„Nevím, co na to mám říct,“ utrousila po remízovém zápase s Jižní Koreou Alexandra Poppová. Dala čtyři z osmi německých gólů na turnaji a jako jediná z německého týmu nezklamala. Zklamaná ale sama byl dost. Evropské vicemistryně a jedny ze spolufavoritek mistrovství skončily už ve skupině, když prohrály s Kolumbijí a jen remizovaly s Koreou. To ukazuje na jeden z trendů oceánského šampionátu: ženský fotbal se vyrovnává a FIFA si může tleskat, že mistrovství rozšířila z 24 na 32 týmů.
Favoritky to nezvládly ani ve skupině skupině F, kde Brazilky stejně jako Němky nezvládly postupový zápas a jen remizovaly s Jamajkou. Legendární Marta, se 17 góly nejlepší střelkyně historie MS, se tak vytouženého titulu při předem avizované rozlučce nedočkala.
„Tohle je horší než moje noční můry,“ řekla 37letá legenda po zápase, ale hned svému národu slíbila lepší zítřky. „Jediná stará jsem v týmu já, většina spoluhráček jsou mladé holky s obrovským talentem, je to pro ně teprve začátek.“ Tak se loučí šampioni.
Místo souboje velmocí Německo – Brazílie, nás tak v osmifinále čeká souboj Kolumbie s Jamajkou a Francie se může těšit na Maroko, které sice od Německa dostalo v prvním zápase šestku, ale pak při své premiéře na světovém šampionátu porazilo Jižní Koreu i už postupující Kolumbii.
Překvapivé jsou i postupy dalších dvou afrických týmů. Nigérie senzačně porazila domácí Australanky a Kanada jí nedala gól, což poslední olympijské vítězky nakonec stálo postup. A Jižní Afrika zase v přímém souboji ve skvělém zápase vyřadila Itálii, když postupový gól na 3:2 vstřelila po krásné akci kapitánka Thembi Kgatlanaová až ve druhé minutě nastavení.
Vyhrály poslední dvě mistrovství světa, celkově čtyři z dosavadních osmi a také mají čtyři olympijská zlata. V USA je také největší základna fotbalových hráček na světě. Tohle všechno i stabilní dobrá forma dělalo z Američanek jasné favoritky na letošní titul. Třeba Fortuna měla před startem MS na Team USA kurz 3:1 a na druhé největší favoritky z Anglie už to bylo 6:1.
A teď střih do reality před vyřazovací částí. V posledním zápase ve skupině byly Američanky pár centimetrů od vyřazení. Portugalky v závěrečném nastavení ale trefily jen tyčku. Obhájkyně vyhrály první zápas se slabým Vietnamem, následně remizovaly s Nizozemskem (1:1) i Portugalskem (0:0) a do osmifinále tak jdou z druhého místa proti dosud suverénním Švédkám, které před čtyřmi roky ve Francii braly bronz a jsou tradičními účastnicemi závěrečných bojů na velkých turnajích.
„Američanky zatím na turnaji zdaleka nepředvádějí své nejlepší výkony, ale stále mají spoustu talentu a jak ukázaly na předchozích turnajích, vědí, jak úspěšně dojít do cíle,“ nezatracuje obhájkyně například web BBC.
Mistryně Evropy z Anglie šly do turnaje podle kurzů sázkovek jako druhé největší favoritky za USA. Start se jim herně nepovedl, když dvakrát vyhrály 1:0 nad Haiti a Dánskem, ale za výkon byly kritizovány. „Kritiky bylo hodně, ale nedělaly jsme si z toho hlavu,“ řekla po posledním zápase ve skupině s Čínou kapitánka Millie Brightová.
Angličanky v něm po skvělém výkonu smetly mistryně Asie z Číny 6:1 a jsou z nich rázem největší favoritky na titul. I kvůli tápajícím Američankám. A také kvůli tomu, že v osmifinále mají papírově výrazně lehčí los, když se v pondělí postaví překvapení z Nigérie. A dobře pro ně vypadá i možný soupeř do čtvrtfinále, kde by případně hrály proti vítězkám zápasu Kolumbie-Jamajka.
Anglie na šampionátu objevila novou hvězdu. Lauren Jamesová dala jediný gól Dánsku a proti Číně zaperlila dvěma góly a třemi asistencemi. Její příběh je navíc mediálně zajímavý i proto, že jejím bratrem je anglický reprezentant Reece James z Chelsea.
„Je to skvělé, ale to je Lauren. Celý život trénovala, je posedlá fotbalem,“ řekl BBC otec Nigel James. „Pokud si po škole nehráli s kamarády, hráli si mezi sebou. Měli k dispozici hřiště a veškeré potřebné vybavení, věnovali se fotbalu i po fotbale, protože jsem byl trenér,“ dodal.
Nový Zéland v otevíracím zápase MS porazil favorizované Norky 1:0 a připsal si ve svém šestnáctém zápase historie mezi světovou elitou premiérové vítězství. Pro českou trenérku na lavičce domácích Jitku Klimkovou to znamenalo splnění hlavního cíle hned na úvod, ale ona i celý Nový Zéland chtěly víc – historický postup ze skupiny.
Před druhým zápasem s podceňovanými Filipínami se zdálo, že je blízko, přišel ale výbuch v podobě prohry 0:1. Závěrečná remíza se Švýcarskem 0:0 nestačila, protože Norky v souběžně hraném zápase smetly Filipíny 6:0 a postoupily díky lepšímu skóre, které má přednost před vzájemným zápasem, na úkor domácích.
