Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Rakušan vyslyšel Tvrdíka. Budou řešit ploty na fotbale

Aktualizováno
21. únor 2024
Sdílejte:
V českém fotbalovém prostředí se během chvíle znovu rozhořel spor o ploty na fotbalových stadionech.
Jaroslav Tvrdík v EdenuFoto: Jakub Stadler / Mafra / Profimedia

Přístup na ligových stadionech k hostujícím fanouškům se poprvé výrazně začal řešit před rokem, kdy se otvíral nový pardubický stadion zápasem se Slavií. Fanoušci i šéf vršovického klubu Jaroslav Tvrdík tenkrát překřtili sektor hostů na klec. Do celé věci tehdy promluvil i ministr vnitra Vít Rakušan, který uvedl, že pardubický sektor šlo udělat jinak při dodržení platné legislativy.

Za pár týdnů ale tahle debata vyhasla a na ministra vnitra si z fotbalu dlouho nikdo nevzpomněl. Tedy s výjimkou fanoušků, kteří pravidelně upozorňují na ozbrojené policisty na ligových zápasech. Slavia následně sama zpytovala svědomí a z plotu v sektoru hostí v Edenu sundala ostré hroty a na většinu zápasů (kromě těch v Evropě a rizikových, jako je typicky derby se Spartou) sundala ze sektoru hostů i přední část plotu u hřiště.

„Původně jsme zvažovali, že sundáme celé oplocení sektoru hostů. Byla by to trochu revoluce, nejde to udělat na každý zápas. Je důležité, aby na tom spolupracovaly oba kluby. Od Viktorky máme garanci, že bude podobně jako my působit na fanoušky, aby se chovali slušně,“ řekl Tvrdík agentuře ČTK před zápasem s Plzní loni v březnu.

Teď se po roce plot do přední části sektoru hostí v Edenu vrací na všechny zápasy. Slavia to ve zprávě na klubovém webu vysvětlila nařízením od Policie ČR. „Bez tohoto kroku Policie ČR odmítla vydat certifikaci Edenu jako stadionu způsobilého pro konání zápasů Fortuna ligy,“ píše Slavia ve svém prohlášení. A Jaroslav Tvrdík znovu vyvolává jméno ministra vnitra. Chce s ním a se zástupci policie řešit změnu v přístupu k fotbalovým fanoušků a k požadavkům na bezpečnostní opatření na českých stadionech.

Fanoušci Plzně v sektoru hostí v Edenu. Plot je po stranách, vepředu ne. I ze spodních míst je tak hezky vidět na hřiště. / Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Výchozí pozice do debaty ale nebude, minimálně co se zástupců policie týče, jednoduchá. Ti jsou totiž komunikací Slavie zaskočeni. „Nejde o naše rozhodnutí! O certifikaci stadionů rozhoduje certifikační komise složená ze zástupců Ligové fotbalové asociace, Fotbalové asociace ČR, Ministerstva vnitra ČR a nás. Jelikož stadion v Edenu nesplnil podmínky certifikace, stanovené také ze strany UEFA, nemohla komise, nikoliv my, certifikaci udělit. Alespoň ne do doby, než i na Slavii budou dodržována stejná pravidla, jako kdekoliv jinde. Mimochodem konkrétní podobu zabezpečení určuje stanovisko FAČR. My nejsme jeho tvůrci a pouze vybraní zástupci PČR jsou členi komise,“ řekl redakci Football Clubu tiskový mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

„Děkuji za objektivní vhled do problematiky, především pak s přesahem na to, jestli je vůči ostatním správné, aby si jeden klub dělal, co chce v rozporu s podmínkami své vlastní profesní organizace,“ dodal Moravčík.

Podobné vyjádření v kratší verzi Policie ČR publikovala už včera na sociálních sítích. Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík se k tomu na sociální síti X obratem vyjadřoval takto: „Jako bývalý příslušník Armády České republiky si nesmírně vážím lidí v uniformách. Mám nesmírný respekt k práci Policie ČR. V tomto případě však váš primární nesouhlas vede v konečném důsledku k hrozbě necertifikace stadionu jiným organem. Nedůstojné slovíčkaření. Ministr vnitra Vít Rakušan jezdí na diskuze po celé republice. Dovolte mi navrhnout a srdečně pozvat jeho a vedení Policie ČR na jednu k nám, s českým profesionálním fotbalem. Rádi ji zorganizujeme, je víc témat k diskusi. Věřím, že máme společný zájem - bezpečný fotbal pro všechny fanoušky!“

„Pan ministr chce v návaznosti na rozhodnutí certifikační komise v nejbližších dnech svolat společné jednání zástupců všech zainteresovaných a najít takové řešení, které bude vyhovovat požadavkům na certifikaci ze strany UEFA a zajistí bezpečnost, ale také pohodlí a důstojnost pro návštěvníky fotbalových utkání, a to nejen v případě pražské Slavie,“ napsal deníku Sportu sekretariát hnutí STAN, kterému Vít Rakušan předsedá.

Pro veřejnost, která je vzdálená procesům v certifikační komisi, musí být obtížné se v celé věci zorientovat. Psali jsme proto na fotbalovou asociaci, pod kterou spadá stadionová komise, která rozhoduje o udělování certifikací pro ligové stadiony, o vysvětlení. Je v pravidlech certifikace prvoligových stadionů někde napevno uvedeno, že v sektoru hostí musí být v přední části plot? A pokud ano, je to tam na základě požadavků policie, nebo případně koho jiného? Kdo a kde musí případně prosadit změnu v takovém přístupu? Až odpovědi dorazí, budeme o ně tento text aktualizovat.

