Aktualizováno
11. květen 2024
Derby na Letné skončilo bez branek. I tak je o čem mluvit. Třeba o situaci z 30. minuty, kdy kapitán Sparty Ladislav Krejčí držel ruku Mojmíra Chytila tak dlouho, až to nevypadalo hezky.
Ladislav Krejčí po konci zápasu oslavuje, že se Sparta výrazně přiblížila titulu.Foto: Profimedia

Ladislav Krejčí v souboji reprezentačních kolegů ze 30. minuty sobotního derby na Letné způsobil Mojmíru Chytilovi velmi nepříjemné chvíle.

Slávistickému útočníkovi lze při pohledu na záznam věřit, že tohle dost bolelo.

Krejčí mu ruku držel tak dlouho po dopadu na zem, až se nepřirozeně ohnula. Chytil měl ve druhém poločase ruku zpevněnou obvazem.

Bez povšimnutí zákrok nechal hlavní rozhodčí Dalibor Černý a neozval se ani VAR, který tak situaci nevyhodnotil jako surovou hru nebo jako hrubé nesportovní chování, za které se ve fotbale vylučuje.

Jak situaci hodnotíte vy?

Vyvázl Ladislav Krejčí správně bez trestu?

„Ve 30. minutě utkání měl rozhodčí nařídit přímý volný kop pro hostující družstvo za držení soupeře. Z dostupných záběrů není prokazatelné, že se jednalo o úmysl zranit hráče hostujícího družstva č. 13 (Chytila), proto rozhodčí správně neudělil červenou kartu za hrubé nesportovní chování hráči domácího družstva č. 37 (Krejčího) a VAR správně neintervenoval,“ zhodnotila Krejčího zákrok v pondělí komise rozhodčích.

Co říkají pravidla?

Červenou kartu má rozhodčí udělit například za surovou hru nebo hrubě nesportovní chování. Takhle tyto situace popisují pravidla fotbalu:

Surová hra

Způsob hry, kterým je ohrožena bezpečnost soupeře nebo při kterém je použito nepřiměřené síly nebo brutality, musí být potrestán jako surová hra. Každý hráč, který v souboji o míč napadne soupeře zepředu, ze strany nebo zezadu s použitím jedné nebo obou nohou a s nepřiměřenou silou, nebo ohrozí bezpečnost soupeře, se dopouští surové hry.

Hrubé nesportovní chování

Hráč se dopustí hrubého nesportovního chování, pokud použije nebo se pokusí použít nepřiměřenou sílu nebo brutalitu vůči soupeři mimo boj o míč, nebo vůči spoluhráči, členovi realizačního týmu, rozhodčímu, divákovi nebo jiné osobě, bez ohledu na to, zda dojde nebo nedojde ke kontaktu. Hráč, který mimo souboj o míč úmyslně udeří soupeře nebo jakoukoli jinou osobou do hlavy nebo do obličeje, rukou nebo paží, se dopustí hrubého nesportovního chování, vyjma případů, kdy použitá síla byla zanedbatelná.

Sparta šla do deseti až na zhruba poslední půl hodinu hry, když Černý dal druhou žlutou kartu Lukáši Haraslínovi. Letenští ale oslabení zvládli, uhráli cenný bod a udrželi tři kola před koncem čtyřbodový náskok na druhou Slavii. Obhajobu loňského titulu tak mají na dosah.

I třetí derby v této ligové sezoně skončilo remízou. V Edenu se na podzim hrálo 1:1, teď na jaře dvakrát na Letné 0:0.

Vybojovaná remíza po Haraslínově vyloučení je pro Spartu velmi důležitá. Dál vede ligu se čtyřbodovým náskokem před Slavií. Sešívaní, pokud chtějí titul, se navíc musí před Spartu bodově dostat.

Musí tedy ve zbývajících třech kolech nadstavby získat alespoň o pět bodů víc. Spartě tak k jisté obhajobě „stačí“ dvě výhry nebo třeba výhra a dvě remízy. Samozřejmě za předpokladu, že Slavia své zbývající zápasy vyhraje.

Sparta hraje v úterý doma s Baníkem, pak v sobotu v Mladé Boleslavi a poslední ligové kolo v sobotu 25. května doma s Plzní.

Slavia hraje teď ve středu doma s Plzní, pak v sobotu na Slovácku a ligu zakončí doma s Mladou Boleslaví.