Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Maroko pod lupou. Tahle taktika z něj udělala první africký tým v semifinále

12. prosinec 2022
Sdílejte:
Pevný blok ale i riskantní rozehrávka. Maroko zatím překvapuje celý svět díky totální disciplinovanosti i díky tomu, že zatím nebylo v situaci, kdy musí samo tvořit. Tady je taktický rozbor hry, která ho dostala mezi nejlepší světovou čtyřku.
Největší překvapení v Kataru před čtvrtfinále s Portugalskem.Foto: Profimedia

Nižší střední blok Maroka je exkluzivní. Rozestavení 4-1-4-1 se čtveřicí hráčů, kteří vyplňují střed hřiště a s křídly v meziprostorech a při přesunech zónově v krajích. K tomu vše dělají s masivní intenzitou a relativně vysokou defenzivní linií.

Tým začíná bránit kolem půlky, kde se zformuje do velmi propracovaného a aktivního bloku. Ten je postaven na okamžitém napadání a dostupování všech záložníků soupeře, jakmile získají balon. Tohle dostupování vlastně funguje jako čtyřúhelníková past.

Foto: Vojtěch Mrklas

Maroko hraje relativně vysokou defenzivní řadu, blok je velmi kompaktní a jakákoliv nahrávka do vyznačených čtyřúhelníků je riskantní. Navíc při přijetí míče okamžitě ze všech stran přichází sklapnutí pasti. Záložní čtveřice k tomu místy napadá hráče na míči a zvyšuje nervozitu.

Samozřejmě existují způsoby, jak blok částečně narušit. Španělé třeba využili výpad Ounahiho, nahráli na Pedriho (levý interior), který měl trochu víc času a následně se přes náběh z křídla dostali za obranu. Ve vápně jim ale chyběla větší prezence, která by využila centru.

Náběhy za obranu jsou obecně relativně dobrý způsob jak blok manipulovat. Nepříliš efektivní jsou ale delší míče na kraje, které zkoušelo Portugalsko ze středu. Obrana se jednoduše přeskupí. Efektivnější je otočení strany hřiště, které může způsobit izolaci krajního hráče a beka.

Marocký blok je ale relativně široký. Křídla jsou postavena tak, že se velmi brzy mohou dostat na pomoc bekovi a opět krajního hráče přečíslit, i když dojde k otočení strany hřiště. Obětována je tím částečně jejich schopnost jít při brejcích za obranu, ale to Maroko nepotřebuje.

Tým totiž po zisku míče využívá elitní techniku obou křídel a dovednosti útočníka En-Nesjrího, aby udržel balon do náběhů krajních beků, nebo interiorů (Amallah/Ounahi). Křídla tak jsou spíše zdrojem kreativity, než že by sama byla přímou útočnou hrozbou.

Kdo ovládne Katar?

Co se týče hry na míči, je nutné zmínit nejzajímavější prvek marocké hry, který celému hernímu systému dodává jeho charakteristickou tvář. Tím je úžasně odvážná rozehrávka od brankáře. Na turnaji už nezbyl jediný tým, který by přitom dokázal s tímto prvkem něco reálně udělat!

Ani jeden ze zbývajících týmů na turnaji nemá k dispozici aktivní a strukturovaný presink, který by dokázal Maročany v jejich snahách hrát odzadu ohrozit. Je tedy pravděpodobné, že ve zbývajících dvou utkáních budou držet míč víc, než proti Španělům a Portugalcům.

Ani Španělé s nejlepším presinkem na turnaji si nedovedli zcela poradit s marockou rozehrávkou. Severoafrický tým totiž kombinoval famózní rozehrávku a klid brankáře Bunúa s technickou excelencí svých hráčů a jednoduchou strukturou. Hlavní je ale odhodlanost a sebevědomí.

Pojďme si to tedy shrnout. Francie proti sobě má v semifinále tým (hraje se ve středu večer), který měl doposud prakticky neproniknutelnou obranu, dokáže rozehrávat od brankáře a má celkem jasnou představu o tom, co chce dělat na míči. Teď však přijde to ale.

Slzy z Kataru. Velké týmy poslaly domů staré bolístky

Mistrovství světa graduje. Čtvrtfinále na 22. mundialu psalo historické příběhy a rýpalo se ve stále živých a bolavých ranách Angličanů a Brazilců.

Přečíst

Maročané zatím na turnaji nikdy nedostali první gól. Jejich pasivní přístup k zápasům, kdy na sebe nechají soupeře nalézt a aktivují blok až od půlky je ideální, pokud nutně nepotřebujete skórovat. Je velká otázka, jak by tým reagoval, kdyby musel zápas dotahovat. V Kataru se mu to zatím nestalo, jediný gól dostal v zápase s Kanadou, když už vedl 2:0.

I proti tomu nejlepšímu bloku je možné se prosadit. Španělé v prvním poločase byli takřka dokonale odzbrojeni, marocká obrana ale i tak nezachytila náběh Asensia, který ve velké šanci trefil boční síť. Portugalci zase už v první desetiminutovce malém skórovali ze standardky.

Stejně tak i nejlepší rozehrávka může selhat, zvlášť když je tak riskantní jako ta marocká, a soupeř to může potrestat.

Věřím tomu, že ve zbývajících dvou zápasech se ještě ukáže, že turnaje nevyhrává pouze defenziva, ale tým musí také umět reagovat na negativní průběh utkání.

Ale třeba to tak nebude. Pokud totiž bude marocký blok fungovat stejně dobře i dál, soupeři nepromění své náznaky šancí a neporadí si se specifickým stylem útočení, je klidně možné, že se v Kataru zrodí snad největší překvapení mezinárodního fotbalu všech dob.


Text původně vyšel jako vlákno na twitterovém účtu autora.

FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář

Video: VAR posvětil krále střelců. Ptáme se: byl Jurečka v ofsajdu?

Václav Jurečka dal v posledním kole dva góly Mladé Boleslavi a obhájil tak korunu pro krále ligových střelců. Obě branky přezkoumával delší dobu VAR a nezrušil je. Jak byste rozhodli vy?

Česká liga
Aktualizováno
Popup se zavře za 8s