Nejčastěji se jako o zlomovém mluví o roce 2030. „Určitě to bude ještě několik příštích let trvat, ale neumím v tuto chvíli říct, jestli to bude let sedm, osm nebo deset. Spartu každopádně nikdo ze současného stadionu po roce 2030 nevyhání. Byli bychom rádi, kdyby po roce 2030 už stál nový, moderní stadion, kde by Sparta hrála domácí zápasy,“ řekl Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty v podcastu Livesport Daily.
Sparta má se státem dohodu, že pozemky pod současným stadionem na Letné budou výhradně ke sportovní činnosti využívány nejméně do roku 2030. Jak k tomu došlo a co se asi bude dít na Letné pak, to rozebírá Luděk Mádl v textu Kdy (si) Sparta kopne na Strahově.
Těch důvodů je víc: Sparta už na Strahově má tréninkové centrum na velkém spartakiádním stadionu, na Strahově také není třeba řešit zdlouhavou změnu územního plánu, když tamní pozemky jsou určeny pro sportoviště. Na Letné podle sparťanského vedení velký a moderní stadion vybudovat nejde a najít jinde v Praze vhodné pozemky je obtížné.
„V současném územním plánu Prahy je vhodných pozemků pro podobný stadion minimálně. Zvažujeme různé varianty, ale prioritou je Strahov,“ říká Křivda.
Žádné závazné dohody zatím nebyly učiněny, ale všechno spěje k tomu, že by nový, a to největší a nejmodernější fotbalový stadion v zemi, měl vyrůst právě na Strahově, na místě, kde dnes najdete Stadion Evžena Rošického. Pozemek pod ním patří Fotbalové asociaci ČR, se kterou se Sparta chce dohodnout na podmínkách pro jeho postavení.
„Když se bavíme o stadionu s kapacitou minimálně 30 tisíc diváků, ale spíš 35 až 40, tak je to na současném místě stadionu na Letné nereálné. Samozřejmě by byly varianta postavit ho na druhé straně Letenské pláně, v Letenském parku. Tam se ale rozcházíme s představiteli městské části Prahy 7 a předpokládám i celého města. To místo je totiž určeno jako volnočasová zóna a nikoli jako sportoviště. Tímto směrem tedy už neuvažujeme,“ uvedl Křivda.
Stále na začátku. Sparta už před dvěma roky na FAČR svou nabídku poslala, k vzájemným jednáním ale ještě nedošlo. A letenské to štve, takže na nedávné valné hromadě Fotbalové asociace ČR, nechala do usnesení zanést, že je asociační výkonný výbor povinen s letenskými zahájit ohledně výstavby nového stadionu jednání.
Fotbalové asociaci, jejíž ekonomická situace není stabilní, se na Strahově takříkajíc „válejí“ pozemky orientačně za miliardu, možná až jeden a půl miliardy korun. A Sparta bude někdy brzy po roce 2030 potřebovat nový stadion. Navíc je ochotná jeho stavbu kompletně uhradit.
Vtip může být v tom, že v modelu, který Sparta ústy svého tehdejšího ředitele Františka Čupra prezentovala poprvé v září 2021, by byla Sparta na novém stadionu absolutním pánem. Tedy jeho vlastníkem, který by ho FAČR občas pronajímal na reprezentační zápasy. Asociace by podle tohoto plánu měla dokonce povinnost sehrát tu všechna mezistátní střetnutí.
„Příjmy z ticketingu, případně z dalších služeb, které by byly na stadionu poskytovány, by byly příjmy Sparty. Současně bychom platili pravidelný nájem z těchto pozemků, jehož výše by byla předmětem diskuze,“ řekl tehdy Čupr.
Teď se tohle uvažování Sparty posunulo a Křivda v podcastu Livesport Daily uvedl, že Sparta je připravená jednat i o podílu na vstupném a dalších věcech. Pro reprezentaci by to podle něj s novým stadionem fungovalo ekonomicky lépe, než když si dnes pronajímá různé stadiony.
