Ničí mě, když nám velcí berou děti. Šéf pražského klubu o každodenních starostech amatérů

01. srpen 2023
Sdílejte:
Michal Mošnička už třináct let vede SK Ďáblice, které hrají pražskou 1. třídu a mají všechny mládežnické kategorie. Plánuje rozšíření areálu, který se na některé zápasy zaplní celý. „Místní Maracaná,“ usmívá se Mošnička. V rozhovoru odhaluje vlastní motivaci i třeba rozpočet klubu.
Michal Mošnička na "svém" hřišti v Ďáblicích.Foto: Matěj Karger

Kolik lidí se stará o fungování klubu v Ďáblicích?

Staráme se o to tři. Správce, sekretář a já. Někde fungují velké výbory, ale mně to moc nedává smysl. K čemu bude velký výbor, když do toho ti lidé stejně nechtějí dávat tak velké úsilí? Trenérů je na druhou stranu dost, jsou to třeba tatínkové a baví je to. Máme jich 35 a u menších dětí ještě metodika – šéftrenéra. Ale že by někdo chtěl řídit celý ten klub jen tak po práci? Tak to můžou být jen blázni nebo egoisti. Průměrně inteligentní člověk do toho nejde.

A vy jste spíš ten blázen nebo egoista?

Egoista určitě nejsem. V podnikání a při práci v bankách jsem toho už dosáhl dost (Mošnička vlastní datově analytickou společnost Scott & Rose a provozuje finanční portál Finparáda – poznámka redakce). Mě nijak zvlášť neuspokojuje, že mi tu někdo říká předseda. Dostal jsem se k tomu skrz trénování vlastních dětí, jinak by mě to samotného nezajímalo. Nakonec jsme z klubu, kde byl jeden tým mužů a jedna přípravka, vybudovali klub, který má všechny kategorie a přes 360 členů. Když se něco takového povede, tak už cítíte závazek pokračovat.

Co vám taková práce vlastně přináší?

Když přijdu ve všední den, kouknu se a je tady třeba 80 dětí na hřištích a trénují. Pak skončí a přijdou starší děti a zas zaplní hřiště. Všechno funguje, všechno dává smysl. To je neskutečně nádherný pocit. A stokrát byste chtěl říct, že už to dělat nebudete, že nemáte potřebu. Dělat klub střední velikosti v amatérském fotbale v Česku je náročné. Je to nádherné, ale na druhou stranu hrozně náročné, až sebezničující. Pokud teda nejste nějaký rentiér nebo vitální člověk v důchodu.

Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.