Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Nesnáší Juventus a vyšetřuje ho. Turínští fanoušci chtějí jeho hlavu

09. únor 2023
Sdílejte:
Státní zástupce, který vyšetřuje skandál Juventusu, se na starším videu vyjadřuje nepřátelsky na adresu turínského klubu. Video se teď v Itálii šíří a podněcuje konspirační teorie fanoušků.
Foto: charnsitr / Shutterstock

Na videu je turínský státní zástupce Ciro Santoriello, jeden ze tří vyšetřovatelů v kauze Prisma vedené proti Juventusu. Je z roku 2019 a Santoriello na něm na konferenci v Římě hovoří k právníkům. Státní zástupce je odborníkem na podnikové právo, účetní podvody, podvodné konkurzy. Už v roce 2016 se účetnictvím Juventusu jako vyšetřovatel zabýval.

Ve svém projevu Santoriello náhle přestane a řekne: „Dobře, jsem superfanoušek Neapole a nenávidím Juventus.“ Celý sál se směje. Někdo se zeptá: „Co je důležitější?“ Santoriello odpovídá, že obojí má stejnou váhu: jako fanouškovi mu záleží na Neapoli, jako vyšetřovatel je proti zlodějům na hřišti. Tehdy kauzu nedovedl až před soud, protože neměl dostatečně silné důkazy.

V Turíně považují za nespravedlnost už odečtení 15 bodů v aktuální sezoně, které jejich klubu uložila fotbalová federace za porušování pravidel na přestupovém trhu. Nyní má brzy začít trestní řízení: údajné účetní podvody, vystavování falešných faktur, klamání komise pro cenné papíry. Santoriello a jeho dva kolegové zpracovávají vyšetřovací spis. Video se proto rychle stalo virálním. Jak je s takovým člověkem možný spravedlivý proces, ptají se fanoušci a chtějí jeho odvolání.

Samotný klub je rezervovanější. Jeho zástupci požadují respekt v průběhu celého soudního procesu. Video se státním zástupcem bylo vytrženo z kontextu, přiznává Francesco Calvo z vedení Juventusu. Totéž však podle něj platí při interpretaci odposlechnutých telefonních hovorů, které slouží jako důkaz uměle předražených přestupů. Calvo tím možná naznačuje, jak se hodlá Juventus bránit. Právníci turínského klubu teď také zřejmě zvažují, zda požadovat přenesení řízení z Turína do Milána nebo Říma. Tím by minimálně získali nějaký čas.

Santoriello říká, že je klidný a z celé kauzy vystoupit nehodlá. Web Süddeutsche Zeitung o něm píše jako o člověku, který je známý svými ironickými poznámkami a vždy má po ruce nějaký vtípek. To, že veřejně říká, že nenávidí Juventus, je v jeho pozici samozřejmě velmi nevhodné. „Ale tak mluví v Itálii všichni včetně politiků, když se řeší fotbal. Je to naše lidová kultura,“ říká Giuseppe Santalucia, předseda sdružení italských vyšetřovatelů. „Když mluvíme o fotbale, tolerujeme slovní excesy a tóny, které bychom v jiných oblastech nepřijali," dodal.

Video, které vše spustilo.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s