Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

U jeho střel míč nepláče, ale vesele letí. Povedený evropský týden očima trenérů

11. srpen 2023
Sdílejte:
Dvě výhry, jedna remíza. České týmy za sebou mají úspěšný týden v evropských pohárech. Projděte si podrobné rozbory zápasů od Jindřicha Trpišovského, Miroslava Koubka i Briana Priskeho.
Jindřich Trpišovský během zápasu s Dniprem-1.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Slavia – Dnipro-1 3:0 (2:0), hodnocení Jindřicha Trpišovského

  • branky: 5. a 37. Schranz, 81. Wallem
  • diváci: 19 102

Jak zápas hodnotíte?

Celkově jsme podali dobrý výkon, jak týmově, tak individuálně, ve všech fázích zápasu. Trochu opatrně jsme do toho vstoupili, Dnipro na začátku dobře drželo balon, prvních pět nebo šest minut se nám je nedařilo dostupovat. Po prvním gólu se ale náš výkon hodně zlepšil, na soupeře jsme hodně tlačili a hráli jsme tak, jak jsme chtěli. Byla skvělá kulisa, skvělé fandění, skvělý byl i výkon od hráčů, během utkání se to dokonce stupňovalo. Po gólu na 2:0 jsme si ještě víc věřili a hrozili dalšími situacemi, které mohly skončit dalšími brankami. Bohužel jsme si to zkomplikovali červenou kartou, kdy jsme přišli o jednoho hráče, naštěstí jsme i v deseti hráli stejně jako předtím a soupeře jsme nepouštěli do nebezpečných situací ani zakončení. Podařilo se nám přidat třetí gól, vyloučení je ale škoda, v té fázi jsme hráli hodně dobře a mohli jsme vyhrát ještě o dost víc. Když jsme šli do deseti, dali jsme soupeři šanci držet míč, nemohli jsme vytvářet takový tlak, i tak to ale kluci zvládli skvěle, Dnipru jsme nic nedovolili a vytvořili si dobrou pozici pro odvetu.

Ivan Schranz dal dva góly, navíc zahraje kdekoliv, kde potřebujete. Je to pro vás nedocenitelný hráč?

Ivan je strašně důležitý hráč týmu. Vnímám hlavně to, jak za ty dva roky, co tady je, vyspěl. Napřed dával góly, byl brejkový, tahový, dneska je z něj ale komplexní hráč, což je pro mě pro takovéto zápasy nejdůležitější. Je jednou z mých prvních voleb, protože nad tím nemusím přemýšlet a vím, že zvládne úkoly, které mu dám. Je důležitý při útočných i obranných standardkách, zlepšil práci v meziprostoru, kombinaci, je klidnější. Zvýšil aktivitu v práci s míčem, dřív byl vyloženě náběhový hráč, který měl pár kontaktů s míčem za zápas. Dnes je hodně aktivní, jeho největší přidaná hodnota je ale výběr místa v šestnáctce a rozmanitost zakončení, kterou má. Je to jeden z mála hráčů, který dává víc gólů v těch důležitých zápasech, zvládá všechny posty, po vyloučení se opět zatáhl na pravého obránce. Na konci jsme měli jediného klasického obránce, Tomáše Holeše, který ani původně obránce není, kluci to ale zvládli skvěle. Jak načítání, tak i nabírání hráčů. Jen jednou se nám za obranu dostal Hutsuljak, který je hodně šikovný. Kluci to zvládali opravdu dobře, Ivan hodně vnímá změny stylu i herní věci, sám dokáže hodně komunikovat. Základní sestavu jsme postavili z hráčů, kteří toho mají hodně za sebou, komunikují, umí se koučovat. Ivan k nim bezpochyby patří.

Čím to je, že se Ivanu Schranzovi daří střelecky v tak důležitých zápasech?

