Zdánlivě v jejich skupině chybí nějaký hlavní velký tahák, když například záložnice Martina Šurnovská si přála Chelsea nebo Bayern, ale Lyon je historicky nejúspěšnějším evropským týmem, když jediný evropský ženský pohár ovládl už osmkrát a z posledních sedmi ročníků vyhrál hned pět. Slávistky se s OL potkaly naposledy v roce 2016, když ve čtvrtfinále Ligy mistryň ve Francii prohrály 1:9 a doma pak uhrály remízu 0:0.
Naopak přání los vyplnil Karlovi Pitákovi, který trénuje slávistické ženské áčko od léta roku 2022. Ten nechtěl do skupiny obhájkyně z Barcelony a AS Řím, se kterými slávistky loni ve skupině dvakrát prohrály (0:1 a 0:3).
Jednoho soupeře stejného jako před rokem, ale Slavia v losu dostala. Se St. Pöltenem loni slávistky prohrály domácí zápas hraný v Mladé Boleslavi 0:1 a v Rakousku pak v odvetě zapsaly bod za remízu 1:1. Norský Brann je pak v osmifinálových skupinách, ve kterých se teď hraje Liga mistryň potřetí, nováčkem.
„Velmi zajímavá skupina, těšíme se. Z prvního koše Lyon, několikanásobný vítěz Ligy Mistryň, bude to skvělá zkušenost zahrát si proti jednomu z nejlepších týmu na světě. Další dva soupeři jsou pro nás hodně zajímaví. St. Pölten známe z minulého roku, Brann je pro nás úplná novinka. Chceme ve skupině uhrát víc bodů než minulý rok (konkrétně to byly dva - poznámka redakce). A věřím, že je to reálné,“ říká Diana Bartovičová, kapitánka Slavie.
Ve skupinách se hraje klasicky každý s každým doma a venku, všechny týmy tak odehrají po šesti zápasech. Hraje se od půlky listopadu do konce ledna a slávistky by tentokrát měly hrát v Edenu. Rozlosování zápasů UEFA zveřejní v sobotu.
Do skupiny postoupily přes rumunské mistryně z Kluže, které jednoznačně přehrály 5:0 a 6:0. Naopak Sparta ve 2. předkole nestačila na Eintracht Frankfurt, třetí tým loňské Bundesligy, se kterým padla 0:5 a 0:3. Už o kolo dřív vypadlo z Ligy mistryň po prohře 0:1 rovněž s Eintrachtem Frankfurt Slovácko.
Slavia se kromě atraktivních zápasů může těšit i na zajímavou finanční prémii. Za postup do skupiny UEFA vyplácí 400 tisíc euro (zhruba 10 milionů korun). Jde o téměř pětinásobnou odměnu oproti Lize mistryň z před tří let, kdy ještě posledních 16 týmů hrálo klasické vyřazovací osmifinále. Další bonusy pak jsou za výhry a remízy ve skupině. Za účast v prvních dvou kolech všechny týmy dostanou 20 tisíc euro, tedy asi 500 tisíc korun (za účast v jednom kole, když tedy někdo hraje dvě kola, má 40 tisíc euro). Za vypadnutí ve čtvrtfinále je pak dalších 25 tisíc euro, v semifinále 50 tisíc euro, poražený finalista bere 200 tisíc a vítěz 250 tisíc euro.
Do Anglie pomohla Kateřině Svitková, do Francie Antonii Stárové. Miroslava Fousková je manažerkou ženského fotbalu ve společnosti Sport Invest a říká, že v Česku by mu pomohlo, kdyby se dostal do televize. Hlavně ale vypráví o své práci. Jaké to je prodávat hráčky ze země, kde profesionální podmínky nabízí jen dva týmy?
Zvýšit prémie UEFA mohla i díky tomu, že teď už od skupinové fáze prodává sama televizní práva jako celek. Koupila je streamovací platforma DAZN, která předchozí dvě sezony odvysílala všech 61 zápasů od skupin dál i na vlastním bezplatném youtube kanále. Aktuální a příští sezonu tam pak bude už jen 19 volně dostupných zápasů. Zápasy prvního a druhého kola si dál mohou jednotlivé kluby prodávat samy.
Česku před letošní sezonou ještě patřila výborná šestá příčka v pořadí koeficientů, a proto do Ligy mistryň, což je jediný evropský pohár v ženském fotbale, vyslalo hned tři týmy. Slavia a Sparta byly nasazené rovnou do druhého kola a nemusely se tak probíjet přes první miniturnaj.
V příštích sezonách se dá čekat propad v koeficientovém žebříčku, což bude kromě jiného znamenat ztrátu jednoho týmu v Lize mistryň a i start hned v prvním kole. Už pro příští sezonu Česko v tabulce koeficientů spadlo na sedmé místo, což znamená přesně ten scénář, který jsme zmínili v předchozí větě – jen dva týmy v Lize mistryň a oba začínají už v prvním předkole.
Největším úspěchem českého týmu v Lize mistryň jsou tři účasti Slavie ve čtvrtfinále. Jednou se mezi osm nejlepších v této soutěži (pod dřívějším názvem Pohár UEFA) probojovala také Sparta, tehdy se ještě osmifinálová fáze hrála ve skupinách.
Tento článek je součástí projektu Girl Power na podporu ženského fotbalu v Česku. Partnery jsou společnosti Yoursport/Macron a magazín Heroine.
Přechod na tříobráncové rozestavení představuje v české lize nejvýraznější taktickou inovaci posledních let. Proč je ideální složení takové obrany levák – pravák – pravák? Co musí umět stopeři na krajích a co ten ve středu? Rozebereme si to do detailu.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.