O celém procesu ale už něco víme z policejních odpovědí z března minulého roku, kdy jsme řešili, zda jsou v Česku na fotbale ploty v sektorech hostujících fanoušků nutné. Připomeňme, že například na německých stadionech oplocené sektory hostů mají také, zatímco v Anglii tomu tak není, tam sektor hostí od dalších fanoušků odděluje pořadatelská služba, „hlídači“ ve výrazně barevných bundách.

Odpovědi policie z loňského roku se dají shrnout zhruba takto: policie dává obecné požadavky na oddělení sektorů hostů, jak je kluby na svých stadionech konkrétně provedou, je už pak na nich. Za nás to tedy vychází tak, že jsou to skutečně v prvopočátku požadavky policie, které kluby nutí stavět ploty pro sektor hostů. Na druhou stranu ani od klubů doteď nejde (tedy s výjimkou Slavie) velká snaha to nějak změnit, jak ukazuje i anketa mezi zástupci klubů ze stejného textu z loňského března, ze kterého pochází i následující policejní odpovědi.

Hana Rubášová z tiskového oddělení policejního prezidia

(odpovědi jsou z března 2023)

Jaké jsou obecně požadavky policie na vybavení hostujícího sektoru?

Požadavky na vybavení hostujícího sektoru ze strany policie směřují k zajištění bezpečnosti a účinnému oddělení sektoru hostů a domácích, k zabránění vstupu fanoušků na hrací plochu, k realizaci bezpečnostních prvků zabraňujících vhazování nebezpečných a zakázaných předmětů směrem jednak k fanouškům domácích a dále pak na hrací plochu. Dále jsou ze strany policie vždy vzneseny požadavky na vybudování adekvátního zázemí pro hostující fanoušky, a to především spočívající v možnosti jejich občerstvení a vhodném sociálním zázemím.

Je podle vás třeba instalovat vysoké ploty doplněné případně o ostré hroty na vrchu? A případně proč?

Policie nepožaduje a ani nedefinuje technické specifikace oplocení jak vně, tak uvnitř stadionu a tedy ani neurčuje výšku plotových sekcí. Policie požaduje účinné oddělení sektoru fanoušků hostů od sektoru fanoušků domácího týmu. Samotnou realizaci těchto bezpečnostních prvků a opatření pak nechává na rozhodnutí zřizovatele stadionu. Z důvodu bezpečnosti jsou ostré hroty na plotech, popřípadě jiné nebezpečné předměty jako je ostnatý nebo žiletkový drát na pokyn LFA a doporučení policie odstraňovány z důvodu, aby bylo minimalizováno riziko možných úrazů fotbalových fanoušků, ať už při chtěném, či náhodném kontaktu s výše uvedenými částmi plotových bloků. (Na základě certifikace byl na doporučení policie odstraněn ostnatý drát na fotbalových stadionech v Olomouci, v Příbrami, v Opavě, v Ostravě nebo v Jihlavě.)

Požadujte po klubech také třeba instalaci sítí kolem sektoru hostí? A případně proč?

Instalace sítí policie doporučuje na konkrétních stadionech z důvodu, že konstrukční a projektové řešení některých fotbalových stadionů přináší zvýšené riziko umožňující vhazování nebezpečných předmětů na hrací plochu, popřípadě do vedlejšího sektoru hostů (domácích). U modernějších a novějších stadionů je tato problematika řešena instalací průhledných plexiskel, které nahrazují již zmíněnou síť.

Jak obecně funguje spolupráce mezi policií a fotbalem při schvalování podmínek v sektoru hostí?

Na každém stadionu první a druhé ligy je prováděna každé dva roky kontrola bezpečnostních prvků samotného stadionu, na základě které je vydán (či nevydán) doklad o bezpečnosti a způsobilosti stadionů pro pořádání zápasů první a druhé ligy (hovoříme o tzv. certifikaci stadionů). Součásti je i kontrola bezpečnostních prvků na stadionu, které minimalizují případné následky protiprávního jednání fanoušků. Jedním z bodů kontroly je zabezpečení a dostatečné oddělení sektorů hostů od sektorů domácích fanoušků, jak je uvedeno v dohodě o spolupráci mezi Policií České republiky, Fotbalovou asociací ČR a Ligovou fotbalovou asociací.

Policie na základě vyhodnocení minulých bezpečnostních opatření první a druhé fotbalové ligy a vyhodnocení možných bezpečnostních rizik doporučuje ve spolupráci s LFA a FAČR takové bezpečnostní prvky, které zabrání možnému protiprávnímu jednání fotbalových fanoušků na fotbalových stadionech. Na základě splnění těchto podmínek ze strany fotbalových klubů, je pak udělena fotbalovému stadionu certifikace.

Související články

Grygera za Fouska? Osloven jsem byl, říká bývalý reprezentant

Zlín vstoupil skvěle do druhé ligy, vyšla mu sázka na udržení kádru. Hráči šli dolů s platy, stejně jako celý klub s rozpočtem. Dočasně, jestli se vrátí mezi elitu. Vše rozebíráme v rozhovoru s viceprezidentem klubu Zdeňkem Grygerou. Došlo i na plány s novým stadionem. A bude Grygera příštím mužem číslo jedna českého fotbalu?

Zlín

Není stoper jako stoper. Jak skládat trojku vzadu?

Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.

Taktika

Otazníky nad Haškem. Ptáme se: měl by u reprezentace zůstat, nebo skončit?

Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?

Reprezentace
Popup se zavře za 8s