Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi! 🎧 K poslechu zde

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

20. březen 2023
Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

SK Dynamo České Budějovice - FC Baník Ostrava 2:1 (1:1)

• branky: 29. vlastní Říha, 61. Čermák - 45. Fleišman
  • diváci: 4392

Tomáš Zápotočný (asistent trenéra Českých Budějovic): „Pro nás to byl jeden z klíčových zápasů, navíc před reprezentační pauzou. Na Baník jsme se dobře připravili a utkání jsme zvládli po všech stránkách. Smekám před týmem, jak odmakal zápas po taktické i herní stránce. Cením si i toho, že nás nepoložil ani inkasovaný gól těsně před poločasem. Hráči byli pořád v utkání, snažili se neustále držet soupeře pod tlakem. Ostrava nám to i trochu ulehčila, že nepresovala a hrála v bloku, měli jsme klid na rozehrávku. Pro nás jsou to zlaté tři body.“

Pavel Hapal (trenér Ostravy): „Přijeli jsme s úmyslem hrát pozorně vzadu a nedělat jednoduché chyby. To se docela dařilo, ale byli jsme hodně pasivní a nevyhrávali jsme osobní souboje. Problémy nám dělal pomalu každý dlouhý míč za obranu a nedařilo se nám dohrát situace ani v ofenzivě. Série bez vítězství je znát na hráčích i na naší hře. Na konci podzimu i na začátku jara jsme hráli úplně jinak, víc jsme si věřili, byli jsme přesnější v kombinaci. Bohužel na nás leží deka. Ven se z toho dostaneme jedině tvrdou prací, žádný jiný návod není. Vnímáme i propad tabulkou, ale s takovou hrou je složité bodovat. Dopředu nejsme nebezpeční a vzadu děláme chyby, nejsme schopní odehrát zápas s nulou.“

FC Hradec Králové - AC Sparta Praha 0:2 (0:1)

• branky: 45. Haraslín, 89. Wiesner
  • červená karta: 20. Kučera (Hradec)
  • diváci: 5000 (vyprodáno)

Miroslav Koubek (trenér Hradce): „Věřili jsme si, že v zápase můžeme uspět, že umíme hrát proti těmto soupeřům. Měli jsme exaktní plán, jak eliminovat přenosy Sparty. Ten nám velmi dobře vycházel do nešťastného momentu v 19. minutě. Jakub Kučera měl špatný první dotek a v přemíře horlivosti, snahy a bojovnosti souboj nesmyslně dohrál, hráče měl pustit. Plán nám to velmi zkomplikovalo. Drželi jsme se ho dál, ale scházel nám v něm jeden muž. Když hrajete od 20. minuty v oslabení proti rozjeté Spartě, není to jednoduché. Přesto musím hráče velmi pochválit. Museli jsme přežít situace, které si Sparta vypracovala. Tím, že Pavol Bajza vyřešil několik složitějších zákroků, nechával nás jeho výkon ve hře až do předposlední minuty, kdy to Sparta zpečetila a uklidnila se. Jinak to stále bylo o jedné akci, která se mohla povést.“

Brian Priske (trenér Sparty): „V podzimním domácím utkání s Hradcem jsme měli štěstí. Proti Hradci se velmi těžce hraje. Vyznačuje se přímočarým stylem hry, jeho útočníci působí problémy všem týmům. Nemysleli jsme si, že tu snadno vyhrajeme, přestože jsme měli v hledišti většinu fanoušků a hráli jsme s jedním hráčem navíc. Někdy se proti oslabenému soupeři hraje hůř, než když je v plném počtu. Jako trenér v takové situaci doufáte, že zrychlíte hru, vytvoříte si víc šancí a dáte víc gólů. Brankář (Bajza) ale držel Hradec ve hře.“