Je to určitě rozmanitostí zakončení. Má zajímavou střelu a biomechaniku pohybu. Trajektorie té rány, které říkám schranzovka, je hodně zvláštní, trefil to tak třeba na Unionu Berlín. Stejně jako Venca Jurečka umí zakončovat ze všech pozic, nohou, hlavou, z voleje, z prvního doteku nebo po navedení míče. Měl to už když přišel, někdy má i štěstí střelce, když někoho trefí, a stejně se to odrazí do brány. Je to ale hlavně tou čistotou kopu, která je podobná jako u Vency. Moc nemíjí branku, umí dobře sklopit nohu, nastavit se na to, čistě trefit balon. U té střely balon nepláče, ale vesele si letí. Podobný timing střely má i Ondra Lingr, kterému ale právě proti Dnipru nevyšel u jedné střely krok. U střelce je důležitých strašně moc věcí, jednou jsou technické atributy, druhou sebevědomí a chladnokrevnost, třetí fyzické parametry, samozřejmě i výběr místa. Využívá i dynamiku, dokáže se na dvou třech metrech odpoutat od hráče, má na to dar a moc dobře to ví. Rozmanitost je jeho nejsilnější stránka a x faktor, kvůli kterému jsme ho brali do Slavie.

Obranu jsem měl na párku, přiznává Douděra. V čem je Trpišovský výjimečný?

Přišel za Alexandera Baha, klidnou Boleslav vyměnil za ostře sledovanou Slavii. Aklimatizaci v Edenu ale zvládl. Z Davida Douděry je stabilní součást sešívané sestavy. Pětadvacetiletý krajní bek v rozhovoru vypráví o změně slávistického rozestavení, své otevřené povaze i vlastních herních rezervách.

Přečíst

Ivan Schranz po zápase vypadal, že prožil naprosto všední den a vůbec nic zajímavého se nestalo. Takhle flegmatický je vždy?

Ivan je takový, je dost bezemoční, všechno bere s klidem, i když mu někdo nadává, třeba Houšťa, tak je klidný. Věci navenek moc neprožívá, vevnitř ale určitě ano. Lidi jsou odlišní, například Gadži to dával najevo hodně extrovertně, Ivan moc ne, je ale určitě rád, že pomohl týmu. Možná mu ani nedošlo, že zahrál, jak zahrál, a dojde mu to později. Někdy na něm ani nepoznám, jestli má dobrou nebo špatnou náladu, má takový univerzální výraz. Na druhou stranu ho mám rád, je to ten hráč, na kterého můžete trošku nadávat a on se bude tvářit stejně.

Druhým střelcem byl Conrad Wallem, který se trefil minutu po příchodu na hřiště. Měl jste celý zápas v plánu ho na trávník poslat?

Upřímně ani nebylo v plánu, že půjde do utkání. Nebyla to první volba ani při tom střídání. Dohadovali jsme se o dvou hráčích, kteří by mohli vystřídat Vencu, najednou mi ale řekli, že to je zápas přesně pro něj. Sice je nový, nemá zkušenosti a je to risk, ale tím, že jsme šli do deseti, jsme si říkali, že nám může hodně pomoct. Umí dobře zavírat zadní tyč ze hry, u gólu si to dobře našel po standardce. Samozřejmě jsme s tím nijak nepočítali, gól byl bonus. Ani jsme ho moc nepřipravovali, pak jsme ho jen rychle svlékali, z těch dvou voleb nakonec během vteřiny došlo na tu třetí. Nevím, jestli tady někdo měl lepší debut, po minutě dát gól na Tribunu sever. Jsme rádi, že mu to takhle vyšlo.

Po vyloučení Igoha Ogbua jste na stopera stáhl Lukáše Masopusta. Neuvažoval jste o tom, že byste do hry poslal Tomáše Vlčka nebo jiného čistokrevného stopera? A je pro vás Lukáš Masopust volbou na střed obrany i v odvetě?

