Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Počítáme koeficient: Kdo dostal Česko do Ligy mistrů?

26. duben 2024
Sdílejte:
O tom, že si český mistr přespříští sezonu zahraje Champions League, nerozhodla jediná remíza. Je za tím pětiletý sběr bodů v Evropě. Vypočítali jsme, jak k tomu přispěly jednotlivé české kluby, které se v pohárech představily.
Listopad 2019. Slavia hraje Ligu mistrů a Jindřich Trpišovský si to užívá.Foto: Profimedia

Dnes budeme počítat. Česko se s velkou slávou dostalo na desáté místo v koeficientovém národním žebříčku. Mistr z příští sezony (2024/25) si tak jistojistě zahraje ve skupinové fázi přespříštího ročníku (2025/26) Ligy mistrů. To se Česku naposledy poštěstilo v roce 2018, kdy tenhle bonus v řádech stovek milionů korun brala Plzeň.

I teď je s Plzní výrazně spojený příběh o tom, jak se Česko v rekordní sezoně dostalo z 15. místa na konci minulé sezony až do top evropské desítky. Když nedávno uhrála poslední potřebný bod doma s Fiorentinou mohl neznalý fanoušek snadno získat pocit, že by všechny zbylé kluby měly děkovat právě jen Viktorii.

Plzni to nevyčítáme, jen v pověstné mediální zkratce to tak někdy vyznívalo. Rozhodně tomu ale tak není. Koeficientové počty naopak vyžadují zapojení pokud možno co největšího počtu klubů do sbírání bodů.

Připomeňme, že o nasazování klubů do evropských pohárů v základu rozhoduje počet bodů nasbíraných za posledních pět sezon. Na konci každého ročníku je žebříček, podle kterého se rozdělují místa na přespříští sezonu. Proto aktuální pořadí, ve kterém je Česko desáté, má vliv na nasazení do sezony 2025/26. Roční pauza je tam proto, aby všichni dopředu věděli, o co v daném ročníku hrají.

Za poslední pětiletku má Česko 36,05 bodu. Víc jak třetinu bodů (13,5) přitom posbíraly české kluby v aktuálním ročníku. A to i přesto, že Bohemians v předkole Konferenční ligy s Bodø/Glimt neuhráli ani bod. Slavia se Spartou ale došly do osmifinále Evropské ligy a Plzeň až do čtvrtfinále Konferenční ligy. A spoustu bodů nahrály už v předkolech.

Plzeň je lídrem ve sbírání bodů v aktuální sezoně, když se na 13,5 českých bodech podílela ziskem 5,625 bodu, Slavia je na 4,375 bodech a Sparta dodala 3,5 bodu.

Bylo to ale teprve podruhé v předchozích pěti letech, kdy Plzeň sbírala body aspoň v základní skupině. V minulém ročníku se dostala do Ligy mistrů, předchozí tři ale vždy skončila už v předkolech.

Do celkových 36,05 bodu, které Česko nasbíralo za poslední pětiletku, tak Viktoria připsala 9,6 bodu, tedy něco přes čtvrtinu (26,63 %). Největší podíl na posunu Česka na aktuální desáté místo má za celou předchozí pětiletku Slavia. Za sebou má mimořádně úspěšné období, ve kterém ani jednou nechyběla ve skupině některého z evropských pohárů a dostala se hned do dvou čtvrtfinále. Do národního koeficientu za to zapsala rovných 15 bodů, což dělá víc jak dvě pětiny (41,61 %) českého zisku.

Sparta je za dvě skupiny Evropské ligy a jedno osmifinále navrch třetím nejpilnějším českým sběratelem s 5,725 bodu a s téměř 16% podílem na celkovém českém koeficientu. Její podíl poměrně snižuje, že na rozdíl od Plzně, byla dvakrát ve skupině Evropské ligy v sezonách, kdy Česko mělo v Evropě pět klubů. V posledních dvou ročnících to přitom byly čtyři týmy, takže bodový přípis jednotlivých klubů do národního koeficientu byl výraznější (protože se dělil čtyřmi a ne pěti).

Dalších zhruba 15 % bodů z předchozí pětiletky jde v součtu za trojlístkem Liberec, Slovácko, Jablonec. Všechny tyhle tři týmy se dokázaly jednou dostat do skupiny Evropské ligy a i ony tak mají značný podíl na tom, že mistr z příštího ročníku půjde přímo do Ligy mistrů.

Tady je souhrn všech bodů a podílů jednotlivých klubů, které v předchozí pětiletce hrály evropské poháry:

  • Slavia - 15 bodů, 41,61 %; skupina LM, čtvrtfinále a osmifinále EL, čtvrtfinále a skupina EKL
  • Plzeň - 9,6 bodu, 26,63 %; 3x předkola, skupina LM, čtvrtfinále EKL
  • Sparta - 5,725 bodu, 15,88 %; 2x předkola, 2 skupina EL, osmifinále EL
  • Liberec - 1,9 bodu, 5,27 %; skupina EL
  • Slovácko - 1,825 bodu, 5,06 %; předkolo a skupina EKL
  • Jablonec - 1,6 bodu, 4,44 %; 2x předkola, skupina EKL
  • Mladá Boleslav - 0,4 bodu, 1,11 %; 1x předkola
  • Bohemians – 0 bodů, 0,00 %; předkolo

Body do koeficientu získávají kluby hlavně za výsledky na hřišti. V předkolech je za výhru bod a za remízu půl bod, od skupin dál se tyhle zisky dvojnásobí. Vše se pak sčítá klubům ze stejné země dohromady a dělí se počtem klubů, které v dané sezoně do evropských soutěží zasáhly. Kluby navíc získávají do národního koeficientu ještě bonusové body za účast ve skupinách nebo za dobré umístění v nich a za některé postupy dál ve vyřazovací fázi (i tyhle body se dělí počtem týmů v pohárech).

Od příští sezony, kdy dojde ke změně herního modelu ve všech třech evropských pohárech, se změní i tyhle bonusové body. Čím výš budou kluby úspěšné, tím víc bodů získají. Body z Konferenční ligy tak budou mít o něco menší význam než doposud. Konkrétně o tom píšeme na FC webu v tomto textu.


Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s