„Pro všechny v týmu to bylo hodně emotivní. Chtěli jsme vyhrát. Věděli jsme, že když se to podaří, postoupíme. Výsledek bohužel nevyšel, ale výkon našich hráček byl dalším velmi solidním představením na šampionátu. Jsem na náš tým a na to, co jsme během tohoto MS dokázali, velmi hrdá,“ rozloučila se s mistrovstvím Klimková.
Druhá spolupořádající země své fanoušky také ve druhém zápase hodně potrápila, když překvapivě prohrála s Nigérií. Poslední zápas ve skupině proti posledním olympijským vítězkám z Kanady ale Australanky zvládly s velkým přehledem (4:0) a můžou dál spolu s celou zemí snít o historickém úspěchu. Podporu mají velkou, všechny tři zápasy ve skupině byly vyprodané (76, 49 a 28 tisíc lidí). Soupeřky tak hrají i proti skvělé domácí atmosféře, v osmifinále to budou Dánky.
Austrálie hraje na osmém MS v řadě, chyběla pouze na prvním šampionátu v Číně, a popáté v řadě postoupila ze skupiny. Minule ve Francii Australanky vypadly hned v osmifinále s Norskem na penalty. Předtím třikrát došly do čtvrtfinále, což je jejich maximum, které určitě chtějí překonat.
„Mezi jasné favoritky turnaje patří týmy USA, Anglie, Německa a věřím i domácím Australankám. Během únorového turnaje Cup of Nations, kterého jsme se zúčastnili spolu se Španělskem a Jamajkou, bylo na každém kroku cítit, že Australanky udělají pro úspěch opravdu vše,“ řekl Football Clubu před startem šampionátu Erich Brabec, šéf ženského úseku na Fotbalové asociaci ČR.
Australanky se navíc v play-off mohou dočkat návratu kapitánky a rekordní střelkyně Sam Kerrové, která si těsně před startem MS zranila lýtko. Do zápasů ve skupině nezasáhla, kdyby se ale útočnice Chelsea objevila ve vyzařovací části, bude to pro domácí další pozitivní doping.
Chce někdo po ženách v basketbalu, aby smečovaly? Nechce, a když se to občas nějaké hráčce povede, je to příjemný bonus. Chce někdo po ženách v tenisu, aby na grandslamech hrály pětihodinové bitvy, k jakým u mužů dochází? Nechce. Ale ženský fotbal spousta lidí stále s mužským srovnává a je schopná ho zavrhnout po jediném zápase.
Jestli někdo čeká, že hráčky, které často fotbal dělají při práci, budou předvádět stejné technické kousky jako elitní hráči, pak prostě nemá reálná očekávání.
Ženský fotbal se rozvíjí teprve několik posledních desítek let, zatímco mužský fotbal má za sebou zhruba 150 let nepřerušeného rozvoje. Jde o špičkové sportovní odvětví, s jehož podmínkami se nemůže měřit většina dalších sportů. Ženský fotbal je vývojově úplně jinde, a ženy samozřejmě nemají rychlost a dynamiku jako muži.
I tak hrají skvělé zápasy a vyprodávají stadiony. Jako teď na mistrovství světa.
Od sedmi do téměř 80 tisíc. Takové jsou návštěvy na stadionech v Austrálii a na Novém Zélandu. Za 48 zápasů ve skupinách na stadiony dorazilo 1 222 839 lidí, což dělá průměr na utkání téměř 25 500 lidí. Po 48 zápasech je to 29% nárůst oproti předchozímu šampionátu ve Francii. FIFA hlásí, že už teď je prodáno celkově přes 1,7 milionu lístků (cíl před MS byl 1,5 milionu).
„Jsem si jistá, že na konec projde branami stadionů víc než 1,9 milionu fanoušků. Turnaj je zatím neuvěřitelný, v mnoha ohledech předčil naše očekávání,“ řekla agentuře AFP Sarai Baremanová, šéfka ženského fotbalu ve FIFA.
Na posledním MS ve Francii v roce 2019 byl divácký průměr přes 21 tisíc lidí. Rekord drží šampionát z roku 1999, v USA byl tehdy průměr přes 37 tisíc lidí. Pokud by Baremanová měla pravdu a prodalo by se v Austrálii a na Novém Zélandu celkem 1,9 milionu lístků, pak by při celkových 64 zápasech průměr na utkání dělal téměř 30 tisíc.
Tady si pomůžeme kurzy, které vypsali bookmakeři v Tipsortu. Podle nich favoritky na titul jdou postupně takto (v závorce je jejich kurz na celkové vítězství):
Der Klassiker skončil bez překvapení. Ostatně jako povětšinou v poslední dekádě. Naopak překvapuje Gladbach, který se plíží zpátky do souboje o Evropu.
Jak by měla Slavia okysličit svůj kádr? Poradí si s očekávanými odchody tahounů mužstva, nebo udrží kompletní tým pro Ligu mistrů? Jaké naděje má klub na hostováních, v B týmu a v juniorech? Odhodlá se někdy Jindřich Trpišovský na zahraničí štaci? A který trenér by ho mohl nahradit?
Český obránce Girony Ladislav Krejčí zachránil svému týmu parádním gólem v nastavení bod na hřišti Villarealu. Prohlédněte si jeho skvělý volej.