Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Video: Popletené rozhodčí se zamotal jazyk. Takový VAR ale chceme

28. červenec 2023
Sdílejte:
Tak platí, nebo neplatí? Novinka testovaná na ženském MS je příjemná pro diváky, rozhodčí si na novou roli ale ještě musí zvykat…
Rozhodčí Hyeon-jeong Oh v akci.Foto: Profimedia

V lednu se fotbaloví zákonodárci z Mezinárodního výboru pro pravidla (IFAB) rozhodli, že v příštích 12 měsících vyzkouší „živé“ vysvětlování rozhodnutí VAR pro diváky na stadionech i u televizí na turnajích FIFA. A to se teď děje i na ženském mistrovství světa.

Rozhodčí musí po každém rozhodnutí konzultovaném s VARem předstoupit před desítky tisíc lidí na stadionu a další miliony u televizních obrazovek a přes mikrofon jim sdělit své rozhodnutí. Takto se už letos dřív postupovalo i na mistrovství světa klubů v Maroku a na mistrovství světa hráčů do 20 let v Argentině.

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

Pro diváky je to příjemný posun, když jasně ví, jaké je finální rozhodnutí. Pro rozhodčí to je ale úplně nová situace. Představte si, že jste introvert, máte promluvit k „celému světu“ a ještě třeba v angličtině, která není vaším mateřským jazykem.

A možná nějak tak na tom je korejská rozhodčí Hyeon-jeong Oh, která se do toho v zápase mezi Španělskem a Zambií pořádně zamotala. Celé oznámení začala tím, že gól neplatí a pak se musela opravit, protože naopak platit měl a neplatil původně odmávaný ofsajd.

Uf, soucítíme s ní…

Ale jsou to porodní bolesti, které za tuhle novinku podle nás stojí. Tohle škobrtnutí by rozhodně při vyhodnocování ročního testovacího provozu přímé komunikace rozhodčích s diváky, až na něj dojde, nemělo sehrát negativní roli.

Související články

Odehrají zítra Sparta a Slavia svoje zápasy? Tvrdík se pře s LFA

Čtyři z pěti zápasů sobotního programu fotbalové Fortuna ligy se odložily. Duel mezi Olomoucí a Slováckem pak připomínal spíš utkání Winter Classic. Odehrají se zítřejší zápasy pražských S? Přou se zástupci vedení klubů, LFA i fanoušci.

Česká liga

České fotbalistky porazily Bělorusko. Postup mají na dosah

Reprezentantky zvládly důležitý zápas v Lize národů. Na těžkém terénu v maďarském Györu vyhrály díky brance Kamily Dubcové 1:0 a před posledním utkáním proti Slovinsku mají blízko postupu do áčkové ligy.

Reprezentace

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video
Popup se zavře za 8s