Volba asi bude příští týden jiná, ještě uvidíme, co se stane v neděli v Boleslavi. Lukáš zůstane na své pozici a stopera asi bude hrát někdo jiný. Nad změnou jsme chvíli uvažovali, volba by byl asi Aiham Ousou, po nějakých pěti nebo sedmi minutách jsme ale viděli, že to funguje. Ivan i Lukáš s tím mají zkušenosti, hlavně to ale opravdu šlapalo. Někdy je v takové situaci lepší nechat to, jak to je, hráči jsou v zápase, mají načteného soupeře a jsou sebevědomí, protože se jim v dosavadním průběhu dařilo. Po nějaké chvíli jsme zkrátka viděli, že obrana funguje bezchybně, tak jsme do toho už nechtěli sahat. Šetřili jsme si spíše ofenzivní střídání, abychom mohli jít do brejku a ještě něco využít. První myšlenka byla Aiham, který se na to připravoval, když jsme ale hned tu úvodní pasáž po vyloučení zvládli, tak jsme to prostě nechali v té původní čtyřce.

Proč jste se rozhodli hrát klasické 4-2-3-1 místo hry na tři stopery?

Bylo to kvůli typologii a způsobu hry soupeře. Chtěli jsme mít tři hráče ve středu hřiště, evropský zápas se navíc hraje trochu jinak a hráči, kteří nastoupili, mají s tímhle původním rozestavením zkušenosti. Jak jsem viděl první zápas Dnipra, věděl jsem, v jakém rozestavení nastoupíme. Věděli jsme, že jejich největší síla je ve středu hřiště a rotaci, kterou tam mají. Bylo proto jasné, že nastoupíme se třemi středními záložníky a v původním rozestavení.

Je pro vás jedním z hrdinů utkání i Tomáš Holeš?

Byl to jeho nejlepší výkon za poslední dobu. Myslím si, že mu prospěl návrat do dvou stoperů. Je to hráč, který má hodně za sebou, už na tiskovce jsem ho nepoznával, mluvil víc než obvykle. Bylo jasné, že je v trochu jiném módu, a my ty emoce potřebujeme. Když dojde k nějakým odchodům, jako byl třeba Peter Olayinka, tak potřebujeme víc emotivních typů na hřišti. Tomášovi to není vlastní, dlouho jsme to po něm chtěli, pak jsme se smířili, že takový prostě není. Jsme proto rádi, že aspoň takovýto zápas ho do toho vtáhne, souhlasím s tím, že podal výborný výkon. Myslím si, že jeden výkon byl ještě suverénně lepší, všichni ale zahráli dobře, přispěli k tomu i střídající hráči. Je za námi ale jen jeden zápas, odveta bude úplně jiná, Dnipro nemá co ztratit a vrhne se do toho po hlavě. My nemůžeme létat v oblacích a chválit se, jak jsme hráli skvěle. To už je pryč, v neděli musíme zvládnout Boleslav a připravit se na zápas v Košicích. Je dobře, že kluky chválíme, zaslouží si to, zápas venku ale bude úplně jiný. Musíme se na to dobře připravit.

Lukáš Provod nastoupil na levém beku, dost se stahoval i doprostřed. Něco takového často hrají i top týmy, je to něco, s čím chcete více pracovat?

Občas to používáme. Lukáš Masopust je na to skvělý, Lukáš Provod je pak pro mě možná muž zápasu. Nastoupil na pozici, na které nikdy nehrál, na sobě měl navíc nejnebezpečnějšího hráče soupeře. Byl to od nás trochu vabank, věděli jsme, že to budou souboje hráčů, kteří jsou silní v rozehrávce. Mysleli jsme si ale, že když budeme mít převahu a budeme silní na míči, budeme právě z tohohle prostoru silní v zakládání akcí. Pro mě je příjemné překvapení a potvrzení toho, co zvládne, to, jak to zvládl posledních deset minut. Na hřišti hodně mluvil, všichni ho poslouchali na slovo, což je dobře. Předvedl komplexní výkon na hodně zodpovědné a důležité pozici, která je těžká pro ofenzivního hráče, který si musí hlídat náběhy za záda a někdy doplňovat stopera. Pro mě je to největší uspokojení z celého zápasu.

Zvažujete, zda v Mladé Boleslavi protočíte sestavu? Počítáte s tím, že to může být vaše zatím největší ligová prověrka?

