FIFA chystá revoluci. Infantino slibuje rovné odměny pro mužské a ženské mistrovství světa

19. březen 2023
Sdílejte:
Už na letošním šampionátu žen odměny vzrostou o 300 %, stále však budou jen třetinové oproti mužským. Změnit se to má za další čtyři roky, k čemuž mají pomoci i výrazně větší peníze za televizní práva.
Američanky slaví vítězství na MS 2019. V boji za rovné odměny patří k pionýrkám.Foto: Jose Breton- Pics Action / Shutterstock

Na letošním mistrovství světa ve fotbale žen zásadně vzrostou odměny (prize money) pro zúčastněné týmy, a to na celkových 150 milionů dolarů (zhruba 3,4 miliardy korun). Je to o 300 % víc než v roce 2019, ale stále jen asi třetina ze 440 milionů dolarů, které dostali muži v Kataru 2022. Část z bonusů mají nově dostávat i přímo hráčky a následně i hráči.

Oznámil to šéf FIFA Gianni Infantino na konci volebního summitu FIFA ve Rwandě, který proběhl tento týden a kde byl kromě jiného Infantino potvrzen ve funkci na další čtyři roky a kde se také rozhodlo o definitivním hracím modelu pro příští mistrovství světa mužů v roce 2026.

MS 2023 žen se hraje v červnu a červenci v Austrálii a na Novém Zélandu a poprvé se ho účastní 32 týmů, když došlo k rozšíření z předchozích 24 účastníků. Česko se bohužel opět nekvalifikovalo. A je to škoda i kvůli zmíněným bonusům, které jsou desetinásobné oproti šampionátu z roku 2015. A rychlý nárůst má pokračovat, když Infantino chce stejné odměny pro mužské a ženské MS už od následujících šampionátů – mužského v roce 2026 a ženského v roce 2027.

Infantino se zároveň opřel do televizních společností, které podle něj nabízejí příliš málo za televizní práva ženského mistrovství. Uvedl, že FIFA neprodá vysílací práva na turnaj v Austrálii a na Novém Zélandu za ceny, které jsou v současné době nabízeny. „Ženy si zaslouží mnohem, mnohem víc a my jsme tu od toho, abychom za ně a s nimi bojovali,“ cituje šéfa FIFA web americké televizní společnosti ESPN. Podle něj za práva na ženský turnaj nabídly až stokrát méně než za mužský turnaj.

Infantino uvedl, že ženský reprezentační fotbal má o 20 až 50 % méně diváků. „Tak nám nabídněte o 20 % méně, o 50 % méně. Ale ne o 100 % méně,“ prohlásil v závěrečné řeči na summitu ve Rwandě.

Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

      To chci!

      FIFA chce rovným odměňováním mužských a ženských reprezentací navázat na některé národní asociace, které už dřív rozhodly o stejných odměnách pro mužskou a ženskou reprezentaci. Jde třeba o Anglii, Austrálii, Brazílii, Irsko, Norsko, USA nebo Wales. Také v Německu se od úspěšného mistrovství Evropy žen 2022 diskutuje o současném stavu, kdy národní týmy mužů a žen dostávají různé prémie. V Česku se o tom zatím veřejně nediskutuje.

      Například ve zmíněném Walesu rovného odměňování dosáhly tím, že ženám peníze zvýšily a mužské reprezentaci naopak odměny klesly. Mužský tým souhlasil se snížením prémií o čtvrtinu. Třeba je to do budoucna cesta i pro FIFA, pokud by nedokázala od televizních společností a sponzorů získat podstatně víc peněz za ženský šampionát.

      Infantino také hráčkám a realizačním týmům od letošního mistrovství světa slibuje stejné podmínky, jaké měly mužské týmy v Kataru. Pod tím si lze představit například podobnou úroveň ubytování a celkového zázemí pro reprezentace.

      Za rovnost odměn a podmínek na šampionátech dlouhodobě lobbuje hráčská asociace FIFPRO, která k narovnání FIFA vyzvala naposledy loni v říjnu. Pokrok teď vítá a doufá, že brzy skutečně dojde i k úplnému srovnání prize money.


      Text vznikl v rámci projektu Girl Power, kde se snažíme upozornit na ženský fotbal. Na hru samotnou, ale i na její společenský přesah. Partnery Girl Power jsou výrobce sportovního oblečení, vybavení a obuvi PumaHeroine, magazín o hrdinkách cílící na ženské publikum.

      Související články

      Video: Slavný gól zadkem. Sparta popřála Hovorkovi hodně štěstí

      David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr se Slavií a vítěz domácího poháru, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. I Sparta, jejímž je Hovorka odchovancem, mu popřála vše dobré.

      Kde jsou rozhodčí nejpřísnější a jak je na tom Česko? Nový žebříček

      Analýza vycházející ze všech prvoligových zápasů od začátku roku 2020 ukazuje, kolik karet dávají za zápas rozhodčí v jednotlivých ligách. Česko je blízko evropskému průměru.

      Video: Přejel Messiho i Lukaka. Teď Hovorka předčasně končí

      David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr a vítěz domácího poháru se Slavií, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. Připomeňte si, jak v roce 2019 řádil v Lize mistrů a podívejte se i na jeho rozlučku s kabinou.

      Popup se zavře za 8s