Ženy dostanou stejně. Velšský fotbal zavádí rovné prémie

19. leden 2023
Sdílejte:
Mužská reprezentace Walesu dostane v případě úspěchu nově o 25 % míň, ženská naopak o 25 % víc. Velšané následují další státy, kde už rovné prémie zavedly dřív.
Velšské reprezentantky se radují.Foto: Influential Photography / Shutterstock

Fotbalová asociace Walesu bude na příště vyplácet stejné prémie mužským i ženským národním týmům. Podle zástupců velšského fotbalu bude dohoda zatím platit do mistrovství světa mužů v roce 2026 a mistrovství světa žen v roce 2027.

„Doufáme, že to umožní budoucím generacím chlapců a dívek vidět, že jsou si ve velšském mezinárodním fotbale rovni, což je důležité i pro celou společnost,“ uvedla velšská asociace.

Mužský tým souhlasil se snížením prémií o čtvrtinu, aby svazu v jeho rozhodnutí finančně pomohl. Ženám naopak prémie o čtvrtinu rostou, píše list Guardian.

Pro velšskou ženskou reprezentaci je to zvýšená motivace k prvnímu velkému úspěchu, když se podobně jako ta česká dosud nekvalifikovala na žádný velký turnaj. S Češkami mají podobný osud, když je od úspěšné kvalifikace dělil jeden barážový zápas se Švýcarskem. Česká reprezentace ho v roce 2021 prohrála v Thunu až na penalty a na Euro 2022 do Anglie tak jely Švýcarky. Velšanky zasel loni v říjnu prohrály rozhodující zápas o letošní mistrovství světa ve Švýcarsku po prodloužení.

Mužskou reprezentaci Walesu letos čeká kvalifikace na Euro 2024. Po mistrovství Evropy hraném v roce 2021 a mistrovství světa 2022 by to byl třetí velký turnaj v řadě.

Nedávno zavedly systémy rovného odměňování pro své národní týmy i další fotbalové země, jako je Anglie, Austrálie, Brazílie, Irsko, Norsko nebo USA. Také v Německu se od úspěšného mistrovství Evropy žen 2022 diskutuje o současném stavu, kdy národní týmy mužů a žen dostávají různé prémie, uvádí Kicker. V Česku se o tom zatím veřejně nediskutuje.


Související články

Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

Anketa

Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

Zprávy

Video: Stříbrnou nechci. Mourinho hodil medaili na tribunu

Prohrál své první finále a ze stříbra neměl žádnou radost. Tak ji udělal mladému fanouškovi v Budapešti, kde se zápas o vítězství v Evropské lize hrál.

Zábava
Popup se zavře za 8s