • Infografiky, ankety, názorové duely a mnohem víc!
  • STÁLE AKTUÁLNÍ - do konce Eura ve slevě za 149 Kč.
249

Vy jste ale starostou Prahy 6. Dá se očekávat, že právě přes ní bude na stadion cestovat většina lidí. Nepřinese to místním určitý diskomfort?

Strahov je hodně specifická lokalita, která se sportem od začátku počítala. Ať už v šíři chodníků či šíři komunikací a i v dalších věcech. A počítala i s příchodem velkého počtu návštěvníků. Pokud se tam dřív dostalo 200 000 lidí, tak vlastně do stejné lokality dostat třeba 35 000 lidí by při dobré organizaci neměla být komplikace. To místo je na to připraveno. Skutečně si myslím, že je možné to logisticky vyřešit. Jestli ne tady, tak kde jinde? Pokud se s tím dokáže vypořádat město v intenzivní zástavbě jako třeba právě na Letné, tak tady toho prostoru máme výrazně víc.

Nicméně je nutné uznat, že ve společnosti je určitá skupina lidí, která bude nad sportem a fanoušky sportu ohrnovat nos a třeba říkat, že dělají hluk.

Je důležité říct, že v Praze má každé místo nějakou svoji roli a právě oblast Strahova už od první republiky reprezentuje místo pro sport. Pokud tam dokázal někdo postavit dům či byt, tak to bylo vždy s tím, že tam je v okolí sport.

A když se podíváme, co nás reprezentuje navenek, tak to jednak byl přechod z totality do demokracie reprezentovaný Václavem Havlem. A další věcí jsou jména ze sportu, hokeje, fotbalu, gymnastiky. A právě tyhle věci jsou dlouhodobě spojené se Strahovem či Prahou 6.

Hanba by mě fackovala, kdybych jen začal uvažovat o tom, že bychom to místo stadionu předělali třeba na bydlení nebo něco takového. Sport a částečně i kultura tam prostě patří.

Nebojíte se, že se to pak otočí proti vám. Že tu pak budou zase po Facebooku kolovat fotografie jako tomu bylo v případě dočasně neuklizeného Staroměstského náměstí, když v Praze bylo finále fotbalové Konferenční ligy a dělat z toho tragédii?

Když to vezmu postupně. Z pohledu hluku si nemyslím, že by to bylo něco, čeho se obávat. Už nyní tam je každoročně třeba pražská rallye. Jezdí tam velmi hlučná auta, která se nedají srovnat se sportovními fanoušky.

Vše je o spolupráci s organizátory. My vidíme, že oni sami mají za cíl, aby byli rozumnými sousedy. Ano, každá věc přináší nějakou zátěž, ale pokud jde o zmíněné odpadky, tak pak prostě navýšíme kapacitu úklidu komunikací. To je daň, která je ale vykoupená pozitivy a návazně i příjmy pro město a nás jako městskou část. Tohle umíme vyřešit.

Taky může někdo přijít a říct, že nemáme pořádat Ladronkafest, kam přijdou tisíce návštěvníků. Že nemáme pořádat festival ambasád na Kulaťáku, protože tam na malý prostor přijde třeba 3000 lidí. Přesto jsme schopni to zorganizovat i následně se postarat o negativa, která to přinese a den poté už nikdo nepozná, že se tam něco dělo.

Říkal jsem i zainteresovaným subjektům, že nechci, aby to bylo jenom o tom, že na Strahov lidi přijdou a odejdou, ale že chci, aby tam byly dlouhodobé věci jako muzeum fotbalu, muzeum českého sportu. Aby měli nejen obyvatelé Prahy důvod, tam přijít i mimo zápasy nebo kulturní akce.

Je podle vás reálné, že se stadion na Strahově zvládne postavit v tom termínu 11 let – tedy v tom období, se kterým soutěž FAČR na pronájem pozemků počítá?

Myslím, že stadion může stát i dřív. Celou tu věc začala Sparta rozmýšlet a řešit interně uvnitř své organizace a fanouškovské základny už dřív. Klub musel vědět, že fanoušci změnu přijmou. Vnímám, že je může těšit, že jejich klub míří na místo, které je jakýmsi centrem sportu už od první republiky. Takže možná jestli to bude mít nějakého nepřítele, tak to budou jenom ti nepřátelé Sparty (úsměv).