Určitě ano, Boleslav poskládala svůj suverénně nejlepší tým za poslední dobu. Vypadají velice dobře, složení především ofenzivní části nahání respekt. Bude to těžký zápas, nějaké změny určitě plánujeme. Původně neměl hrát Igoh, který měl odpočívat před odvetou, ten nám to ale změnil a rovnou se na neděli nominoval. Některé změny budou i z důvodu, že terén v Edenu bere fakt hodně sil a my tady odehráli dva zápasy za pět dnů. Do Boleslavi jedeme za dva dny, nechceme, aby si někdo přivodil nějaké svalové zranění kvůli přetížení. Ještě si na to sedneme a poradíme se, kostru týmu určitě necháme, nějací hráči ale určitě dostanou šanci. Budeme přihlížet k tomu, jak strašně těžký zápas nás čeká. Pevně věřím, že v neděli dorazí lidi a pomohou klukům. Do Boleslavi fanoušci vždycky jezdí, máme tam obrovskou podporu, doufáme, že pomohou týmu i klukům, kteří třeba normálně tolik nehrají, aby předvedli co nejlepší výkon. Naštěstí v neděli necestujeme daleko, moc času mezi zápasy ale není, takže v potaz bereme opravdu vše. Je možné, že někteří hráči dostanou možnost regenerovat a připravit se na čtvrtek.


Viktoria Plzeň – Gżira United 4:0 (2:0), hodnotí Miroslav Koubek

  • branky: 10. Bucha, 23. Durosimni, 73. Šulc, 90+4. Kopic
  • diváci: 10 142
Miroslav Koubek během zápasu s Gżirou.Foto: FC Viktoria Plzeň

Jste spokojený s výsledkem a výkonem?

Kdybych byl neskromný, řeknu, že jsme měli dát o jeden gól víc. Šancí bylo možná na jednou tolik branek. Ve fotbale to není tak, že tam vše napadá. Já si vážím toho, že jsme dali čtyři góly a měli další šance. To znamená, že jsme soupeře přehrávali a byli dostatečně účinný v tvorbě šancí.

Je 4:0 výsledek dostatečný k postupu?

Ve sportu není nic definitivní. Jdeme do toho s pokorou, protože soupeř se bude chtít vytáhnout. Vybojovali jsme si do odvety dobrý náskok, ale je tady český koeficient a publikum. To je samozřejmě taky potřeba zohledňovat. Určitě tam pojedeme s tím, že chceme znovu uspět.

Sestava proti Gżiře a Baníku se lišila o jediného hráče. Vítězná sestava se nemění?

Nebyl důvod po zápase s Baníkem něco měnit, hráli jsme dobře. Dali jsme zpět Lukáše Hejdu, kapitána, který na hřiště patří. Jeden z důvodů byla samozřejmě zkušenost a jeho síla při standardních situacích.

Pavel Šulc přináší do hry nový vítr, souhlasíte?

Pavel Šulc je fotbalový typ, dává tam technickou nadstavbu. Víme, že to není kanonýr, ale úkoly, které měl plnit z hlediska kreativity na místě osmičky společně s Pavlem Buchou, plnil dobře. Je silný na míči, možná někdy nějaké situace přehraje, protože by chtěl třeba zakončit, ale přinesl do zápasu velké osvěžení.

Co teď Plzeň čeká v Českých Budějovicích?

Z hlediska našeho programu to bude nesmírně náročný zápas. Máme další ztráty a šrámy. Zamyslíme se, uděláme z toho nějaký závěr a pokusíme se postavit co nejčerstvější sestavu.


FC Kodaň – Sparta 0:0, hodnotí Brian Priske

  • diváci: 27 170
Brian Priske na tiskové konferenci v KodaniFoto: AC Sparta Praha

Jak byste zhodnotil dnešní utkání?

Myslím, že s výsledkem můžeme být spokojení. Některé fáze hry, zejména ty ofenzivní, si musíme ale rozebrat a poučit se z nich. Uvidíme, jestli se nám doma v Praze podaří dostat právě do útočné fáze trochu víc odvahy a kvality. Zároveň je třeba říci, že to tu vůbec nebylo jednoduché. Nejen stadion a jeho kulisa, ale také náš opponent, který je zvyklý hrát Ligu mistrů a další evropské poháry, nám vytvořili náročné podmínky. Ve druhém poločase nás ostatně několikrát zatlačili a zavřeli na obranné polovině. Své kluky musím pochválit, nechali totiž na hřišti všechno. Možná jim jen, jak už jsem říkal, v některých chvílích chybělo trochu víc odvahy na míči.

