Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Ničí mě, když nám velcí berou děti. Šéf pražského klubu o každodenních starostech amatérů

01. srpen 2023
Sdílejte:
Michal Mošnička už třináct let vede SK Ďáblice, které hrají pražskou 1. třídu a mají všechny mládežnické kategorie. Plánuje rozšíření areálu, který se na některé zápasy zaplní celý. „Místní Maracaná,“ usmívá se Mošnička. V rozhovoru odhaluje vlastní motivaci i třeba rozpočet klubu.
Michal Mošnička na "svém" hřišti v Ďáblicích.Foto: Matěj Karger

Kolik lidí se stará o fungování klubu v Ďáblicích?

Staráme se o to tři. Správce, sekretář a já. Někde fungují velké výbory, ale mně to moc nedává smysl. K čemu bude velký výbor, když do toho ti lidé stejně nechtějí dávat tak velké úsilí? Trenérů je na druhou stranu dost, jsou to třeba tatínkové a baví je to. Máme jich 35 a u menších dětí ještě metodika – šéftrenéra. Ale že by někdo chtěl řídit celý ten klub jen tak po práci? Tak to můžou být jen blázni nebo egoisti. Průměrně inteligentní člověk do toho nejde.

A vy jste spíš ten blázen nebo egoista?

Egoista určitě nejsem. V podnikání a při práci v bankách jsem toho už dosáhl dost (Mošnička vlastní datově analytickou společnost Scott & Rose a provozuje finanční portál Finparáda – poznámka redakce). Mě nijak zvlášť neuspokojuje, že mi tu někdo říká předseda. Dostal jsem se k tomu skrz trénování vlastních dětí, jinak by mě to samotného nezajímalo. Nakonec jsme z klubu, kde byl jeden tým mužů a jedna přípravka, vybudovali klub, který má všechny kategorie a přes 360 členů. Když se něco takového povede, tak už cítíte závazek pokračovat.

Co vám taková práce vlastně přináší?

Když přijdu ve všední den, kouknu se a je tady třeba 80 dětí na hřištích a trénují. Pak skončí a přijdou starší děti a zas zaplní hřiště. Všechno funguje, všechno dává smysl. To je neskutečně nádherný pocit. A stokrát byste chtěl říct, že už to dělat nebudete, že nemáte potřebu. Dělat klub střední velikosti v amatérském fotbale v Česku je náročné. Je to nádherné, ale na druhou stranu hrozně náročné, až sebezničující. Pokud teda nejste nějaký rentiér nebo vitální člověk v důchodu.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.