Ženy dostanou stejně. Velšský fotbal zavádí rovné prémie

19. leden 2023
Sdílejte:
Mužská reprezentace Walesu dostane v případě úspěchu nově o 25 % míň, ženská naopak o 25 % víc. Velšané následují další státy, kde už rovné prémie zavedly dřív.
Velšské reprezentantky se radují.Foto: Influential Photography / Shutterstock

Fotbalová asociace Walesu bude na příště vyplácet stejné prémie mužským i ženským národním týmům. Podle zástupců velšského fotbalu bude dohoda zatím platit do mistrovství světa mužů v roce 2026 a mistrovství světa žen v roce 2027.

„Doufáme, že to umožní budoucím generacím chlapců a dívek vidět, že jsou si ve velšském mezinárodním fotbale rovni, což je důležité i pro celou společnost,“ uvedla velšská asociace.

Mužský tým souhlasil se snížením prémií o čtvrtinu, aby svazu v jeho rozhodnutí finančně pomohl. Ženám naopak prémie o čtvrtinu rostou, píše list Guardian.

Pro velšskou ženskou reprezentaci je to zvýšená motivace k prvnímu velkému úspěchu, když se podobně jako ta česká dosud nekvalifikovala na žádný velký turnaj. S Češkami mají podobný osud, když je od úspěšné kvalifikace dělil jeden barážový zápas se Švýcarskem. Česká reprezentace ho v roce 2021 prohrála v Thunu až na penalty a na Euro 2022 do Anglie tak jely Švýcarky. Velšanky zasel loni v říjnu prohrály rozhodující zápas o letošní mistrovství světa ve Švýcarsku po prodloužení.

Mužskou reprezentaci Walesu letos čeká kvalifikace na Euro 2024. Po mistrovství Evropy hraném v roce 2021 a mistrovství světa 2022 by to byl třetí velký turnaj v řadě.

Nedávno zavedly systémy rovného odměňování pro své národní týmy i další fotbalové země, jako je Anglie, Austrálie, Brazílie, Irsko, Norsko nebo USA. Také v Německu se od úspěšného mistrovství Evropy žen 2022 diskutuje o současném stavu, kdy národní týmy mužů a žen dostávají různé prémie, uvádí Kicker. V Česku se o tom zatím veřejně nediskutuje.


Související články

Plus, nebo minus? Slávistické posily pod lupou, ohodnoťte je

Česká liga je zpět, o víkendu se po víc jak dvouměsíční pauze odehraje 17. kolo. Slavia začíná v neděli proti Jablonci a na jaro, během kterého bude chtít získat pátý titul za posledních sedm let, si přivedla pět výrazných posil. Představíme vám je a vy je můžete ohodnotit.

Slavia

Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa.

Podcast

Video: Čistý, hrajeme. Gól pohledem rozhodčího

Jak to vypadá, když pískáte v zápase před sedmi tisíci lidmi? Koukněte se na video z kamery, kterou na sobě měl rozhodčí ve sparťanské generálce na ligu.

Zábava
Popup se zavře za 8s