Patří těžkooděnci na stadiony? Ptáme se zástupců policie

26. leden 2024
Sdílejte:
„Kdybychom tam nebyli, budou fotbalové zápasy stejně bezpečné jako teď?“ Tiskový mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a bývalý dlouholetý šéf pražské speciální pořádkové jednotky Jiří Stejskal vyprávějí o policejních manévrech na fotbale v Česku.
Jiří Stejskal a Jozef Bocán, hosté 33. dílu Football Club podcastuFoto: Tomáš Cetkovský

Přelety vrtulníků, kordony těžkooděnců se psy, zbraně v pozoru a omřížované sektory hostů. Fotbaloví fanoušci se v prostředí stadionů můžou snadno cítit jako „obvyklí podezřelí“. Přitom policie sama přiznává, že mezi stovkami tisíc diváků, kteří se po celé republice protočí na fotbalových tribunách, jsou jen nižší stovky skutečně problémových. Ti pak například během loňského ligového podzimu spáchali na stadionech dva trestné činy a 27 přestupků.

Hosté dalšího dílu Football Club podcastu, kterými byli mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a metodik policejního vzdělávání a bývalý dlouholetý šéf pražské speciální pořádkové jednotky Jiří Stejskal, uznávají, že se situace na českých stadionech za poslední dvě dekády výrazně zlepšila, přesto však trvají na tom, že je „viditelná přítomnost“ policie nutná.

„Samozřejmě vnímáme negativní zpětnou vazbu na policejní přítomnost na fotbalových zápasech. Většinou ale lidem chybí informace, proč se policie k daným opatřením rozhodla. A pokud se bavíme o záběrech některých policejních zákroků natočených na mobilní telefony, často je to vytrženo z kontextu, protože není zachyceno, co dění na videu předcházelo. Rozumím tomu, že pak někomu přijde jednání policie jako přehnané, ale chybí tomu všechna fakta,“ říká Bocán. A Stejskal ho doplňuje: „Rozhodně neplatí, že je pro policii každý fotbalový fanoušek potenciální výtržník.“

Jak oba hodnotí dnešní situaci na českých fotbalových stadionech? Proč je viditelná přítomnost policie nutná, i když je nejlepší stav „nebýt vůbec vidět“? A v čem se liší tuzemské fotbalové prostředí proti tomu německému? Pusťte si třiatřicáté vydání našeho podcastu. Od mikrofonu vás tentokrát zdraví moderátor Filip Horký.

Hlavní témata podcastu:

1:16 – kdy a jak začíná policie monitorovat fanoušky na fotbale

6:12 – metodika zásahů policie při rizikových zápasech

15:28 – zpětná vazba z veřejného prostoru na policejní manévry na fotbale

21:05 – fotbalový fanoušek jako potenciální výtržník

25:00 – (ne)viditelnost policie na fotbale a srovnání s Německem

32:49 – kultivace českého fotbalového prostředí

36:00 – výtržníci vs. kordony těžkooděnců a zakázané benzinky

48:36 – určování rizikovosti zápasů

52:25 – policejní inspirace v zahraničí

FC podcasty najdete na:

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s