Ženy dostanou stejně. Velšský fotbal zavádí rovné prémie

19. leden 2023
Sdílejte:
Mužská reprezentace Walesu dostane v případě úspěchu nově o 25 % míň, ženská naopak o 25 % víc. Velšané následují další státy, kde už rovné prémie zavedly dřív.
Velšské reprezentantky se radují.Foto: Influential Photography / Shutterstock

Fotbalová asociace Walesu bude na příště vyplácet stejné prémie mužským i ženským národním týmům. Podle zástupců velšského fotbalu bude dohoda zatím platit do mistrovství světa mužů v roce 2026 a mistrovství světa žen v roce 2027.

„Doufáme, že to umožní budoucím generacím chlapců a dívek vidět, že jsou si ve velšském mezinárodním fotbale rovni, což je důležité i pro celou společnost,“ uvedla velšská asociace.

Mužský tým souhlasil se snížením prémií o čtvrtinu, aby svazu v jeho rozhodnutí finančně pomohl. Ženám naopak prémie o čtvrtinu rostou, píše list Guardian.

Pro velšskou ženskou reprezentaci je to zvýšená motivace k prvnímu velkému úspěchu, když se podobně jako ta česká dosud nekvalifikovala na žádný velký turnaj. S Češkami mají podobný osud, když je od úspěšné kvalifikace dělil jeden barážový zápas se Švýcarskem. Česká reprezentace ho v roce 2021 prohrála v Thunu až na penalty a na Euro 2022 do Anglie tak jely Švýcarky. Velšanky zasel loni v říjnu prohrály rozhodující zápas o letošní mistrovství světa ve Švýcarsku po prodloužení.

Mužskou reprezentaci Walesu letos čeká kvalifikace na Euro 2024. Po mistrovství Evropy hraném v roce 2021 a mistrovství světa 2022 by to byl třetí velký turnaj v řadě.

Nedávno zavedly systémy rovného odměňování pro své národní týmy i další fotbalové země, jako je Anglie, Austrálie, Brazílie, Irsko, Norsko nebo USA. Také v Německu se od úspěšného mistrovství Evropy žen 2022 diskutuje o současném stavu, kdy národní týmy mužů a žen dostávají různé prémie, uvádí Kicker. V Česku se o tom zatím veřejně nediskutuje.


Související články

Video: Dal gól z půlky a nevěděl kde slavit. Ve Skotsku si vzpomněli na Schicka

Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě. Od půlící čáry. Slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.

Zábava

Zemřel František Cipro. Muž, který Slavii vrátil titul

Ve věku 75 let zemřel František Cipro.

Slavia

Kdo vyhraje Ligu mistrů? A odejde Guardiola ze City bez ní?

Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?

Otázka týdne
Popup se zavře za 8s