Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Kozel končí, Kania vysvětluje: Chtěl jsem to udělat na Svědíka, ale trenér nechtěl

06. květen 2024
Sdílejte:
Luboš Kozel oznámil konec na lavičce Slovanu Liberec a jeho majitel Ondřej Kania teď potvrdil, že o tom bylo jasno hned na začátku dubna. Vysvětlil, proč to nepřiznali dřív.
Mrzení v Liberci. Luboš Kozel po sezoně skončí a teď už to ví všichni.Foto: Profimedia

Co bylo ve fotbalovém zákulisí v posledních týdnech jasnou věcí, se teď potvrdilo i oficiálně. Luboš Kozel po tříletém působení po této sezoně skončí jako trenér ve Slovanu Liberec.

„Po sezoně končím. Chtěl jsem to uvést na pravou míru. Vím to už delší dobu, ale dohodli jsme se s vedením, že to zveřejňovat nebudeme. Ty informace ale už unikaly nějaký ten čas a unikaly pravdivě, což je mi záhadou, protože to věděli snad tři nebo čtyři lidi. Já jsem tuto skutečnost oznámil hráčům už dřív, což pro mě bylo to nejdůležitější,“ řekl Kozel v neděli na pozápasové tiskové konferenci v Teplicích.

V médiích se o Kozlově konci po této sezoně spekuluje vlastně už od doby, co Ondřej Kania na konci minulého roku oznámil svůj vstup do Slovanu. Nový většinový vlastník Liberce dal prostor ke spekulacím v podcastu Kudy běží zajíc, který vyšel krátce po Vánocích.

„V mnoha ohledech musí být Liberec od příštího roku jiný klub, ale nepočítám s tím, že budeme hned v příští sezoně hrát o Evropu. Nic tím nenaznačuji, ale myslím si, že kdybychom si vzali od příští sezony trenéra typu Radka Kováče, který hraje poslední dvě sezony o udržení, tak by nebylo logické a správné chtít po něm, aby hned hrál o čtvrté nebo páté místo,“ řekl tehdy Kania.

Právě o Kováčovi, který teď trénuje Pardubice, se v médiích mluví jako o nástupci Kozla. Zatím však jde o nepotvrzené spekulace.

Kania teď na Twitteru obšírně podal svou verzi rozchodu s Lubošem Kozlem. „Potvrzuji, že hned první den, kdy jsme klub převzali (3. dubna), jsme já a generální ředitel Jan Nezmar oznámili trenéru Kozlovi, že od další sezony se chceme vydat jinou cestou,“ píše Kania.

„Měsíce jsme to rozhodnutí zvažovali, protože trenér Kozel je bezesporu výborný trenér, nakonec jsme ale z mnoha důvodů došli k tomu, že pokud budujeme de facto úplně nový klub, který bude fungovat velice odlišně od toho, jak fungoval doteď, existuje velké riziko, že hlavní trenér (ať by to byl kdokoliv), který byl zvyklý tři roky fungovat úplně jinak, by nemusel takovou změnu zvládnout akceptovat a zásadně by to mohlo zkomplikovat transformaci klubu,“ vysvětlil Kania.

„Dohodli jsme se, na přání trenéra, že do konce sezony nebudeme žádné spekulace komentovat. O pět dní později, v neděli večer mi volal jeden novinář, že se dozvěděli, že jsme ve středu oznámili trenérovi, že končí, a že to další den budou vydávat. Ihned jsem volal trenérovi, že mám tuhle informaci a že bude potřeba se k tomu nějak postavit a že za klub bychom upřednostnili variantu, která je maximálně transparentní a z mého pohledu jediná správná - viz co udělalo posléze Slovácko s Martinem Svědíkem,“ pokračuje Kania.

Slovácko v půlce dubna oznámilo, že se se Svědíkem dohodlo na jeho konci v klubu po této sezoně. Slovan místo toho na svém webu vydal prohlášení, ve kterém mediální spekulace o konci trenéra Kozla nepotvrdil.

„FC Slovan Liberec nebude nadále komentovat žádné mediální spekulace o možné změně na pozici hlavního trenéra. Trenér Luboš Kozel má maximální podporu a důvěru klubu a platnou smlouvu do konce této sezony. Celý klub se maximálně soustředí na dosažení co nejlepšího výsledku v závěrečné fázi sezony,“ stojí v klubovém prohlášení z 8. dubna.

Kania teď uvádí, že se bohužel s Kozlem na postupu ve stylu Slovácka nedokázal domluvit. „Trenér preferoval, že celou věc, bez ohledu na spekulace nebudeme do konce sezony komentovat. Zpětným pohledem jednoznačně přiznávám, že bylo mou chybou, že jsem netrval na námi preferované variantě a že jsem ustoupil,“ píše Kania.

Kozel nakonec vyšel s pravdou sám ven teď v neděli po prohře 0:2 v Teplicích. „Trenér nám v minulém týdnu oznámil, že na tiskové konferenci po Teplicích, pokud na to padne otázka, nebude dál mlžit a řekne pravdu. Určitě by dávalo smysl zachovat dohodnutý postup a být konzistentní v nekomentování dané věci, nicméně byla to trenérova volba, ve které mu nemůžeme bránit,“ uvádí Kania.

„Je tedy logické, že musím i já uvést situaci na pravou míru z našeho pohledu. Je to nešťastné, nicméně plyne z toho jednoznačné poučení, které asi každý známe ze života: vždy je jednodušší říct pravdu. A plyne z toho i jedno poučení týkající se fotbalového prostředí: vždycky se všechno vykecá bez ohledu na cokoliv,“ končí majitel Slovanu své vysvětlování na síti X.

Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta

Jakému fotbalovému klubu fandí Včelka Mája? Bavte se spolu s dětmi nad fotbalovými pohádkami Zdeňka Folprechta. Úspěšná kniha je v prodeji zde s dopravou zdarma.

Chci knihu

Kozel v Teplicích dostal i dotaz, zda je zklamaný. „Na tohle bych teď asi nechtěl odpovídat. Beru to jako fakt a respektuju takové rozhodnutí. Podle toho se taky chovám. Snažím se dokončit sezonu, co nejlíp to jde, abychom dosáhli dobrého výsledku. Řekli jsme si v kabině, že jedeme naplno až do konce. Mrzí mě, že jsme se nedostali do té první šestky, protože nám víceméně scházel jeden gól. Snažíme se stále, ale ani v Teplicích nám štěstí moc nepřálo,“ odpověděl.

Liberec skončil po základní části aktuální ligové sezony sedmý s bilancí 10 výher, 10 remíz a 10 proher o bod za šestým Slováckem. V prvním zápase play-off skupiny o Evropu v Teplicích padl 0:2, v neděli hraje doma odvetu. V minulé sezoně skončil Liberec sedmý a v předminulé, první Kozlově v Liberci, devátý. Teď má stále ještě šanci dostat Slovan do předkola Konferenční ligy, musel by ale obrátit dvojzápas s Teplicemi, pak vyhrát finále skupiny o Evropu a následně ještě vyhrát zápas na půdě pátého týmu ze skupiny o titul.

Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s