Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

FIFA chystá revoluci. Infantino slibuje rovné odměny pro mužské a ženské mistrovství světa

19. březen 2023
Sdílejte:
Už na letošním šampionátu žen odměny vzrostou o 300 %, stále však budou jen třetinové oproti mužským. Změnit se to má za další čtyři roky, k čemuž mají pomoci i výrazně větší peníze za televizní práva.
Američanky slaví vítězství na MS 2019. V boji za rovné odměny patří k pionýrkám.Foto: Jose Breton- Pics Action / Shutterstock

Na letošním mistrovství světa ve fotbale žen zásadně vzrostou odměny (prize money) pro zúčastněné týmy, a to na celkových 150 milionů dolarů (zhruba 3,4 miliardy korun). Je to o 300 % víc než v roce 2019, ale stále jen asi třetina ze 440 milionů dolarů, které dostali muži v Kataru 2022. Část z bonusů mají nově dostávat i přímo hráčky a následně i hráči.

Oznámil to šéf FIFA Gianni Infantino na konci volebního summitu FIFA ve Rwandě, který proběhl tento týden a kde byl kromě jiného Infantino potvrzen ve funkci na další čtyři roky a kde se také rozhodlo o definitivním hracím modelu pro příští mistrovství světa mužů v roce 2026.

MS 2023 žen se hraje v červnu a červenci v Austrálii a na Novém Zélandu a poprvé se ho účastní 32 týmů, když došlo k rozšíření z předchozích 24 účastníků. Česko se bohužel opět nekvalifikovalo. A je to škoda i kvůli zmíněným bonusům, které jsou desetinásobné oproti šampionátu z roku 2015. A rychlý nárůst má pokračovat, když Infantino chce stejné odměny pro mužské a ženské MS už od následujících šampionátů – mužského v roce 2026 a ženského v roce 2027.

Infantino se zároveň opřel do televizních společností, které podle něj nabízejí příliš málo za televizní práva ženského mistrovství. Uvedl, že FIFA neprodá vysílací práva na turnaj v Austrálii a na Novém Zélandu za ceny, které jsou v současné době nabízeny. „Ženy si zaslouží mnohem, mnohem víc a my jsme tu od toho, abychom za ně a s nimi bojovali,“ cituje šéfa FIFA web americké televizní společnosti ESPN. Podle něj za práva na ženský turnaj nabídly až stokrát méně než za mužský turnaj.

Infantino uvedl, že ženský reprezentační fotbal má o 20 až 50 % méně diváků. „Tak nám nabídněte o 20 % méně, o 50 % méně. Ale ne o 100 % méně,“ prohlásil v závěrečné řeči na summitu ve Rwandě.

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

FIFA chce rovným odměňováním mužských a ženských reprezentací navázat na některé národní asociace, které už dřív rozhodly o stejných odměnách pro mužskou a ženskou reprezentaci. Jde třeba o Anglii, Austrálii, Brazílii, Irsko, Norsko, USA nebo Wales. Také v Německu se od úspěšného mistrovství Evropy žen 2022 diskutuje o současném stavu, kdy národní týmy mužů a žen dostávají různé prémie. V Česku se o tom zatím veřejně nediskutuje.

Například ve zmíněném Walesu rovného odměňování dosáhly tím, že ženám peníze zvýšily a mužské reprezentaci naopak odměny klesly. Mužský tým souhlasil se snížením prémií o čtvrtinu. Třeba je to do budoucna cesta i pro FIFA, pokud by nedokázala od televizních společností a sponzorů získat podstatně víc peněz za ženský šampionát.

Infantino také hráčkám a realizačním týmům od letošního mistrovství světa slibuje stejné podmínky, jaké měly mužské týmy v Kataru. Pod tím si lze představit například podobnou úroveň ubytování a celkového zázemí pro reprezentace.

Za rovnost odměn a podmínek na šampionátech dlouhodobě lobbuje hráčská asociace FIFPRO, která k narovnání FIFA vyzvala naposledy loni v říjnu. Pokrok teď vítá a doufá, že brzy skutečně dojde i k úplnému srovnání prize money.


Text vznikl v rámci projektu Girl Power, kde se snažíme upozornit na ženský fotbal. Na hru samotnou, ale i na její společenský přesah. Partnery Girl Power jsou výrobce sportovního oblečení, vybavení a obuvi PumaHeroine, magazín o hrdinkách cílící na ženské publikum.

Související články

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Další stanice Liga mistrů. Priske Spartu pořád zlepšuje

Obhajobě titulu položila Sparta lepší základy v prvních poločasech, jejím fanouškům pokazil oslavy tvrdý zákrok policie a Zlín už se možná v lize kalibrované čáry nedočká.

Glosář

Bundesligová tečka: Legendární Leverkusen, nováček do Evropy a záchrana na poslední chvíli

Bayer Leverkusen je definitivně neporaženým mistrem, Stuttgart s Hoffenheimem sestřelily Bayern na třetí místo, Heidenheim míří do Evropy a v Berlíně se bude Bundesliga hrát i příští sezonu. To nejdůležitější z posledního bundesligového kola přináší další díl seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s