Na FAČR pracují jak s tezí stadionu, tak s myšlenkou tréninkového centra mládeže, případně s kombinací obojího. Vlastní investiční prostředky na žádnou z variant FAČR nemá. „Podle všeho ale nejprve zkusí oslovit stát, tedy Národní sportovní agenturu, potažmo i další subjekty a instituce, jestli by několika miliardami na budoucnost Strahova nepřispěly. A teprve až si případně hodnověrně ověří, že nepřispěly, posune se celý příběh snad už konečně tam, kde bychom ho čekali už dávno. Tedy ke stolu, za nímž zasednou vyjednavači fotbalové asociace a Sparty,“ píše Mádl v textu Kdy (si) Sparta kopne na Strahově, ve kterém vše do detailu rozebírá.
„Chceme, aby to byl stadion, na kterém půjde hrát finále evropských pohárů nebo spolupořádat Euro,“ uvedl Křivda. „Vím, že nám spousta fanoušků řekne, že nám dneska na Letnou chodí 15 tisíc lidí, tak proč chceme stadion pro 35 nebo 40 tisíc lidí. Stadion bychom ale stavěli tak, aby tam byla dobrá atmosféra i při menší návštěvě, aby se dali otevírat jednotlivé části stadionu. Aby obslužnost byla stejná, když se tam bude hrát menší zápas i vyprodaný zápas,“ dodal.
Vize Sparty je taková, že nový stadion jednorázově zvedne návštěvnost. „Jsou takové kluby po Evropě, kde se to stalo. Nečiníme to samozřejmě s tím, že bychom čekali, že po otevření nového stadionu budeme mít dál průměrnou návštěvnost 14,5 tisíce lidí. Díváme se na průměrnou návštěvnost 25, 30 tisíc lidí a věříme, že s kvalitním stadionem a při pokračující dlouhodobé strategické práci s fanoušky jsme schopni se na tato čísla dostat,“ dodal sparťanský generální ředitel.
„Nabízíme, že stadion postavíme na naše náklady, neočekáváme žádný příspěvek od FAČR ani z veřejných rozpočtů. Nemáme teď přesnou kalkulaci, ale očekáváme, že náklady budou někde mezi čtyřmi a pěti miliardami korun. Je to obrovská investice,“ uvedl Křivda v podcastu Livesport Daily.
Zapustit stadion hlouběji do země Sparta nemůže kvůli tunelu Blanka, vytáhnout tribuny výš zase nedovolí magistrátní strážci reliéfu hlavního města. A směrem do stran je další zástavba. „Tedy vyjma prostoru, na kterém bývalo po desetiletí tréninkové hřiště. A jedna z firem Daniela Křetínského na něm relativně nedávno začala stavět hotel. Stavba byla sice v době covidových omezení zakonzervována, ale majitel se k ní jistě časem vrátí. Lze nakonec očekávat, že k podobnému projektu s výrazným komerčním potenciálem časem využije i pozemek, na kterém stojí současná sparťanská aréna,“ píše Mádl v textu Kdy (si) Sparta kopne na Strahově, ve kterém vše do detailu rozebírá.
„Současný stadion, byť to naši fanoušci neradi slyší, má své limity. Byl postavený v 60. letech minulého století a tehdejší potřeby byly opravdu úplně jiné, byl třeba celý na stání. Zvyšují se třeba nároky na Ligu mistrů, už dnes by musela UEFA u některých parametrů přimhouřit oko. Do budoucna by to klidně mohlo znamenat, že bychom na Letné nemohli hrát zápasy Ligy mistrů,“ zmínil další důvody Křivda. „Klub potřebuje moderní stadion s vyšší kapacitou, aby se dál rozvíjel, aby byl úspěšnější,“ dodal.
Čeští reprezentanti byli po zápase s Ukrajinou zklamaní z malé podpory fanoušků. Je ale opravdu na místě, aby si stěžovali právě oni? Diváky do ochozů nedostanete jen tím, že nastoupíte na trávník.
Nottigham ve čtvrtém kole Premier League vyhrál 1:0 a dosáhl prvního úspěchu na Anfieldu po 55 letech.
Na fotbalové technice se dá pracovat kdekoli. Stačí míče a třeba koš na prádlo. Jak ukazuje video Toniho Kroose se synem Leonem.