Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Video: Popletené rozhodčí se zamotal jazyk. Takový VAR ale chceme

28. červenec 2023
Sdílejte:
Tak platí, nebo neplatí? Novinka testovaná na ženském MS je příjemná pro diváky, rozhodčí si na novou roli ale ještě musí zvykat…
Rozhodčí Hyeon-jeong Oh v akci.Foto: Profimedia

V lednu se fotbaloví zákonodárci z Mezinárodního výboru pro pravidla (IFAB) rozhodli, že v příštích 12 měsících vyzkouší „živé“ vysvětlování rozhodnutí VAR pro diváky na stadionech i u televizí na turnajích FIFA. A to se teď děje i na ženském mistrovství světa.

Rozhodčí musí po každém rozhodnutí konzultovaném s VARem předstoupit před desítky tisíc lidí na stadionu a další miliony u televizních obrazovek a přes mikrofon jim sdělit své rozhodnutí. Takto se už letos dřív postupovalo i na mistrovství světa klubů v Maroku a na mistrovství světa hráčů do 20 let v Argentině.

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

Pro diváky je to příjemný posun, když jasně ví, jaké je finální rozhodnutí. Pro rozhodčí to je ale úplně nová situace. Představte si, že jste introvert, máte promluvit k „celému světu“ a ještě třeba v angličtině, která není vaším mateřským jazykem.

A možná nějak tak na tom je korejská rozhodčí Hyeon-jeong Oh, která se do toho v zápase mezi Španělskem a Zambií pořádně zamotala. Celé oznámení začala tím, že gól neplatí a pak se musela opravit, protože naopak platit měl a neplatil původně odmávaný ofsajd.

Uf, soucítíme s ní…

Ale jsou to porodní bolesti, které za tuhle novinku podle nás stojí. Tohle škobrtnutí by rozhodně při vyhodnocování ročního testovacího provozu přímé komunikace rozhodčích s diváky, až na něj dojde, nemělo sehrát negativní roli.

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s