Moldavsko očekává proruský převrat. Srbští fanoušci dostali zákaz

15. únor 2023
Sdílejte:
Zápas konferenční ligy mezi Tiraspolem a Partizanem bude bez diváků, protože se moldavská vláda na základě zpráv od tajných služeb obávala provokací, které měly vést k protivládním protestům. Za vším má být Rusko, které má k srbskému fotbalu blízko.
Fanoušci Partizanu Bělehrad. Ilustrační snímek.Foto: ToskanaINC / Shutterstock

Moldavsko zakázalo fanouškům Partizanu Bělehrad, kteří se chystali na čtvrteční zápas play-off Evropské konferenční ligy proti Sheriffu Tiraspol, vstup do země.

Spolu s nimi měla podle informací tajných služeb totiž přicestovat skupina provokatérů, kteří měli za úkol rozdmýchat protivládní protesty a nasměrovat tak zemi ke státnímu převratu. Moldavská fotbalová federace následně oznámila, že se utkání odehraje kompletně bez diváků.

Už v pondělí nebyla na doporučení tajných služeb vpuštěna do Moldavska skupina fanoušků Partizanu, kteří přiletěli na kišiněvské letiště. Byli zadrženi v tranzitním prostoru a následně nuceni vrátit se zpět do Srbska.

Ten samý den vystoupila moldavská prezidentka Maia Sandu a obvinila Rusko z plánování převratu, ke kterému měly vést protesty rozdmýchané právě zahraničními provokatéry ze Srbska, Černé Hory, Ruska a Běloruska.

Protesty měly mít za cíl pád proevropsky orientované vlády. Ta by byla nahrazena loutkovým režimem, který by Rusku poskytl podporu v jeho válce na Ukrajině a zároveň by zabrzdil cestu země směrem k Evropské unii. Do jisté míry by tedy šlo o opakování scénáře, který předcházel ukrajinskému Majdanu na přelomu let 2013 a 2014.

Je symbolické, že jako prostředek pro příjezd sabotérů do země měl být využit fotbalový zápas s účastí Partizanu. Oba bělehradské kluby (Partizan i Crvena Zvezda) jsou s politikou, armádou, tajnými službami i organizovaným zločinem spojeny doslova pupeční šňůrou.

Partizan byl založen armádními důstojníky, Crvena Zvezda byla pro změnu podporovaná tajnou policií a ministerstvem vnitra a oba kluby hrály aktivní roli v konfliktech a kauzách napříč historií Jugoslávie i Srbska. Podrobně jsme o tom psali už dřív v textu Armáda, gangy, politika. Partizan je Srbsko v kostce.

Mírové turné s ruskou pachutí. Vedení Dynama Kyjev mělo blízko k Putinovi

Kontroverzní minulost pronásleduje nejslavnější ukrajinský klub na jeho turné za mír. Varšavští ultras zápas Dynama Kyjev bojkotovali kvůli vřelým vztahům majitelů s mužem, který má blízko ke Kremlu.

Přečíst

Moldavsko má ještě jeden důvod obávat se důsledků války na Ukrajině, a to jsou ruské jednotky dlouhodobě přítomné v separatistickém Podněstří. To se po rozpadu Sovětského svazu oddělilo od Moldavska právě díky ruské vojenské podpoře a od té doby pro stát představuje prakticky permanentní riziko.

I proto se utkání, kde jako domácí tým vystupuje Šeriff Tiraspol, musí v letošní sezoně hrát na „neutrální“ půdě v Kišiněvě, byť loňskou sezonu Ligy mistrů ještě mohl v klidu odehrát v Tiraspolu. Po ruské invazi na Ukrajinu je ale Podněstří příliš blízko válečné frontě, geograficky i ideologicky.

S protivládními protesty se Moldavsko potýká od června loňského roku, kdy jejich první vlna vypukla v reakci na oficiální udělení statusu kandidátské země EU. Záminkou byl strach z údajného zdražování energií, částečně podpořený tehdy ještě relativně čerstvou invazí Ruska na Ukrajinu.

V čele opozičních protestů stojí Moskvou podporovaný oligarcha Ilan Shor. Jeho profil odpovídá modelu známému snad ze všech koutů světa – propojuje byznys, politiku, média a… fotbal. Shor je totiž mimo jiné majitelem FC Milsami Orhei – klubu z města, kde mezi lety 2015 a 2019 starostoval.

Shor nahradil v roli hlavního Ruskem podporovaného trojského koně bývalého prezidenta Igora Dodona, který v prezidentských volbách v roce 2020 prohrál právě s prozápadně orientovanou někdejší premiérkou Sandu.

Srbsko je dlouhodobým partnerem Ruska a není proto překvapením, že i tamní fotbal má v Rusku kontakty. Děje se tak jak na oficiální úrovni, kdy Gazprom je hlavním sponzorem Crvene Zvezdy, která i kvůli tomu navzdory zákazu dál hraje přátelské zápasy se Zenitem Petrohrad, tak na úrovni fanouškovské - Partizan plus CSKA, Crvena Zvezda plus Spartak.

Srbský nacionalismus promítnutý do fotbalu pak vyvolává i další skandály. Během nedávno skončeného mistrovství světa například FIFA řešila stížnost na vlajku vyvěšenou v šatně srbského týmu, která ukazovala obrys země včetně území Kosova, které je od roku 2008 oficiálně nezávislé.

FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s