Byl to zápas v mimořádné kulise. Ale s kaňkou. Ženská reprezentace si jako první národní tým zahrála na novém stadionu v Hradci Králové před skvělou kulisou, která dokonce vytvořila český rekord na zápasy národního áčka. Reprezentantky ale zároveň nedokázaly vyhrát utkání, které by jim výrazně pomohlo v cestě za jejich snem.
Úterní utkání v Malšovické aréně sledovalo 7488 diváků, což je nová rekordní návštěva na domácím zápase A-týmu ženské reprezentace. Dosavadní maximum bylo z dubna loňského roku, kdy v Teplicích na zápas s Islandem dorazilo přes tři tisíce diváků.
Jsme yoursport. Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků
„Zápas byl mimořádný v tom, jaká návštěva dorazila do Malšovické arény. Moc si toho vážíme. Na stadionu vládla skvělá atmosféra a na místě je poděkování všem v Hradci Králové, kteří se na organizaci utkání podíleli. Viděli jsme, že je zde po takových zápasech velký hlad. Zanedlouho se zde představí mužská reprezentace do 21 let v přípravném utkání proti Slovensku a věříme, že znovu zažijeme skvělou kulisu,“ uvedl Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR.
Hradecká návštěva je skvělá, ale o absolutní český rekord nejde. Ten byl zapsán v roce 2017 v Plzni, kde na zahajovací zápas mistrovství Evropy sedmnáctiletých Česko – Francie (1:2) přišlo 10 219 diváků. Na druhou stranu dospělá ženská reprezentace má za sebou i zápasy v baštách ženského fotbalu, které se těšily velkému zájmu – například před rokem hrály přátelák s mistryněmi Evropy z Anglie v Brightonu před 21 tisíci diváky.
Klubový český rekord pak drží slávistky, které v Edenu v roce 2019 při čtvrtfinále Ligy mistryň s Bayernem podporovalo 6882 diváků. A rekord české 1. ligy žen má zase Sparta, když na březnové derby pražských S na Letnou dorazilo 5734 diváků.
To všechno jsou mimořádná čísla. Všední realita ženského fotbalu v Česku za nimi zatím zaostává, což je vidět na návštěvnosti první ligy. Tam čtyři zápasy posledního odehraného kola v průměru navštívilo 100 diváků a třeba na šlágru mezi Spartou a Libercem bylo 150 lidí. Rekord této sezony drží další derby na Letné ze začátku září, kam dorazila 1780 diváků. Nadstandardní návštěvy v řádech stovek diváků hlásí pravidelně Liberec, kde zápas prvního kola se Spartou (3:4) sledovalo 821 diváků. Na vzájemné zápasy týmů z první čtyřky (pražská S, Slovácko a Liberec) pak pravidelně chodí od 200 lidí výš.
Zvýšený zájem je i o zápasy Slavie v Lize mistryň. Na domácí odvetu s Kluží (5:0) do Edenu přišlo 1940 lidí a slávistky se můžou na podobné návštěvy těšit i ve skupině, kde na ně čeká nejúspěšnější tým historii Ligy mistryň z Lyonu a rakouský (St. Pölten) a norský mistr (Brann). A i na Spartu v neúspěšném boji o skupinovou fázi proti Frankfurtu přišlo na Letnou 1464 lidí, a to i když letenské fotbalistky v prvním zápase v Německu padly 0:5 a bylo tak jasné, že domácí zápas (0:3) je jen pro nasbírání dalších zkušeností.
91 648 diváků. To je rekordní návštěva na ženském fotbale z dubna 2022. Je z Nou Campu ze semifinálového zápasu Ligy mistryň mezi Barcelonou a Wolfsburgem. Skvělé návštěvy hlásilo třeba i letošní mistrovství světa v Austrálii a na Novém Zélandu, kam průměrně chodilo 30 911 lidí na zápas. Jsou to mimořádná čísla na mimořádných zápasech. Když se podíváme na běžný provoz třeba do sousedního Německa, tak na poslední odehrané kolo ženské Bundesligy dorazilo od 1512 do 3707 diváků.
Olympique Lyon, St. Pölten a Brann. To jsou soupeřky Slavie v hlavní fázi Ligy mistryň. Slávistky ji hrají podruhé v řadě a tentokrát byly nalosované z druhého koše do skupiny B k francouzským, rakouským a norským mistryním.