SK Sigma Olomouc – FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

• branky: 3. vlastní Karafiát, 47. Vraštil
  • diváci: 2310

Václav Jílek (trenér Olomouce): „Bylo to dnes velmi důležité utkání z pohledu závěrečného vývoje soutěže. Jsem proto rád, že jsme utkání zaslouženě zvládli, byť ve druhém poločase možná s ne takovou ofenzivní kontrolou a nebezpečností, jakou bych si představoval. O to lepší ale byla organizace hry a pracovitost hráčů směrem dozadu. Dnes byla naše defenziva lepší než ofenziva. Bylo evidentní, že hráči dnes upozadili svoje ega a individuální výkony ve prospěch týmového úspěchu. Je to vítězství týmu, který se obětoval a pohlídal si to. Klíčovou věcí jsou dnes standardní situace. Když nepočítám penalty, tak jsme z nich před dneškem nevstřelili žádnou branku a jsem moc rád, že jsme si tím dnes pomohli. Boleslav ukázala, že právem atakuje nejlepší šestku, ve druhém poločase měla mírnou herní převahu, ale kromě několika situací si žádnou vyloženou šanci nevytvořila.“

Pavel Hoftych (trenér Mladé Boleslavi): „Utkání rozhodly standardní situace a úvody obou poločasů, kdy jsme z nich dostali góly. Minulý týden jsme si s Libercem standardními situacemi pomohli, dnes toho využila Olomouc a podle toho se pak vyvíjelo celé utkání. První poločas nás Sigma předčila v agresivitě, ve druhém jsme byli lepší my, ale nic jsme z toho nevytěžili. Macík se vrátil do branky pro nás v blbou dobu a zachytal výborně. Dal si do rukavic magnety a pochytal všechno, co jsme tam dnes měli. Olomouc celkově velmi dobře bránila, byla lepší a vyhrála zaslouženě. Čekal jsem, že to bude oboustranně ofenzivnější zápas, ale nakonec to bylo spíš utkání o standardních situacích a brankářích.“

FC Slovan Liberec – SK Slavia Praha 2:2 (1:1)

• branky: 26. Červ, 90.+5 Olatunji – 30. Olayinka, 65. Van Buren z penalty
  • červené karty: 64. Čech (trenér brankářů) – 89. Olayinka
  • diváci: 4758

Luboš Kozel (trenér Liberce): „Musím být spokojený. Nebyli jsme v lehké situaci, nedělali jsme body a navíc jsme minule dostali výprask v Boleslavi. Bylo to o tom, jestli mužstvo dokážeme postavit zpět na nohy. Dnes nám chybělo sedm hráčů, z toho pět, šest by možná bylo v základu. Cením si toho, že mužstvo i v tomhle složení ukázalo charakter. Asi jsme byli horší na míči než Slavia, která měla nakonec i víc šancí. Ale my jsme dobře bránili a čekali na svou šanci. V první půli přišla a dostali jsme se do vedení. Bohužel jsme poměrně brzy inkasovali, i když se nemůžu zbavit dojmu, že to bylo možná i po faulu na Doumbiu. Nejvíc emocí pak vnesla na hřiště penalta, která poslala Slavii do vedení. Od té chvíle to byl boj, ne fotbal. Moc si cením toho, že když Olayinka neudržel nervy a šel ven, tak jsme se ještě zmobilizovali a dokázali vydolovat pro nás zlatý bod.“

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): „Na to, jak těžký byl terén, to byl zajímavý zápas. Vyvíjel se hůř pro nás, dostali jsme první gól po takové první nebezpečné situaci. Takový vlastní gól. Dostali jsme se do složité situace, se kterou jsme se ale dokázali vypořádat. Náš výkon se pořád zlepšoval, podařilo se nám rychle vyrovnat. Ve druhém poločase jsme byli aktivní, z penalty jsme šli do vedení a měli další dvě stoprocentní šance. Hráli jsme dobře, ale místo pohodového dohrání jsme šli do deseti a dlouhé nastavení jsme dohrávali o jednoho míň. Olayinka předvedl nepochopitelný zkrat, který se mu za pět let ve Slavii nestal. Budeme to s ním řešit. Vedli jsme a nebyl důvod k takovéhle reakci. Poslal nás do deseti a navíc bude chybět v dalších zápasech. Po jednoduchém míči za obranu jsme dostali z druhé nebezpečné situace soupeře gól na 2:2. Klíčové bylo, že jsme neproměnili dvě šance za stavu 2:1. Celkově byl náš výkon fakt slušný, ale hloupostí jsme se připravili o důležité body.“

