Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Zásadní jsou peníze z pohárů. Kania vysvětluje, proč se rozhodl pro Liberec

03. leden 2024
Sdílejte:
Jedenatřicetiletý Ondřej Kania dal mezi svátky podle svých slov jediný mediální výstup do doby, než potvrdí opci a získá většinu ve Slovanu Liberec. V podcastu Kudy běží zajíc vysvětlil, proč investuje do fotbalu a dal jedinečný náhled do světa ligových klubů, když uvedl, proč by do mnohých vstoupil jen blázen. Projděte si souhrn jeho myšlenek.
Ondřej KaniaFoto: JK Education

Proč se Ondřej Kania rozhodl právě pro Slovan Liberec?

„Jsem z Brna, základní myšlenka byla dát v Brně fotbalistům možnost studovat na mezinárodní škole, a pokud to nebude na to hrát první ligu, tak by se mohli dostat na sportovní stipendium na americké univerzity. Pak jsme si udělali analýzu, jak kluby v Česku fungují, dozvěděl jsem se, jaké jsou příjmy za evropské poháry, že bude tendr na TV práva.“

„V únoru a březnu jsem začal aktivně navazovat kontakty v pár klubech. Pak mě právníci seznámili s fotbalovým agentem Romanem Brulíkem. Měl jsem už nějaký shortlist klubů, on mi pomohl se nasměrovat. Byl tam i Liberec. A s kým jiným se o tom bavit než s Honzou Nezmarem. Potkali jsme se a během pěti minut bylo jasné, že to do sebe zapadá. Potom jsem se poprvé setkal s panem Karlem a tam si to také sedlo.“

„Nechtěl jsem klub, který vlastní stadion. Když třeba Teplice vlastní stadion, tak logicky jako prodávající za něj budou chtít dostat zaplaceno. Na druhé straně máte spoustu klubů, kde stadiony vlastní města a nájem je symbolický, tak to pak ekonomicky nedává žádnou logiku kupovat klub se stadionem.“

„Chtěl jsem dobře řízený klub, což se pozná podle výsledků. Liberec je top čtyři klub v posledních 25 letech, byť poslední trofej byla v roce 2015 (kdy Liberec vyhrál pohár). Když ale započítáte účast v Evropě a hráče nebo trenéry, kteří klubem prošli, tak mi Slovan vychází dobře.“

„Zároveň se mi líbí, že k tomu klubu má hodně lidí vztah, a i když se od něj spousta lidí v posledních letech odvrátila, což je vidět na nízké návštěvnosti, tak já tam vidím ohromný potenciál. Když klubu dáme novou energii, tak to bude hodně dobré. A to je něco, co spousta dalších klubů, na které jsem koukal, nesplňovala. A pro mě je to zásadní věc.“

„Zásadní za mě je, že vznikla Konferenční liga a příjmy z pohárů se každoročně navyšují. Teď je navíc bezprecedentní růst koeficientu a pět týmů z české ligy má velmi slušnou šanci dostat se do Evropy. A když se klub typu Liberce dostane do skupiny KL tak z toho má 180 milionů korun, což je obrovská finanční injekce. To je zásadnější než to, že vystřelí dva hráči, které dobře prodáte.“

Jaká byla jednání s dosavadním vlastníkem Slovanu Ludvíkem Karlem?

„A skvělý byl přístup pana Karla. S něčím takovým jsem se v byznysu dosud nesetkal. Šlo mu skutečně jenom o to, co to přinese klubu. Vůbec neřešil jiné benefity, třeba peníze pro sebe.“

„Hledali jsme někoho, kdo po mě nebude chtít 100 milionů korun, protože si to vyjede na Transfermarktu, ale přistoupí na to, že se do klubu vloží celkem velká částka (Kania ji dál nespecifikoval, ale nerozporoval informaci Jana Vacka o tom, že by mělo jít o 250 milionů korun – poznámka redakce) a ten původní vlastník tam třeba zůstane jako spoluvlastník a bude se podílet na řízení klubu. S panem Karlem jsme si to takhle nastavili od začátku jednání a on z toho tedy vlastně žádný užitek nemá a beru to tak, že to dělá pro dobro klubu a vlastně i moje. Maximálně ho za to oceňuju.“

Jaké další kluby Ondřej Kania řešil?