Ženský fotbal roste, ale stále platí, že si své široké a stálé publikum hledá. V Česku by jeho popularizaci mohla pomoci i případná premiérová účast reprezentace na velkém závěrečném turnaji. A právě v boji o Euro 2025 může být klíčové, jak Česko dopadne v premiérovém ročníku ženské Ligy národů UEFA.
V ní bylo 51 reprezentačních týmů rozděleno podle koeficientu do tří výkonnostních lig. Češky byly zařazené do prostřední ligy B, kde se ve skupině B4 během podzimu střetávají se Slovinskem, Běloruskem a Bosnou a Hercegovinou. Cílem české reprezentace je skupinu vyhrát a zajistit si přímý postup do ligy A. Týmy na druhém místě ligy B budou hrát play-off o postup se třetími týmy z ligy A - po čtyřech odehraných zápasech ze šesti to jsou Anglie, Portugalsko, Island a Itálie.
Češky šly do své skupiny B4 jako favoritky, nejvýše nasazený tým. Odstartovaly dobře, když vyhrály ve Slovinsku (2:0) a i první zápas s Běloruskem (2:1). Pak ale přišla prohra 0:1 v Bosně a Hercegovině a domácí remíza 2:2 s tím samým soupeřem právě teď v úterý v Hradci.
„Nevyšly nám začátky obou poločasů, a to je vždycky velká škoda. Soupeře jsme takto dvakrát pustili do vedení, ale pak tam byla ze strany holek vidět velká vůle a snaha zápas otočit. Vytknout jim mohu tedy opět pouze to naše neproměňování příležitostí, protože vedle dvou vstřelených gólů jsme tam měli hned několik velmi dobrých šancí,“ řekl po zápase trenér týmu Karel Rada.
Česko je tak po čtyřech zápasech druhé o bod za Bosnou a Hercegovinou. Českou reprezentaci čekají do konce roku ještě dvě utkání. První prosincový den se představí v maďarském Győru proti Bělorusku a poté 5. prosince doma v Pardubicích proti Slovinsku. První Bosna a Hercegovina hraje ve Slovinsku a doma s Běloruskem. Průběh skupiny je zatím velmi vyrovnaný, když jen jeden zápas (Slovinsko – Česko 0:2) skončil vyšším rozdílem než o jednu branku. Bosna a Hercegovina kromě už zmíněných zápasů s Českem porazila Bělorusko 2:1 a remizovala doma se Slovinskem 1:1.
Češky šly do Ligy národů s velkou motivací. Případná výhra ve skupině je totiž posune o patro výš, což by zvyšovalo šance na postup na Euro 2025. Dospělá česká reprezentace žen se zatím nikdy na Euro nebo mistrovství světa neprobojovala a pro celý ženský fotbal v Česku je premiérová účast na velkém turnaji vysněná.
Kvalifikace na Euro se bude hrát příští rok v podobném formátu jak Liga národů. Nejprve se budou hrát zápasy v rámci jednotlivých skupin a následně přijdou na řadu barážové zápasy. Osm týmů z prvních dvou míst ve skupinách ligy A půjde rovnou na Euro, dalších osm týmů z ligy A pak v prvním kole baráže narazí na papírově slabší soupeře z ligy C (hezky je to konkrétně vysvětlené ve druhém videu v tomto textu na webu UEFA.com).
„Postup na finálový turnaj mistrovství Evropy nebo mistrovství světa je dlouhodobým a jednoznačným cílem FAČR pro ženskou reprezentaci. Do této kategorie patří i postup do nejvyšší úrovně Ligy národů. Nepochybuju, že na to reprezentace má kvalitu, a uděláme všechno pro to, abychom jí k tomu vytvořili podmínky,“ řekl předseda fotbalové asociace Petr Fousek redakci Football Clubu před startem Ligy národů.
Tento článek je součástí projektu Girl Power na podporu ženského fotbalu v Česku. Partnery jsou společnosti Yoursport/Macron a magazín Heroine.
Der Klassiker skončil bez překvapení. Ostatně jako povětšinou v poslední dekádě. Naopak překvapuje Gladbach, který se plíží zpátky do souboje o Evropu.
Jak by měla Slavia okysličit svůj kádr? Poradí si s očekávanými odchody tahounů mužstva, nebo udrží kompletní tým pro Ligu mistrů? Jaké naděje má klub na hostováních, v B týmu a v juniorech? Odhodlá se někdy Jindřich Trpišovský na zahraničí štaci? A který trenér by ho mohl nahradit?
Český obránce Girony Ladislav Krejčí zachránil svému týmu parádním gólem v nastavení bod na hřišti Villarealu. Prohlédněte si jeho skvělý volej.