Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Počítáme koeficient: Komu fandit ve finále evropských pohárů, aby se Slavia posunula v předkolech

10. květen 2024
Sdílejte:
Už známe obsazení všech tří finále evropských pohárů. Můžeme si tak říct, jaký dopad by vítězství jednotlivých týmů měla na nasazení českých týmů v předkolech evropských pohárů v příští sezoně.
Ilustrační snímek z losování Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Minulou sezonu český fotbal vybojoval cennou patnáctou příčku v žebříčku koeficientů o pouhých 0,050 bodu před Norskem, a tak se po dvou letech se čtyřmi účastníky vracíme v následujícím ročníku zpět k pěti týmům v předkolech evropských pohárů.

Jejich startovní pozice bez aplikování postupů, které zmíníme níže, je následující:

  • Mistr ligy startuje ve 2. předkole mistrovské části Ligy mistrů.
  • Vicemistr startuje ve 2. předkole nemistrovské části Ligy mistrů.
  • Protože ve finále MOL Cupu se utkají Plzeň se Spartou a Viktoria má už v tuto chvíli téměř zaručenou třetí příčku v lize, právě Plzeň obsadí post určený pro vítěze českého poháru bez ohledu na to, jak finále dopadne, a bude startovat ve 3. předkole Evropské ligy.
  • To znamená, že poslední dva týmy, které si zahrají v létě evropské poháry, budou čtvrtý tým ligy po nadstavbě a vítěz dodatečného zápasu mezi pátým a sedmým týmem ligy. Oba začnou ve 2. předkole Konferenční ligy.

Případné posuny výš v předkolech v závislosti na tom, kdo jakou soutěž vyhraje, se teď týkají už jen Slavie. S novým formátem evropských pohárů od příští sezony totiž o posunu už nerozhodují národní koeficienty, ale koeficienty klubové. A ten Sparta nemá tak vysoký, aby ji pomohl dostat se rovnou do vyšších předkol. Slavia naopak ano.

Finále Evropské ligy budou hrát Atalanta a Leverkusen. „To je dobrá zpráva pro český fotbal. Pokud se Atalanta dostane ve zbytku sezony na 3. nebo 4. místo v Serii A, nebude ani záležet na výsledku finále EL a Slavia, pokud skončí v lize druhá, půjde do 3. předkola nemistrovské části Ligy mistrů,“ píše twitterový účet FC Koeficient, který se na pohárovou matematiku dlouhodobě specializuje. Dodejme, že Leverkusen má jako německý mistr místo v Lize mistrů v příštím ročníku už jisté, a tak by se v případě jeho vítězství v Evropské lize Slavia jako případný vicemistr z této sezony z 2. do 3. předkola Ligy mistrů posouvala určitě.

Na finále Ligy mistrů Slavia může se zájmem koukat v případě, že ještě otočí současný vývoj ligy, dostane se před Spartu a bude mistrovská. Ve finále Champions League se utkají Real Madrid s Borussií Dortmund. „Na český fotbal bude mít výsledek tohoto finále dopad jen v případě, že titul získá Slavia. V takovém případě by potřebovala vítězství Realu Madrid pro posun z 2. do 4. předkola Ligy mistrů,“ píše FC Koeficient. Aby stejný posun pro případnou mistrovskou Slavii platil i v případě triumfu Borussie, musela by se ta v Bundeslize ve zbývajících dvou kolech ještě posunout ze současného pátého na čtvrté místo. Teď je Dortmund tři body za Lipskem.

Ve finále Konferenční ligy se utkají Fiorentina s Oylmpiakosem Pireus. „Vypadnutí Brugg definitivně rozhodlo o tom, že se Plzeň jako téměř jistý třetí tým ligy nemůže posunout do 4. předkola Evropské ligy a začne ve 3. předkole,“ píše FC Koeficient.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s