Jak to vypadá s Asgerem Sørensenem?

Byl jen unavený. Střídal, protože jej chytaly křeče. Rozhodně to není nic vážného. Jednoduše netrénoval deset dní a z defacto nulové zátěže skočil do stoprocentní, což je pro tělo velká zátěž. Nechtěl jsem proto nic riskovat a vystřídal jej. Očekávám, že na další utkání bude připravený. Neřekl bych ani, že by změna způsobila kvalitativní rozdíl, místo Asgera šel do hry Viťas (Martin Vitík), který kvalitou určitě patří do základní sestavy.

Sparta má novou hvězdu. První liga s Jakubem Podaným

Sparta přejela Pardubice a nachystala se ideálně na start evropských pohárů. Zvládne to v Kodani? Měl Kairinen dostat červenou? Chyběl by víc Vitík nebo Sørensen? S Jakubem Podaným jsme se tentokrát zaměřili právě na Letnou.

Přečíst

Řekl byste, že brankář Peter Vindahl ukázal, co v něm je?

Řekl bych, že mezi kluky zapadl a adaptoval se docela rychle. V Kodani zároveň dostal velkou příležitost ukázat, proč jsme jej přivedli a co od něj můžeme očekávat. V prvním zápase dostal dva góly a obecně pro něj bylo těžké prodat své kvality, jelikož neměl skoro žádnou práci. Teď ale ano a ukázal přesně ty kvality, kvůli kterým tady je a o kterých jsme samozřejmě věděli, že je má. Zároveň to pro Petera byla ideální příležitost ukázat se fanouškům.

Co očekáváte od odvety?

Bude to více méně o tom samém, opět zápas padesát na padesát. Samozřejmě věříme, že domácí prostředí pomůže přetlačit jazýčky vah na naši stranu a že plná Letná klukům dodá trochu víc odvahy a sebevědomí. Nesmíme ale zapomenout, že proti nám stojí kvalitní a silný tým s bohatými zkušenostmi z Ligy mistů a velmi kvalitními hráči, kteří mají milionové hodnoty. Kodaň přeci jen má bohaté zkušenosti ze skupinových fází v Lize mistrů a dalších evropských soutěží. My proto musíme předvést to nejlepší, co v nás je. Teď ale, jak jsem řekl, jsem na kluky hrdý, že stáli při sobě a bojovali po celé utkání. V odvetě bude opět záležet na drobných detailech a doufám, že rozhodnou v náš prospěch.

Jak jste si užil návrat na Parken Stadium?

Vždycky mě na Parken bavilo hrát, je tu skvělá atmosféra, zvláště když nastupujete za domácí tým. To je přeci jen před takovou kulisou o něco zábavnější. Bylo to pro mě určitě speciální, být zpátky doma v Dánsku. A nejen pro mě, ale i pro ostatní dánské kolegy, které mám v týmu. Vracíte se domů ze zahraničí s pocitem, že musíte ukázat, co ve vás a vašem klubu je. Sparta je totiž úžasný klub a chcete, aby to viděli i lidé za hranicemi České republiky.

Čeká Kodaň na Letné také bouřlivá atmosféra?

Letná je úžasné místo. Během posledních měsíců fanoušci ukázali, že nám kryjí záda, což podporuje i fakt, že jsme v osmi posledních domácích zápasech měli vyprodáno. Tribuny spolupracují a společně ženou hráče kupředu. Věřím proto, že připraví vřelé přivítání také pro Kodaň. Upřímně to ale nebude něco, na co náš soupeř není zvyklý, jelikož v minulé sezoně odehrál zápasy v Lize mistrů na Dortmundu nebo Manchasteru City, tedy na obrovských stadionech. Doufám, že naši fanoušci ukážou nejen svoji vášeň, ale především hlad po návratu Ligy mistrů a že jejich zápal požene kluky za úspěchem.


Zdroj textů: weby Slavie, Viktorie Plzeň a Sparty


Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s