1. FC Slovácko - FC Trinity Zlín 3:0 (1:0)

• branky: 16. a 46. Kim Sung-pin, 69. Petržela
  • červená karta: 4. Fillo (Zlín)
  • diváci: 6019

Martin Svědík (trenér Slovácka): „Hned v úvodu nabral zápas jiný směr, než jsme čekali. Oslabení soupeře ve čtvrté minutě jsem neviděl jako výhodu. V první půli jsme sice dali gól. ale bylo tam moc nepřesností, nepřehrávali jsme nízký blok soupeře. Vyšel nám vstup do druhé půle, vytvářeli jsme tlak na soupeře, nedali jsme mu možnost hrát. Už po druhém gólu jsme si zápas dobře pohlídali.“

Pavel Vrba (trenér Zlína): „Zápas samozřejmě ovlivnilo rychlé vyloučení Filla. Hrozně to zkomplikovalo utkání, soupeř se dostal do vedení. Nevyšel nám vstup do druhé půle, ale zase jsme hráli proti mužstvu, které hraje o poháry. Slovácko mělo zápas pod kontrolou a zaslouženě vyhrálo. Co se týče Filla, tak on sám musí vysvětlit, proč v takovém zápase udělá to, co udělal. Jasně se bavíme při přípravě, že to bude vyhecované, že nesmíme dostávat zbytečné karty. Je to pro mě záhada. Takový zkrat musíme řešit. Není normální, když se tak zkušený hráč nechá dvakrát po sobě takto vyloučit. Musím se sednout s vedením klubu, s médii to řešit nebudu. Věřil jsem ale tomu, že jako zkušený hráč dokáže mužstvu pomoct, ale dnes to bylo přesně naopak. Hrubě ovlivnil zápas, vůči kolektivu, vůči klubu, tomu nerozumím.“

FC Zbrojovka Brno - FK Jablonec 1:2 (1:0)

• branky: 40. Alli - 47. Chramosta, 67. Považanec
  • diváci: 4026

Richard Dostálek (trenér Brna): „Zápas jsme bodově nezvládli kvůli nekvalitě v prvním poločase. Byl tam totiž z naší strany tlak a několik dobrých příležitostí, ale ani Řezníčkovi to moc nelepilo. Sice jsme šli do vedení, ale nevstoupili jsme dobře do druhé půle. Nechali jsme si zaběhnout Jovoviče, ten dal pod sebe a soupeř vyrovnal. Ta zpětná přihrávka měla oči, ale ta situace šla lehce bránit. Pak už byla kvalita na straně soupeře. Když už jsme získávali půdu pod nohama, rozhodl druhý gól. Kvalitní soupeř pak chytře rozkouskoval hru. Do tlaku už jsme se moc nedostali a prohráli. Mrzí mě, že jsme doma znovu neuspěli.“

David Horejš (trenér Jablonce): „Sehráli jsme dva rozdílné poločasy. V tom prvním bylo moc nepřesností, kazili jsme v přechodové fázi. O poločase jsem musel trochu zvednout hlas. Věřil jsem tomu, že to tu můžeme zvládnout. Pak už náš výkon snesl parametry. Důležitá byla brzká branka na 1:1, pak jsme přidali vítězný gól a soupeře jsme už do vyložené šance nepustili. Je to pro nás povzbuzení do další práce. Jsem moc rád, že jsme výsledkově navázali na vítězství nad Hradcem. Měli jsme spousty nemocných hráčů, někteří hráli se sebezapřením. Kabinou nám totiž obrovsky projela viróza, zasáhlo to i nás trenéry. Dobře se necítil dnes ještě ani Chramosta, ale prostě to musel odehrát. Jovovič taky prodělal virózu, počítali jsme s ním v průběhu zápasu. Vnesl tam kvalitu v meziprostorech.“

