Na videu je turínský státní zástupce Ciro Santoriello, jeden ze tří vyšetřovatelů v kauze Prisma vedené proti Juventusu. Je z roku 2019 a Santoriello na něm na konferenci v Římě hovoří k právníkům. Státní zástupce je odborníkem na podnikové právo, účetní podvody, podvodné konkurzy. Už v roce 2016 se účetnictvím Juventusu jako vyšetřovatel zabýval.
Ve svém projevu Santoriello náhle přestane a řekne: „Dobře, jsem superfanoušek Neapole a nenávidím Juventus.“ Celý sál se směje. Někdo se zeptá: „Co je důležitější?“ Santoriello odpovídá, že obojí má stejnou váhu: jako fanouškovi mu záleží na Neapoli, jako vyšetřovatel je proti zlodějům na hřišti. Tehdy kauzu nedovedl až před soud, protože neměl dostatečně silné důkazy.
V Turíně považují za nespravedlnost už odečtení 15 bodů v aktuální sezoně, které jejich klubu uložila fotbalová federace za porušování pravidel na přestupovém trhu. Nyní má brzy začít trestní řízení: údajné účetní podvody, vystavování falešných faktur, klamání komise pro cenné papíry. Santoriello a jeho dva kolegové zpracovávají vyšetřovací spis. Video se proto rychle stalo virálním. Jak je s takovým člověkem možný spravedlivý proces, ptají se fanoušci a chtějí jeho odvolání.
Samotný klub je rezervovanější. Jeho zástupci požadují respekt v průběhu celého soudního procesu. Video se státním zástupcem bylo vytrženo z kontextu, přiznává Francesco Calvo z vedení Juventusu. Totéž však podle něj platí při interpretaci odposlechnutých telefonních hovorů, které slouží jako důkaz uměle předražených přestupů. Calvo tím možná naznačuje, jak se hodlá Juventus bránit. Právníci turínského klubu teď také zřejmě zvažují, zda požadovat přenesení řízení z Turína do Milána nebo Říma. Tím by minimálně získali nějaký čas.
Santoriello říká, že je klidný a z celé kauzy vystoupit nehodlá. Web Süddeutsche Zeitung o něm píše jako o člověku, který je známý svými ironickými poznámkami a vždy má po ruce nějaký vtípek. To, že veřejně říká, že nenávidí Juventus, je v jeho pozici samozřejmě velmi nevhodné. „Ale tak mluví v Itálii všichni včetně politiků, když se řeší fotbal. Je to naše lidová kultura,“ říká Giuseppe Santalucia, předseda sdružení italských vyšetřovatelů. „Když mluvíme o fotbale, tolerujeme slovní excesy a tóny, které bychom v jiných oblastech nepřijali," dodal.
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.