Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Česká trenérka s dějinným úkolem i sparťanka v bráně Jamajky. Manuál ke startujícímu šampionátu

19. červenec 2023
Sdílejte:
V Austrálii a na Novém Zélandu odstartuje deváté mistrovství světa v ženském fotbale. Do otázek a odpovědí jsme sepsali to nejzásadnější, abyste si ho mohli užít.
Od roku 2021 připravuje Jitka Klimková novozélandskou reprezentaci na domácí šampionát.Foto: Profimedia

Kdy přesně se MS 2023 hraje?

Deváté mistrovství světa ženského fotbalu startuje ve čtvrtek 20. července zápasy domácích týmů. Nejprve od devíti hodin dopoledne středoevropského času nastoupí Nový Zéland proti Norsku a od 12 hodin Austrálie proti Irsku. Vyřazovací část začíná v sobotu 5. srpna, finále je na programu v neděli 20. srpna v přesné poledne našeho času. Zápasy vysílá v Česku Nova Sport a ČT sport. Utkání se hrají od rána do brzkého odpoledne našeho času.

Kolik týmů se účastní?

Poprvé budou ženy hrát ve stejném modelu, v jakém se hrálo třeba i poslední mistrovství světa mužů v Kataru. Na turnaji tedy startuje 32 týmů, které se na úvod rozdělí do osmi skupin, ze kterých postupují dva první týmy do osmifinále. Pak už se hraje klasická vyřazovací část vždy na jeden rozhodující zápas. Ještě na posledním světovém šampionátu ve Francii v roce 2019 startovalo 24 týmů.

Největší zastoupení má Evropa (12 týmů), následuje Asie (včetně Austrálie) a Severní a Střední Amerika shodně se šesti týmy, Afrika má čtyři zástupce, Jižní Amerika tři a Oceánie jednoho.

Je na turnaji i nějaká česká stopa?

Češky se na mistrovství světa opět nedostaly (česká ženská dospělá reprezentace na svou premiérovou účast na velkém šampionátu stále čeká), když v kvalifikační skupině skončily za Nizozemskem a Islandem.

I tak má Česko na MS 2023 zastoupení, když domácí Nový Zéland vede trenérka Jitka Klimková, která předtím vedla třeba ženský tým Slovácka nebo mládežnické reprezentace Česka a USA. Její tým celé mistrovství otevře ve čtvrtek 20. července (od 9 hodin středoevropského času) zápasem s Norskem a Klimková má za cíl Novému Zélandu zajistit premiérové vítězství v jednom ze zápasů na MS (doposud má tahle země na MS bilanci 0-3-12).

Na šampionátu bude účinkovat v roli rozhodcovské asistentky i Lucie Ratajová.

A jedno zastoupení na MS má i česká liga, když v kádru Jamajky je brankářkou s největším počtem reprezentačních startů 23letá sparťanka Sydney Schneiderová. Ta na Letnou přišla letos v lednu a na jaře byla sparťanskou jedničkou. Zachytala si už na MS před čtyřmi lety ve Francii v zápasech s Brazílií a Itálií. Schneiderová je rodačkou z amerického státu New Jersey a kromě Spojených států by mohla reprezentovat také Německo (rodiště jejího otce), ale zvolila si Jamajku, odkud pochází její prarodiče.

Kdo jsou největší favoritky?

Team USA. Američanky vyhrály poslední dva světové šampionáty a dohromady čtyři z osmi dosud proběhlých MS (1991, 1999, 2015 a 2019). Třeba ve Fortuně si na ně můžete jako na celkové vítězky vsadit s kurzem 3. Druhé jsou evropské šampionky z Anglie s dvojnásobným kurzem, které dosud mistrovství světa nevyhrály, ale už před čtyřmi roky skončily svou jízdu turnajem až v semifinále po prohře právě s USA 1:2.

Mezi největší favoritky tradičně patří i dvojnásobné mistryně světa z Německa (2003, 2007). A mezi nejlepšími týmy světa jsou podle žebříčku FIFA ještě Švédky, Francouzsky a Španělky. Naopak Norky, které MS vyhrály v roce 1995 a Japonky, kterým se to podařilo v roce 2011, patří už jen do širšího okruhu favoritek.

„Mezi jasné favoritky turnaje patří týmy USA, Anglie, Německa a věřím i domácím Australankám. Během únorového turnaje Cup of Nations, kterého jsme se zúčastnili spolu se Španělskem a Jamajkou, bylo na každém kroku cítit, že Australanky udělají pro úspěch opravdu vše,“ říká Erich Brabec, šéf ženského úseku na Fotbalové asociaci ČR.

„Těším se samozřejmě i na druhý pořadatelský tým Nového Zélandu, který vede česká trenérka Jitka Klimková,“ dodává Brabec. Nový Zéland patří podle bookmakerů zhruba do průměru, co se kvality týmu týče. Fortuna má na jeho titul vypsaný kurz 300, stejně je na tom třeba Švýcarsko.

