Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Třicet tisíc dolarů na hlavu. Ženský fotbal vzhůru nohama

16. srpen 2023
Sdílejte:
Není pochyb, že deváté mistrovství světa vyvolalo zatím nejvíc zájmu a přitáhlo k obrazovkám a na stadiony i ty fanoušky, které by na ženský fotbal ještě nedávno nikdo nenalákal.
Sam Kerrová dala Austrálii v semifinále naději, ale na postup do boje o zlato to nakonec nestačilo. I tak australské fotbalistky pobláznily minimálně celou svou zemi.Foto: Profimedia

Letošní šampionát je úplně prvním, kterého se účastní 32 národních týmů. Na prvním turnaji v roce 1991 jich bylo pouze 12. Letošní šampionát s celkovými 64 zápasy v devíti městech napříč Austrálií a Novým Zélandem ukazuje, že se ženský fotbal za dobu své existence obrovsky posunul. Zhruba dva miliony prodaných vstupenek a odhadované dvě miliardy televizních diváků to jenom potvrzují. Navíc přidejte kompletně poblázněnou Austrálii.

Turnaj láká hodně pozornosti a díky tomu se během něj tak oči fanoušků upírají na historické momenty, které by jinak tolik pozornosti nedostaly. Jako příklad lze uvést příběh marocké reprezentantky Nouhaily Benzinové, která na sobě během zápasu s Jižní Koreou jako první hráčka v historii mistrovství světa měla hidžáb. Šlo o historický moment, který inspiroval dívky po celém světe.

Jedna z mladých fanynek k tomu na sociálních sítích uvedla: „Hraji fotbal a jsem také jediná s hidžábem v mém týmu. Takže vidět ženu s hidžábem, jak hraje na mistrovství světa a reprezentuje islám, je opravdu skvělé, protože to chci jednou také dokázat.“

A co dalšího dělá letošní mistrovství světa výjimečným? Třeba rekordní výše celkové odměny, která bude v rámci šampionátu rozdělena. Ta se rovná částce 110 milionů amerických dolarů (zhruba 2,4 miliardy korun). Jde o třikrát vyšší sumu než na předešlém mistrovství v roce 2019. A třeba ještě v roce 2011 se hrálo o necelých šest milionů. I přes rychlý růst se letošní odměna rovná pouhé čtvrtině toho, co FIFA rozdělila na prize money mužům na MS 2022 v Kataru.

Vítězkám letošního mistrovství světa připadne celkem téměř 4,3 milionu dolarů, přičemž každý z týmů, který se na šampionát do Austrálie a na Novém Zélandu dostal, může počítat minimálně s částkou ve výši 1,56 milionu. Novinkou je, že si značnou část odměny mají rozdělit přímo hráčky, když si každá přijde minimálně na 30 tisíc dolarů.

V konečném důsledku je logické, že se výše finanční odměny v rámci ženského šampionátu zatím nemůže rovnat odměnám mužů, když má ženské MS znatelně kratší historií a stále výrazně nižší popularitu. Některé reprezentace i tak už k rovnému odměňování mužských a ženských týmů přistoupily a i FIFA má plán, jež má za cíl docílit rovného odměňování. Ten počítá třeba se zavedením nové obchodní strategie včetně specializované marketingové koncepce pro ženskou hru. Šéf FIFA Gianni Infantino šel tak daleko, že už slíbil stejné odměny na ženském a mužském MS od šampionátů v roce 2026 (mužský v USA, Kanadě a Mexiku) a v roce 2027 (pořadatelství tohoto ženského turnaje ještě nebylo určeno).

Dle dostupných studií a informací hodnota ženského fotbalu nadále roste a ten k sobě tak láká nové diváky i investory a sponzory. Ačkoliv je pak většina sponzorů pro akce FIFA stejná, má ženské mistrovství světa i své vlastní sponzory, kteří se orientují na zboží zaměřené právě na ženy. Za zmínku stojí například společnost Unilever, která stojí za značkami jako Rexona nebo Dove, a která se mimo podporu šampionátu zapojila také do programu FIFA na rozvoj ženského fotbalu. Podobné firmy si totiž dokáží spočítat, že na rostoucí popularitě ženského fotbalu, mohou postupně vydělat.

Když vše shrnu, tak hned poté, co se v neděli dozvíme jména nových mistryň světa, se můžeme těšit na to, co se v následujících čtyřech letech stane a jakou strategii k další propagaci ženského fotbalu zúčastněné strany zvolí. Nezbývá než se nechat překvapit, kam až může ženský fotbal vystoupat do příštího mistrovství světa v roce 2027 a jestli se šéfovi FIFA podaří splnit svůj slib…

Zbývající program na MS

  • sobota 10:00 Austrálie - Švédsko (souboj o třetí místo)
  • neděle 12:00 Anglie - Španělsko (finále)

Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu