Získejte mikinu Puma zdarma k ročnímu předplatnému webu

První gól rozhodne. Ve druhém semifinále to platí víc než jindy

14. prosinec 2022
Sdílejte:
Středeční semifinále v Kataru proti sobě staví jedno z největších překvapení historie světových šampionátů a obhájce titulu. I tak se dá čekat vyrovnaná bitva. Vysvětlíme vám proč.
Kdo to vychytá?Foto: Profimedia

„Žijeme sen a nechceme se probudit.“

I když jste asi správně uhodli, že jde o slova z marockých úst, tak je stejně tak možné, že by je mohl říct někdo z francouzského týmu.

Ale pojďme postupně.

Jsou z úst záložníka Sufjána Búfála a jsou jednoduše k pochopení – Maroko v semifinále nikdo nečekal a je prvním africkým a zároveň arabským týmem mezi nejlepší světovou čtyřkou.

„Je to tak neuvěřitelné, že už nemám slov. Na semifinále jsme se nadřeli, ale ještě není konec. Mám husí kůži, když o tom mluvím,“ řekl Búfál pro beIn Sports.

I Francie dál žije svůj sen. Může být prvním úspěšným obhájcem od roku 1962, kdy se to povedlo Brazílii. A může přidat svůj třetí titul mistra světa (dosud 1998 a 2018) a zároveň být nejúspěšnější reprezentací 21. století. Nikdo v něm zatím dva tituly mistra světa nezískal (Francie byla navíc druhá v roce 2006).

Mezi poslední čtyřkou na mistrovství světa je Francie posedmé. První tři prohrála, pak ale v letech 1998 (Chorvatsko 2:1), 2006 (Portugalsko 1:0) a 2018 (Belgie 1:0) vždy uspěla.

Před šampionátem se řešila absence Karima Benzemy nebo Christophera Nkunkua. Teď si na ně nikdo nevzpomene. Francie má i bez nich v ofenzivě údernou dvojici. Kylian Mbappé v Kataru ukazuje, že už je asi nejlepším hráčem světa. Dáte mu jen chvíli místo na levém rohu vápna a je z toho gól. V Kataru už jich má pět.

Kdo postoupí do finále?

A když proti Anglii ve čtvrtfinále neměl úplně svůj den, nastal čas jednoho z nejspolehlivějších střelců historie. Olivier Giroud si střelecky vynahrazuje minulé mistrovství světa, kdy hrál všechny zápasy, ale nedal ani gól. I tak Francii pomohl k titulu. V Kataru chce pomoct k úspěšné obhajobě, už dal čtyři góly, naposledy poslal domů Anglii, překonal Thierryho Henryho a je nejlepším střelcem francouzské reprezentace všech dob (53 gólů).

Třetím střelcem do party býval Antoine Griezmann. Z něho je ale v Kataru spíš záložník, který hraje dopředu i dozadu. Gól zatím na MS 2022 nedal, místo toho má tři asistence, ve čtvrtfinále byl u obou branek a i on sklízí za své výkony chválu od expertů.

Maroko je největším překvapením turnaje. V Kataru má jako jediný arabský tým ve hře výhodu domácího prostředí. A k tomu skvěle organizovanou hru s jasným heslem safety first. A funguje to, gól Maročané nedostali od Chorvatska, Belgie, Španělska, ani Portugalska a tak jim na cestě mezi nejlepších osm stačilo pět vstřelených gólů. Nebezpeční jsou při bleskových přechodech do útoku a pozornost si získali třeba i schopností s chladnou hlavou kombinovat nebezpečně blízko vlastní branky.

Vrásky Maročanům dělá zdraví některých klíčových obránců. Kapitán Romain Saís odstoupil ve čtvrtfinále po hodině hry kvůli problémům se stehnem. Na konci základní hrací doby v osmifinále šli ze hry Najíf Adžuird a Nussajír Mazráví, kteří ve čtvrtfinále nehráli. Jejich účast v semifinále je nejistá.

Francie a Maroko spolu na mistrovství světa ještě nehrály. Naposledy se potkaly v přátelském zápase v roce 2007, který skončil 2:2. Vyhrocenější než z pohledu fotbalové historie může zápas být z pohledu společné minulosti obou zemí.

Francie spolu se Španělskem Maroko kolonizovala. Ve Francii tak žije spousta Maročanů a týká se to třeba i trenéra Valída Radžradžuího. 47letý kouč se narodil ve Francii a hráčskou kariéru také strávil většinou ve francouzských klubech, už jako obránce ale reprezentoval zemi svých rodičů Maroko. „Každý Maročan je Maročanem a nezáleží na tom, kde se narodil,“ řekl po úspěšném osmifinále se Španělskem. Teď Maroko touží vyřadit i druhou zemi, která nad ním ještě na začátku 50. let 20. století držela nadvládu.

Pohled taktického experta FC Vojtěcha Mrklase

Po vypadnutí Anglie s Brazílií je teď výběr Didiera Deschampse největším favoritem na celkové vítězství. Aby se ale dostal do finále, musí porazit jeden z takticky nejlépe disciplinovaných souborů na turnaji.

Maročané mají excelentní nižší střední blok s perfektně secvičeným bráněním. Tentokrát ale narazí na soupeře, jehož obléhání je nejen dostatečně dobře strukturované (na rozdíl od Portugalska), ale také využívá elitní individuální kvality, rozložené po celém hřišti (na rozdíl od Španělska), obzvláště pak ve finální fázi.

Naopak výhodou pro Maroko tentokrát může být menší aktivita Francouzů v presinku, která jim umožní mnohem delší fáze držení míče než třeba proti Španělům. V utkání se budou jejich střemhlavé útoky převážně přes kraje hřiště střídat s delšími pasážemi francouzského obléhání. Teoreticky jsou obě tyto fáze pro Maročany výhodné.

V bránění v bloku jsou jedničky a na balonu se mohou spolehnout na svá šikovná křídla Ziyecha s Búfálem, stejně jako na těžko bránitelné náběhy krajních beků a středních záložníků. Francouzi jsou ale, jak už bylo řečeno, něco trochu jiného, než dosud potkali. Jsou organizovaní směrem dozadu a nevadí jim bránit klidně níž a spoléhat se na brejky a o jejich individuální kvalitě vepředu už jsme mluvili.

I tak je možné, že se Maročanům podaří udeřit jako první, což je pro průběh zápasu klíčové. Pokud by totiž naopak skórovali první Francouzi, dostane se Maroko do situace, kterou zatím na šampionátu nezažilo a je velká otázka, jak by si dovedli poradit s následnou francouzskou defenzivou a případnými brejky.

Cesta do semifinále

Čtvrtfinále

  • Francie – Anglie 2:1 (17' Tchouaméni, 78' Giroud - 53' Kane)
  • Maroko – Portugalsko 1:0 (42' Nasírí)

Osmifinále

  • Francie – Polsko 3:1 (74', 90+1' Mbappé 44' Giroud - 90+9' Lewandowski)
  • Maroko - Španělsko 0:0 a 3:0 na penalty

Skupiny

  • Francie – Austrálie 4:1 (32', 72' Giroud 27' Rabiot, 68' Mbappé - 9' Goodwin)
  • Maroko - Chorvatsko 0:0
  • Francie – Dánsko 2:1 (61', 86' Mbappé - 68' A. Christensen)
  • Maroko – Belgie 2:0 (3' Saïss, 90+2' Abúchlál)
  • Francie – Tunisko 0:1 (58' Chazrí)
  • Maroko – Kanada 2:1 (4' Zíjáš, 23' Nasírí - 40' Akird vlastní)

Kdy budeme znát mistra světa?

V sobotu 17. prosince od 16 hodin se hraje o bronz, v neděli 18. prosince také od 16 hodin o 22. titul mistra světa.


Související články

Z Ligy národů na mistrovství světa? Je třeba vyhrát skupinu

Liga národů nejsou jen nablýskanější přáteláky. Když se povede, může sloužit jako pojistka baráže na MS 2026.

Reprezentace

České trápení, anglický reparát a další sázkařské tipy z Ligy národů

Program Ligy národů přináší spoustu atraktivních zápasů. Z nich jsme si pro naši analýzu vybrali čtyři. V hlavní roli bude český nároďák.

Sázkařský koutek

Jaroslav Hřebík: Čeští reprezentanti rozhodně mají na lepší fotbal

Kde nám ujel vlak? A proč bychom se při výchově hráčů měli zaměřit především na hru bez míče? Jaroslav Hřebík ve velkém rozhovoru s FC analyzuje český fotbal.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s