„Myslím si, že vyhrají reprezentantky USA a zkompletují tak zlatý hattrick. Těším se i na Anglii, Německo a také na domácí Austrálii. Jsem zvědavá, jak se popere s tlakem domácího publika. A z hráček asi nejvíc na střelkyně, jako je Samm Kerrová. Bude zajímavá sledovat, jak daleko dokáže domácí celek táhnout,“ říká Kateřina Bužková, fotbalistka Sparty, která bude zápasy MS spolukomentovat pro Nova Sport.

Kdo MS v Austrálii a na Novém Zélandu vyhraje?

Budou plné stadiony?

Hraje se na stadionech s kapacitou od zhruba 13 500 do 76 tisíc lidí. Podle zprávy FIFA z počátku tohoto týdne bylo zatím prodáno na zápasy MS 1,25 milionu lístků, což při 64 zápasech na turnaji dělá už teď průměr na utkání 19,5 tisíce lidí. Menší zájem je zatím o mače hrané na Novém Zélandu, kde se také odehraje menší část zápasů (čtyři pořadatelské stadiony proti šesti v Austrálii). Z 1,25 milionu prodaných lístků na Nový Zéland připadá jen 320 tisíc, i proto FIFA rozhodla, že zhruba 20 tisíc dalších lístků rozdají pořadatelé zdarma třeba do škol nebo fotbalových klubů.

Už zmíněný průměr ve výši 19,5 tisíce lidí by ale překonává loňské Euro, kam chodilo v průměru 18 500 lidí. Na posledním MS ve Francii v roce 2019 byl divácký průměr přes 21 tisíc lidí. Rekord drží šampionát z roku 1999, v USA byl tehdy průměr přes 37 tisíc lidí.

Dostanou hráčky nějaké peníze za účast?

Ano, a na poměry ženského fotbalu podstatné. Přímo FIFA zaručuje každé účastnici MS na prize money minimálně 28 tisíc eur (zhruba 670 tisíc korun), při postupu do osmifinále se odměna zdvojnásobuje a pro vítězky vyroste až na 250 tisíc eur (zhruba šest milionů korun). FIFA tak v případě ženského MS postupuje jinak než u mužského turnaje, kde prémie vyplácí primárně národním svazům a nechává na nich, kolik dají svým hráčům. Jde o to, že většina účastnic mistrovství světa stále fotbal hraje na amatérské a poloprofesionální bázi a fotbalem si většinou vydělají za rok výrazně méně, než jsou samotné prize money za účast na MS. FIFA tak chce hráčkám zajistit příjem odpovídající tomu, že se podílí na největší ženské fotbalové akci, a kromě jiného ji musí obětovat minimálně několik týdnů svého času.

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

Celkově dá FIFA na prize money pro účastníky MS 2023 víc jak 100 milionů eur a většina z toho jde přímo hráčkám. Na posledním MS ve Francii v roce 2019 nebyly ještě tyhle prémie ani třetinové (zhruba 27 milionů eur). Ženský fotbal tak i v tomto rychle poskočil, i tak je stále daleko za mužským, když za MS v Kataru FIFA národním svazům poslala celkově 390 milionů eur. To krátce před mistrovstvím světa kritizovaly třeba hráčky Austrálie. Nelíbí se jim, že za podle nich stejné výkony dostávají jen zhruba čtvrtinu peněz. Na druhou stranu pro sponzory i televize je stále mnohem atraktivnější mužský fotbal, na což si nedávno stěžoval šéf FIFA Gianni Infantino, který slíbil stejné odměny na ženském a mužském MS od šampionátů v roce 2026 (mužský v USA, Kanadě a Mexiku) a v roce 2027 (pořadatelství tohoto ženského turnaje ještě nebylo určeno).

FIFA chce rovným odměňováním mužských a ženských reprezentací navázat na některé národní asociace, které už dřív rozhodly o stejných odměnách pro mužskou a ženskou reprezentaci. Jde třeba o Anglii, Austrálii, Brazílii, Irsko, Norsko, USA nebo Wales. Také v Německu se od úspěšného mistrovství Evropy žen 2022 diskutuje o současném stavu, kdy národní týmy mužů a žen dostávají různé prémie. V Česku se o tom zatím veřejně nediskutuje.

Například ve zmíněném Walesu rovného odměňování dosáhly tím, že ženám peníze zvýšily a mužské reprezentaci naopak odměny klesly. Mužský tým souhlasil se snížením prémií o čtvrtinu. Třeba je to do budoucna cesta i pro FIFA, pokud by nedokázala od televizních společností a sponzorů získat podstatně víc peněz za ženský šampionát.

Jaké je složení skupin?

Skupina A

 • Nový Zéland
 • Norsko
 • Filipíny
 • Švýcarsko

Skupina B

 • Austrálie
 • Irsko
 • Nigérie
 • Kanada

Skupina C

 • Španělsko
 • Kostarika
 • Zambie
 • Japonsko

Skupina D

 • Anglie
 • Dánsko
 • Čína
 • Haiti

Skupina E

 • USA
 • Vietnam
 • Nizozemsko
 • Portugalsko

Skupina F

 • Francie
 • Jamajka
 • Brazílie
 • Panama

Skupina G

 • Švédsko
 • JAR
 • Itálie
 • Argentina

Skupina H

 • Německo
 • Maroko
 • Kolumbie
 • Jižní Korea

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s