Ale popravdě ve chvíli, kdy město dostává nabídku, že soukromý investor postaví na svoje náklady stavbu, která bude sloužit celé Praze a celé České republice, tak by za to mělo být rádo. Obzvlášť ve chvíli, kdy tu volné prostředky na takovou věc ve městě či ve státním rozpočtu nejsou.

Takže jste optimista v tom procesu stavby…

Ano. Ve chvíli, kdy se dořeší vlastnictví dotčených pozemků, tak už je to otázka stavebního řízení, demolic a dalších věcí. Rozumím, že se proti tomu může někdo odvolávat, nějací „nepřátelé Sparty“, nebo třeba někdo místní. Ale obecně si nemyslím, že by těch dotčených subjektů bylo tolik.

Měla by určitě proběhnout mezinárodní architektonická soutěž na budoucí podobu stadionu, ale to je možné zrealizovat třeba za rok a půl a od té doby podle mého odhadu třeba dva roky na získání stavebního povolení a tři roky na stavbu jsou teoreticky reálné.

Je tu někdo, od koho očekáváte, že by ten proces měl chtít blokovat?

Takto bych to rozhodně říci nechtěl. Obecně lze říct, že v tuto chvíli ten, kdo do toho může vstupovat, je samo hlavní město Praha, teoreticky někteří vlastníci pozemků v okolí. Nejsem si jist, jestli to nebudou organizace jako například Česká unie sportu a další. Je tam ČVUT, která tam pochopitelně má koleje, ale pro ni naopak celá ta záležitost je pozitivní, protože tam nově povede tramvaj a probíhají i jednání o dalších aktivitách spolu s univerzitou.

Není na místě ale obava třeba ze spolků, které by rády zakonzervovaly Prahu? Třeba kvůli různým pohledů na panoramata a podobně?

To neočekávám. Ten stadion totiž při pohledu na Strahov z města nebude o tolik vyšší, než je současná silueta spartakiádního stadionu.


Rozhovor, který jste právě dočetli, původně vyšel na webu Stadiony.blog.

Na konec rozhovoru doplňme pro kontext pár důležitých faktů: Sparta chce nový stadion pro zhruba 35 tisíc lidí stavět na místě, kde dnes stojí Stadion Evžena Rošického – je to ten menší vedle obřího spartakiádního. Stadion Evžena Rošického a pozemky pod ním patří Fotbalové asociaci ČR, která na jejich využití vypsala soutěž. Do ní se přihlásila jen Sparta. O její nabídce má rozhodnout valná hromada FAČR, která se koná teď ve čtvrtek v Olomouci. Velký strahovský stadion má Sparta v pronájmu od pražského magistrátu do roku 2040. Celý vývoj dlouhodobě sledujeme a doporučujeme k orientaci v něm následující texty:

    Související články

    Fotbal si teď nejvíc užívám jako táta a trenér dětí, říká Zdeněk Folprecht

    Ve světě fotbalových fanoušků si Zdeněk Folprecht vydobyl větší popularitu za mikrofonem a před televizními kamerami než s kopačkami na zeleném pažitu. Chybí mu zápasový adrenalin? Jak trénuje svoje syny a jak je vede k finanční gramotnosti? Díky čemu se jeho fotbalové pohádky staly bestsellerem? A kterého hráče Sparty by pořád ještě strčil do kapsy?

    Podcast

    Pohárová matematika: Šance Slavie na postup jsou pořád velké, kam až se dostane?

    Datové modely říkají, že Slavia z ligové fáze Evropské ligy postoupí. A nejen to, sešívaní podle nich stále patří mezi velké kandidáty minimálně na postup do čtvrtfinále.

    Dobýváme Evropu

    Liga mistrů ve velkém přehledu. Šance Sparty na postup klesla pod jedno procento

    Liga mistrů se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí po šestém kole? Jaké další zápasy a kdy nás čekají? A jak se propadly šance Sparty na postup?

    Liga mistrů
    Popup se zavře za 8s