„U ostatních klubů byl vždy nějaký problém, který se týkal primárně majetkové struktury nebo obecně toho, že máte firmu, která je provozně ve ztrátě minus 50 milionů korun, tak jen blázen za ten klub někomu zaplatí hodnotu hráčů z Transfermarktu a do toho bude garantovat, že tam bude dosypávat provozní ztrátu. Setkal jsem se s tím. Kluby jsou často také zanedbané infrastrukturně a to nejen z hlediska fyzické infrastruktury, ale i z pohledu manažerské a procesní. Pak jsou kluby, které jsou vlastněné veřejnou správou, obcí, což je problematické. Tím, že funguje už docela dlouho ve školství, kde je velmi úzké propojení se státem i s municipalitou, tak jsem se do tohoto vůbec nechtěl pouštět. A pak máte kluby, kde by se s vámi majitelé hrozně rádi bavili, ale vy během chvíle zjistíte, že tam jsou různé směnky, dluhy, že tam jsou prostě věci, které nelze akceptovat z principu.“

„Suma sumárum si tedy myslím, že když pomineme kluby top trojky, tak jsou v Česku reálně čtyři kluby včetně Liberce, o kterých se šlo bavit. A vzhledem k tomu, že teď český fotbal zažívá boom, tak do něj budou chtít investoři vstupovat. Ale je to tak, že je tady hodně klubů, do kterých vstoupit nejde, jestli nejste sebevrah.“

Kania podniká v oblasti školství a vzdělávání a do jeho byznysu před dvěma lety investovala skupina J&T prostřednictvím nákupu čtvrtinového podílu. S J&T je úzce spjatý majitel Sparty Daniel Křetínský. Existuje nějaká provázanost J&T a Kanii i v jeho fotbalových aktivitách?

„Je to čistě moje soukromá aktivita, nemá to vůbec nic společného s mými investory ani s mou vzdělávací skupinou.“

Proč Ondřej Kania liberecký Slovan rovnou nekoupil, ale dal přednost dohodě o opci, kterou může proměnit v nákup 75% do půlky května?

„Září až prosinec probíhal nějaký úvodní proces, kdy vy ten klub jako kupující v uvozovkách poznáváte. Chtěl jsem od začátku výstup v podobě opce, kterou budu moci uplatnit na konci sezony, ale už mezitím tam budou nějaké pravomoce. Nechtěl jsem, aby se stalo, že někam vstoupím a ten klub na konci sezony sestoupí (jako se to stalo, když Kania loni jednal o možném vstupu do Zbrojovky Brno). Ekonomicky je sestup devastující a nabourával by koncept, se kterým do toho chci jít. Zároveň mi dohoda o opci nechává další čas poznat klub i lidi kolem něj. A má to také návaznost na to, že v Consiliu, v mé vzdělávací skupině, teď do března běží nějaký proces, na jehož konci dostanu prostředky, jejichž část pak budu moci do fotbalu vložit. Plánuji, že opci uplatním mnohem dřív než v půlce května. Mentálně jsem už v příští sezoně, tuhle neřeším a myslím, že klub je v klidu, daleko od sestupu.“

„Je to opce, takže tam jsem jednou nohou. Jsou tam mechanismy, kdy z toho obě strany můžou vystoupit, ale pak tam ty finanční konsekvence jsou velké.“

„Dokud neuplatním opci, tak už nikde veřejně vystupovat nebudu.“

Jaký vztah má s Janem Nezmarem a jakou si pro něj Ondřej Kania představuje roli?

„S Honzou Nezmarem jsem v intenzivním kontaktu několik posledních měsíců. Kdyby tomu tak nebylo, tak silně pochybuju, že by se projekt s Libercem uskutečnil. Pro mě je to naprosto klíčový člověk a neumím si představit, že by nebyl tím, kdo za klub ponese odpovědnost. Musíme se ještě zorientovat, vymyslet organizační strukturu klubu, vytipovat lidi - k tomu také slouží přípravné období (před uplatněním opce), které jsme dohodli. Ale nedává mi logiku mít klub velikosti Liberce organizačně nastavený tak, že tam je generální ředitel, což by měl být v každé organizaci někdo, kdo je hned pod akcionáři, a že by Honza Nezmar byl až sportovní ředitel pod ním. Pro mě i ve školském byznyse je ředitel alfou a omegou každé školy. Ještě to ale není definitivní. Doufám, že si to nerozmyslí, ale pro mě je každopádně tím člověkem, který ponese zodpovědnost za fungování celého klubu, za dosahování cílů a výsledků.“

Jak moc bude Kania vstupovat do dění v klubu?

„Nejsem zvyklý fungovat tak, že přijdu a řeknu tohle je trenér, kterého chci. Dávám lidem maximální zodpovědnost, ale i pravomoci. Napříč školami máme nějakých 250 učitelů a z toho jsem se bavil tak se třemi. Mám nastavené procesy, mechanismy a data, podle kterých jsem schopný vyhodnotit, jak co funguje. A ve fotbale je to vlastně mnohem jednodušší než ve standardní firmě. Jaký jste v tabulce a jaká jsou data třeba k tomu, jaké šanci si tým tvoří, vidí každý. V mnoha ohledech musí být Liberec od příštího roku jiný klub, ale nepočítám s tím, že budeme hned v příští sezoně hrát o Evropu. Nic tím nenaznačuji, ale myslím si, že kdybychom si vzali od příští sezony trenéra typu Radka Kováče, který hraje poslední dvě sezony o udržení, tak by nebylo logické a správné chtít po něm, aby hned hrál o čtvrté nebo páté místo.“

