Olayinka, Kuchta a další. Porovnejte si červené fauly a tresty

23. březen 2023
Sdílejte:
Je stopka na čtyři zápasy pro Petera Olayinku za hlavičku v posledním ligovém zápase adekvátní? Porovnejte ji s dalšími trestanými zákroky z letošní sezony, dali jsme dohromady jejich videa.
Peter Olayinka před jednáním disciplinární komise.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Peter Olayinka nestihne derby. Od ligové disciplinární komise dostal za hlavičku do Gigliho Ndefeho v sobotním zápase v Liberci stopku na příští čtyři zápasy. Zápas na Letné se hraje v půlce dubna a Olayinka ho nestihne, když jde o čtvrtý zápas Slavie od teď. Slavia o nigerijského křídelníka přijde i v ligových zápasech s Olomoucí a v Mladé Boleslavi a v semifinále poháru proti Bohemians.

„Disciplinární komise stejně jako v předchozích případech rozhodovala dle zápisu o utkání, zprávy delegáta a videozáznamu z utkání. Hráč Olayinka se dopustil přestupku, na základě kterého mu hrozila trestní sazba zákazu činnosti až na dva měsíce, tedy až na 8 soutěžních utkání. Disciplinární komise dlouhodobě přistupuje k trestání těchto přestupků zákazem činnosti na vyšší počet utkání a z tohoto přístupu a trendu nebude ustupovat,“ říká Richard Baček, předseda disciplinární komise.

„Hráč navštívil naše zasedání osobně a svého chování litoval. Disciplinární komise toto, stejně jako dosavadní hráčovu disciplinární beztrestnost, zohlednila jakožto polehčující okolnost. Na druhou stranu disciplinární komise také vzala v potaz chování hráče po jeho vyloučení, kdy se viditelně zdráhal opustit hrací plochu a vyvolával další konfliktní situace s hráči soupeře,“ dodal Baček.

Slavia oznámila, že se společně s Olayinkou proti výši trestu odvolá. Ještě se tak může stát, že se jeho konečná délka změní.

Už před vyhlášením trestu pro Olayinku byly sociální sítě plné sporů o to, jak dlouhý trest by měl dostat. Po vyhlášení trestu budou pokračovat, tak jim dejme trochu kontextu. Prošli jsme kompletní zprávy od disciplinární komise v této sezoně a zjistili následující:

  • tresty na pět zápasů padly dva a dostaly ho hned po prvním ligovém kole sparťan Jan Kuchta, který šlápl na hlavu libereckému brankáři Olivieru Vliegenovi a nyní také Martin Fillo za ostré prošlápnutí lýtka slováckého Stanislava Hoffmana
  • čtyřzápasovou stopku schytali Ondřej Petrák a Jakub Hora, oba za své skluzy v 8. ligovém kole,
  • třízápasových trestů padlo zatím v aktuálním ročníku osm
  • a dvouzápasových třináct.

Pojďme si teď vybrané zákroky připomenout na videu. Začínáme aktuálním zkratem Petera Olayinky.

A teď už půjdeme sestupně podle délky trestu.

Pět zápasů

Jan Kuchta, Sparta, první kolo proti Liberci

Martin Fillo, 24. kolo na Slovácku

Čtyři zápasy

Ondřej Petrák, Bohemians, 8. kolo proti Liberci – čas videa cca 2:50

Jakub Hora, Dynamo České Budějovice, 8. kolo na Slavii

Tři zápasy

Lukáš Čmelík, České Budějovice, 23. kolo v Olomouci

Tomáš Malinský, FK Jablonec, 7. kolo v Teplicích

Lukáš Vraštil, Olomouc, 5. kolo s Hradcem

Joss Moudoumbou Didiba, Zlín, 4. kolo s Jabloncem - čas videa zhruba 2:40

Roman Květ, Bohemians, 3. kolo v Teplicích

Jan Silný, Zlín, 3. kolo na Baníku

Dva zápasy

Václav Sejk, Jablonec, 15. kolo v Olomouci

Jan Fortelný, Sparta, třetí kolo poháru v Domažlicích

Vojtěch Smrž, Hradec, 10. kolo na Spartě

Tomáš Čvančara, Sparta, 10. kolo s Hradcem

Bonus

Připomeňme také jeden z nejkontroverznějších momentů ligového podzimu: hlavička Tomáše Chorého do tváře Asgera Sörensena zůstala bez trestu, protože ji rozhodčí na hřišti přehlédli.


Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s