Nesnáší Juventus a vyšetřuje ho. Turínští fanoušci chtějí jeho hlavu

09. únor 2023
Sdílejte:
Státní zástupce, který vyšetřuje skandál Juventusu, se na starším videu vyjadřuje nepřátelsky na adresu turínského klubu. Video se teď v Itálii šíří a podněcuje konspirační teorie fanoušků.
Foto: charnsitr / Shutterstock

Na videu je turínský státní zástupce Ciro Santoriello, jeden ze tří vyšetřovatelů v kauze Prisma vedené proti Juventusu. Je z roku 2019 a Santoriello na něm na konferenci v Římě hovoří k právníkům. Státní zástupce je odborníkem na podnikové právo, účetní podvody, podvodné konkurzy. Už v roce 2016 se účetnictvím Juventusu jako vyšetřovatel zabýval.

Ve svém projevu Santoriello náhle přestane a řekne: „Dobře, jsem superfanoušek Neapole a nenávidím Juventus.“ Celý sál se směje. Někdo se zeptá: „Co je důležitější?“ Santoriello odpovídá, že obojí má stejnou váhu: jako fanouškovi mu záleží na Neapoli, jako vyšetřovatel je proti zlodějům na hřišti. Tehdy kauzu nedovedl až před soud, protože neměl dostatečně silné důkazy.

V Turíně považují za nespravedlnost už odečtení 15 bodů v aktuální sezoně, které jejich klubu uložila fotbalová federace za porušování pravidel na přestupovém trhu. Nyní má brzy začít trestní řízení: údajné účetní podvody, vystavování falešných faktur, klamání komise pro cenné papíry. Santoriello a jeho dva kolegové zpracovávají vyšetřovací spis. Video se proto rychle stalo virálním. Jak je s takovým člověkem možný spravedlivý proces, ptají se fanoušci a chtějí jeho odvolání.

Samotný klub je rezervovanější. Jeho zástupci požadují respekt v průběhu celého soudního procesu. Video se státním zástupcem bylo vytrženo z kontextu, přiznává Francesco Calvo z vedení Juventusu. Totéž však podle něj platí při interpretaci odposlechnutých telefonních hovorů, které slouží jako důkaz uměle předražených přestupů. Calvo tím možná naznačuje, jak se hodlá Juventus bránit. Právníci turínského klubu teď také zřejmě zvažují, zda požadovat přenesení řízení z Turína do Milána nebo Říma. Tím by minimálně získali nějaký čas.

Santoriello říká, že je klidný a z celé kauzy vystoupit nehodlá. Web Süddeutsche Zeitung o něm píše jako o člověku, který je známý svými ironickými poznámkami a vždy má po ruce nějaký vtípek. To, že veřejně říká, že nenávidí Juventus, je v jeho pozici samozřejmě velmi nevhodné. „Ale tak mluví v Itálii všichni včetně politiků, když se řeší fotbal. Je to naše lidová kultura,“ říká Giuseppe Santalucia, předseda sdružení italských vyšetřovatelů. „Když mluvíme o fotbale, tolerujeme slovní excesy a tóny, které bychom v jiných oblastech nepřijali," dodal.

Video, které vše spustilo.

Související články

Video: Slavný gól zadkem. Sparta popřála Hovorkovi hodně štěstí

David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr se Slavií a vítěz domácího poháru, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. I Sparta, jejímž je Hovorka odchovancem, mu popřála vše dobré.

Kde jsou rozhodčí nejpřísnější a jak je na tom Česko? Nový žebříček

Analýza vycházející ze všech prvoligových zápasů od začátku roku 2020 ukazuje, kolik karet dávají za zápas rozhodčí v jednotlivých ligách. Česko je blízko evropskému průměru.

Video: Přejel Messiho i Lukaka. Teď Hovorka předčasně končí

David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr a vítěz domácího poháru se Slavií, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. Připomeňte si, jak v roce 2019 řádil v Lize mistrů a podívejte se i na jeho rozlučku s kabinou.

Popup se zavře za 8s