„Budu chtít vidět kvalitativní posun, určitě budu chtít, aby se každý zápas prezentoval z pohledu datové analytiky představenstvu, chci mít detailně podložené, proč chceme hráče, které chceme. Ale neumím si představit, že bych hodně věcí vetoval. Přemýšlím ve střednědobém horizontu pěti let, určitě ne z hlediska další sezony. Ve stejném horizontu počítám i s tím, že se klub stane ekonomicky soběstačným.“

V médiích se dřív objevily úryvky z policejního spisu, ve kterých bývalý sportovní ředitel Slavie Jan Nezmar mluvil o tom, že se „pohyboval v šedé zóně“ nebo „jezdil na oranžovou“. Jak se s touto minulostí Kania vypořádává?

„Za mě je to vlastně jednoduché. Nikdy nebyl obžalovaný. Kdyby někdo nahrával a zveřejnil hromadu mých telefonátů, tak bych z nich také vyšel jako kretén. Neříkám, že to není problematické. Ujistil jsem se, že fotbalové prostředí už do velké míry takové není, jinak bych tam vstupovat nechtěl. Mám to v sobě zodpovězené, už to pro mě není téma.“

Je možné, že Luboš Kozel a jeho trenérský tým bude Liberec trénovat i v příští sezoně, kterou už by měl řídit Kaniův management?

„Z veřejně dostupných zdrojů vím, že realizační tým v Liberci má smlouvu do konce roku a pak je tam opce. Neumím si představit, že uhrají teoreticky páté nebo šesté místo, případně vyhrají pohár, a že v takovém případě necháte takový trenérský tým jít.“

V lize je teď Liberec osmý a má až jedenáctou nejvyšší průměrnou domácí návštěvnost (3146 lidí), na Stadionu u Nisy už přitom hrála obě pražská S. Jak zvýšit zájem o klub?

„Ta čísla už ani pomalu nemohou být horší. Vidím tam ale velkou příležitost. Když klub dostane navenek nějakou identitu, budou v něm silné osobnosti nejen mezi hráči, marketingově se tomu pomůže a budou dobré výsledky, tak věřím, že se diváci vrátí. Jsem zvyklý fungovat s interním marketingovým týmem, ale pro nastavení nové identity už mám předběžnou dohodu s jednou agenturou. Myslím, že to bude jednorázová externí věc a z toho vyplynou různé procesy a aktivity, které bude muset zajistit klub interně. Je to strašně důležitá věc.“

Má Ondřej Kania dost peněz na to utáhnout fotbalový Liberec?

„Zaznamenal jsem různé dotazy na mou solventnost. Vím, že to vypadá, jak to vypadá vzhledem k mému věku. Ale je to tak, že klub jako Liberec bude od příští sezony, kdy vzrostou příjmy nejen z TV práv ale třeba i od sponzorů, ročně v provozním minusu kolem 25, 20 milionů korun. Kdybych vzal číslo, které tady řekl Vacíno (Jan Vacek), že se do klubu vloží 250 milionů korun, tak si lze spočítat, že ten klub bude provozně na hodně dlouho v pohodě, i kdyby se mu třeba pět nebo deset let nepodařilo postoupit do Evropy. Byl bych tedy v klidu.“

Související články

Proč Slavii uniká titul? A je Kuchta platnější než Chytil a Chorý? Skupina o titul očima analytiků

Analytici Tomáš Daníček a Vojtěch Mrklas rozebírají blížící se rozhodující boje v čele Fortuna ligy. Co by mohlo Spartu připravit o titul? Kde to teď Slavii nejvíc drhne? Urve čtvrté místo Baník, nebo mu ho na poslední chvíli vyfoukne Boleslav? A může si Evropu zahrát Liberec, nebo Hradec?

Podcast

My máme nadstavbu na pět. A jak to hrajete vy?

Vzali jsme top dvacet zemí podle koeficientu a prošli, kde se hraje nadstavba. Včetně Česka jde o devět zemí. Ukážeme vám, jak ji tam řeší. Dozvíte se i to, kde ligu rozšiřovali, nebo naopak zúžili. A jedno zjištění na úvod: většina zemí na podobné fotbalové úrovni jako Česko má ligu s menším počtem klubů.

Nadstavba

Kania vypálil bombu: Obvinil FAČR z nátlaku v kauze Nezmar

Velké věci se dějí ve fotbalovém zákulisí. Ondřej Kania obvinil zástupce FAČR z nátlaku v kauze Jana Nezmara. FAČR to odmítla.

Ondřej Kania
Popup se zavře za 8s