FK Pardubice - FK Teplice 3:1 (2:1)

• branky: 4. Hlavatý, 10. Janošek z penalty, 69. Vacek - 21. Kučera
  • diváci: 4210

Radoslav Kováč (trenér Pardubic): „Dali jsme rychle dva góly, konečně jsme dostali do vápna dobrý centr a zužitkovali aktivitu z úvodu. Po inkasovaném gólu jsme klasicky znervózněli, nebyli jsme tak aktivní, bylo to pro kluky náročné na hlavu. Klíčová byla penalta a Nitův zákrok, vzápětí jsme navíc dali třetí gól a zápas definitivně zlomili. Jsem rád za posledních deset minut, že jsme dohráli aktivně i závěr a soupeře k ničemu nepustili. Byly to velké nervy, ale jsme zase o trochu víc zpátky ve hře. Možná nám pomohla i minulá prohra na Bohemce, kluci se o to víc soustředili na dnešní důležité utkání.“

Zdenko Frťala (trenér Teplic): „Fotbal je o chybách, my jsme ty soupeřovy využít nedokázali. Za stavu 0:2 jsme se vrátili do zápasu povedeným signálem, ale utkání nám zkomplikovala neproměněná penalta. I tak bylo pořád o co hrát, ale závěr už byl z naší strany hektický. Domácí mohli skóre ještě navýšit.“

FC Viktoria Plzeň - Bohemians Praha 1905 1:2 (1:0)

• branky: 28. Vydra - 53. vlastní Chorý, 85. Köstl
  • červená karta: 81. Kadlec (Bohemians)
  • diváci: 9344

Michal Bílek (trenér Plzně): „Byl to podobný zápas, jaký jsme tady sehráli s Hradcem (porážka 1:2). Do utkání jsme dobře vstoupili. První půle byla dobrá. Bylo vidět na klucích, že to chceme za každých okolností zvládnout. Dali jsme branku, soupeře do ničeho nepustili, byli jsme nebezpeční. V první půlce nebyl žádný problém. Bohužel jako s Hradcem dostáváme hodně smolné góly. Po vyrovnávací brance jsme trošku znervózněli a pak to bylo vidět, přesnost nám chyběla. Chtěli jsme dát rozhodující branku my. Ale soupeř se dostal do vápna a dostali jsme hodně lacinou branku. Bohužel. Domácí zápasy jsou trošku jako přes kopírák. Byli jsme nebezpeční, nastřelili tyčku, pak přijde situace a dostaneme rozhodující gól. Je to nepříjemná porážka, další domácí zklamání. I kvůli fanouškům nás hrozně mrzí, že teď nepřicházejí výsledky.“

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians): „Pro nás je to samozřejmě snové vítězství, které se rodilo strašně těžce. Dobře jsme vstoupili do utkání, domácí jsme do ničeho nepouštěli. Pak jsme přestali být přesní v přechodové fázi a dostávali se pod tlak. Domácím se skvěle povedla gólová akce, to se těžko brání. První poločas jsem nebyl spokojený s ofenzivou, protože naše snažení končilo třeba 30 metrů od brány. Ve druhém poločase jsme byli aktivnější. Vyrovnali jsme se štěstím ze standardní situace. Domácí začali být nervózní, otevírali nám okénka. Hlavně druhou šanci Drchala jsme měli proměnit. Utkání bylo pořád otevřené, eskalovalo ještě červenou kartou, která nám trochu zhatila plány. V tu chvíli už remízu berete jako vítězství a nám se dokonce podařilo vyhrát! Jsem na kluky hrdý, všichni to strašně odmakali, každý tam nechal duši. Vítězství je i šťastné, trošku jsme se svezli nepohodou a křečí domácích.“

Zdroj citací: web Fortuna ligy