Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Video: Popletené rozhodčí se zamotal jazyk. Takový VAR ale chceme

28. červenec 2023
Sdílejte:
Tak platí, nebo neplatí? Novinka testovaná na ženském MS je příjemná pro diváky, rozhodčí si na novou roli ale ještě musí zvykat…
Rozhodčí Hyeon-jeong Oh v akci.Foto: Profimedia

V lednu se fotbaloví zákonodárci z Mezinárodního výboru pro pravidla (IFAB) rozhodli, že v příštích 12 měsících vyzkouší „živé“ vysvětlování rozhodnutí VAR pro diváky na stadionech i u televizí na turnajích FIFA. A to se teď děje i na ženském mistrovství světa.

Rozhodčí musí po každém rozhodnutí konzultovaném s VARem předstoupit před desítky tisíc lidí na stadionu a další miliony u televizních obrazovek a přes mikrofon jim sdělit své rozhodnutí. Takto se už letos dřív postupovalo i na mistrovství světa klubů v Maroku a na mistrovství světa hráčů do 20 let v Argentině.

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Aktuální dění z MS

Pro diváky je to příjemný posun, když jasně ví, jaké je finální rozhodnutí. Pro rozhodčí to je ale úplně nová situace. Představte si, že jste introvert, máte promluvit k „celému světu“ a ještě třeba v angličtině, která není vaším mateřským jazykem.

A možná nějak tak na tom je korejská rozhodčí Hyeon-jeong Oh, která se do toho v zápase mezi Španělskem a Zambií pořádně zamotala. Celé oznámení začala tím, že gól neplatí a pak se musela opravit, protože naopak platit měl a neplatil původně odmávaný ofsajd.

Uf, soucítíme s ní…

Ale jsou to porodní bolesti, které za tuhle novinku podle nás stojí. Tohle škobrtnutí by rozhodně při vyhodnocování ročního testovacího provozu přímé komunikace rozhodčích s diváky, až na něj dojde, nemělo sehrát negativní roli.

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s